Lapissa oli kesäkuussa 8 590 työtöntä työnhakijaa

Lapissa oli kesäkuun lopussa 8 590 työtöntä työnhakijaa, joista lomautettuja 620. Työttömiä oli 350 enemmän kuin toukokuussa, mikä on tyypillistä kausivaihtelua kesän alussa nuorten valmistuttua oppilaitoksista. Työttömien määrä oli kuitenkin 270 vähemmän kuin vuotta aiemmin.
Työnhakijoita oli 3 140 vähemmän kuin vuotta aiemmin ja myös pitkäaikaistyöttömien työllisyys on kehittynyt myönteiseen suuntaan. Pitkäaikaistyöttömiä oli 200 vähemmän kuin vuotta aiemmin.
Työttömien osuus työvoimasta alitti kesäkuussa 10 % viidessä Lapin kunnassa. Alimmat osuudet olivat Sodankylän 6,2 % ja Keminmaan 7,5 %. Korkeimmat osuudet olivat Kemijärven 15,5 % ja Kemin 14,6 %. Neljässätoista kunnassa työttömiä oli vähemmän kuin viime vuoden kesäkuussa. Suhteellisesti eniten työttömyys väheni Sodankylän, Ranuan ja Ylitornion kunnissa.
Avoimia työpaikkoja tarjolla usean alan osaajille
Kesäkuussa TE-palveluihin ilmoitettiin Lapissa yli 4 460 avointa työpaikkaa, mikä on 190 vähemmän kuin viime vuonna. Aiempina kuukausina ilmoitetut työpaikat mukaan lukien kesäkuussa oli avoinna yli 8 170 työpaikkaa.
Avoimia työpaikkoja ilmoitettiin eniten palvelutyöntekijöille, rakennustyöntekijöille, siivoojille, hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijöille, myyjille ja teollisuuden ja rakentamisen avustaville työntekijöille. Eniten viime vuoteen verrattuna väheni rakennustyöntekijöiden avoimet työpaikat.
Lapin ELY-keskuksen kesäkuun 2023 työllisyyskatsaus löytyy kokonaisuudessaan selainversiona ja pdf-muodossa osoitteesta: https://www.temtyollisyyskatsaus.fi/Lappi.aspx
Seuraava työllisyyskatsaus (heinäkuu 2023) julkaistaan 22.8.2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin työ- ja elinkeinotoimisto:
Palvelujohtaja Tero Hyttinen, puh. 0295 039 560
Kuvat

Linkit
- Lapin työllisyyskatsaus
- Tuoreimmat koko maan ja ELY-keskusten työllisyyskatsaukset
- Työllisyyden viikkoseuranta
- Työllisyyskatsaukset –sivu: Lapin työllisyyskatsaus pdf-versiona (koottuna myös aiempien katsausten pdf-versiot)
- Työmarkkinatilastot
- Työnvälitystilaston keskeiset tiedot (koko maa, ELY-keskuksittain, seutukunnittain ja kunnittain) Tilastokeskuksen StatFin-tilastotietokannassa polkua Työmarkkinat / Työnvälitystilasto (TEM)
Tietoja julkaisijasta
Lapin ELY-keskusRovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Tornion sillan liikennejärjestelyt muuttuvat ensi viikon alussa24.10.2025 10:53:47 EEST | Tiedote
Tornion sillan liikennejärjestelyt muuttuvat ensi viikon alkupuolella, kun kaideasennukset saadaan valmiiksi.
Tornionjoen kalastusluvat kävivät kaupaksi rajoituksista huolimatta22.10.2025 08:55:24 EEST | Tiedote
Kalastussääntöjen tiukentuminen vaikutti vain vähän kalastajamääriin Tornionjoella kalastuskaudella 2025. Kalastajien lupa-asiat olivat pääosin kunnossa ja uusia kalastusmääräyksiä noudatettiin melko hyvin.
Työttömyyden alueelliset erot Lapissa huomattavia21.10.2025 08:35:35 EEST | Tiedote
Lapissa oli syyskuussa 7 530 työtöntä työnhakijaa. Työttömyyden kehitys jatkui Lapissa yhä koko maata myönteisempänä. Alueelliset kehityserot työttömyydessä ovat Lapissa huomattavia ja työttömien osuus työvoimasta vaihteli kunnittain 6,3–15,4 %:iin. Pitkäaikaistyöttömyys on lisääntynyt myös Lapissa. Avoimissa työpaikoissa näkyy tulevan matkailusesongin työvoimatarpeet.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 10:05:52 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Lapin teitä uusittiin 210 kilometriä8.10.2025 12:18:17 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 päällystysurakat on saatu Lapissa valmiiksi. Teitä päällystettiin ja rakenteita vahvistettiin 210 kilometrin verran. Tänä vuonna Lapin ELY-keskukselle myönnettiin 29,1 miljoonaa teiden ylläpitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme