Turun Osuuskaupan myynti kasvoi tammi-kesäkuussa lähes 10 prosenttia
Turun Osuuskaupan tammi–kesäkuun veroton vähittäismyynti oli 389,6 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua lähes 10 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna.

- Osuustoiminnallinen arvopohja, pysyvästi edulliset hinnat, laaja palveluverkosto, Bonus ja muut asiakasomistajaedut sekä alueellisen hyvinvoinnin edistäminen puhuttelevat selvästi kuluttajia. Tämä näkyy paitsi Turun Osuuskaupan myynnissä ja asiakasmäärissä myös asiakastyytyväisyydessä. Myynti kasvoi vuoden ensimmäisellä puoliskolla kaikilla toimialoillamme liikennekauppaa lukuun ottamatta. Erityisesti matkailu- ja ravitsemiskaupan sekä tavaratalo- erikoisliikekaupan myynnit ovat jatkaneet selkeää kasvuaan koronavuosien jälkeen. Päivittäistavarakauppa on myös hyvässä vauhdissa ja olemme selvästi onnistuneet laadun ja hintakilpailukyvyn säilyttämisessä. Kokonaisuudessaan Turun Osuuskaupan lähes kymmenen prosentin myynnin kasvu on hieno saavutus ja siitä iso kiitos koko Turun Osuuskaupan henkilökunnalle, Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Antti Heikkinen iloitsee.
Myynti toimialoittain
|
Veroton vähittäismyynti |
1-6/2023 M€ |
1-6/2022 M€ |
Ero edv. % |
|
Turun Osuuskauppa |
389,6 |
355,9 |
+9,5% |
|
Marketkauppa |
310,9 |
274,2 |
+13,4% |
|
Tavaratalo- ja erikoisliikekauppa |
8,7 |
7,2 |
+20,4% |
|
Matkailu- ja ravitsemiskauppa |
21,8 |
17,6 |
+23,9% |
|
Liikennekauppa |
48,2 |
56,9 |
-15,4% |
Marketkaupan myynti kehittyi vuoden ensimmäisellä puoliskolla hyvin ja edellisvuoteen verrattuna myynti kasvoi yli 13 prosenttia ollen 310,9 miljoonaa euroa (edv. 274,2 M€). Turun Osuuskaupan ruoan verkkokaupan myynti on kasvanut yli 30 prosenttia ensimmäisellä vuosipuoliskolla. Ruoan verkkokaupan palvelut laajenivat, kun verkkokaupan kuljetusrobotit otettiin käyttöön kesäkuussa Turun keskusta-alueella ja sen tuntumassa.
Tavaratalo- ja erikoisliikekaupan myynti kasvoi edellisvuodesta yli 20 prosenttia. Tammi-kesäkuussa tavaratalo- ja erikoisliikekaupan myynti oli 8,7 miljoonaa euroa (edv. 7,2 M€). Turun keskustassa Wiklund-keskuksessa myynnin lisäksi myös asiakasmäärät ovat kehittyneet erityisen hyvin torikannen valmistumisen jälkeen.
Matkailu- ja ravitsemiskauppa, jota koronarajoitteet painoivat vielä viime vuoden alussa pahoin, kasvatti myyntiään Turun Osuuskaupan toimialoista voimakkaimmin. Tammi-kesäkuun myynti oli 21,8 miljoonaa euroa (edv. 17,6 M€) ja se kasvoi edellisvuodesta lähes 24 prosenttia.
Liikenne- ja polttonestekaupassa myynti jäi edellisvuoteen verrattuna reilut 15 prosenttia. Myynti oli 48,2miljoonaa euroa (edv. 56,9 M€). Myynnin laskua selittää ABC Tammisillan sulkeminen viime vuoden lopulla sekä polttonesteiden edellistä vuotta alhaisemmat hinnat.
Lisätietoja:
Turun Osuuskauppa, toimitusjohtaja Antti Heikkinen, puh. 010 764 4003
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Turun Osuuskaupan hallitus ja hallintoneuvosto vuodelle 202612.12.2025 14:15:01 EET | Tiedote
Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto on valinnut kokouksessaan 10.12.2025 Turun Osuuskaupan hallituksen kokoonpanon vuodelle 2026.
S-market Rusko uudistui joulukauppaan9.12.2025 12:30:27 EET | Tiedote
Ilmeen raikastuksen remontin myötä kokenut S-market Rusko on nyt entistä monipuolisempi. Myymälä palvelee tuttuun tapaan jatkossakin laajoilla aukioloajoilla ja tarjoaa edullisen hintatason.
Sale Lemun uudistus on valmis3.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Uudistuksessa myymälä sai uuden Sale-konseptin mukaisen modernimman ilmeen. Sale Lemu palvelee tutusti laajoin aukioloajoin ja tarjoaa edulliset hinnat.
Lemmikit valtaavat Marinan jouluterassin – rakastettu juhla palaa tuomaan riemua talvi-iltaan27.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Radisson Blu Marina Palace Hotellin rakastettu Lemmikkien joulujuhla järjestetään torstaina 11. joulukuuta klo 17–19. Tapahtuma on vuosittainen hyvän mielen kohtaamispaikka, jossa kaikki lemmikit ovat illan kunniavieraita ja tunnelma täyttyy aidosta jouluilosta.
Turun Osuuskauppa avaa uuden Sale-myymälän LogoHubiin18.11.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa avaa keväällä 2027 uuden Sale-myymälän Turun rautatieaseman yhteyteen valmistuvaan LogoHubiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme