Hämeen kauppakamari

Hämäläisyritysten suhdannenäkymät ovat harmaan vaisut

27.7.2023 08:00:00 EEST | Hämeen kauppakamari | Tiedote

Jaa
Hämeen teollisuuden, rakentamisen ja palvelualojen yritysten suhdannetilanne on heikentynyt viime keväästä. Tieto selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä heinäkuussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Yritysten suhdannenäkymät ovat hieman synkentyneet keväästä. Yleinen epävarmuus, korkojen nousu ja vaisu kysyntä heikentävät yritysten markkinaodotuksia”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen.
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)

Hämeessä vastanneiden yritysten lähikuukausien suhdanneodotukset ovat yhä varovaisia. Heinäkuussa vastanneista yrityksistä 72 prosenttia odotti suhdanteiden pysyvän edelleen ennallaan tai paranevan, kun vastaava osuus huhtikuussa oli 73 prosenttia. ”Alueeltamme vastanneista vajaa kolmannes arvioi suhdanteiden vielä heikkenevän”, Eerikäinen sanoo.

Yritysten tuotanto ja myynti vähenivät kausivaihtelu huomioon ottaen hivenen huhti-kesäkuussa ja tuotannon ennakoidaan pienenevän hieman myös lähikuukausina. Vastanneista yrityksistä lähes neljännes arvioi tuotannon vähenevän seuraavien kolmen kuukauden aikana, kun huhtikuussa vastaava osuus oli 19 prosenttia.

Riittämätön kysyntä estää yritysten kasvun 

Hämäläisyritysten kasvunäkymiä synkentää riittämätön kysyntä. ”Vastanneista alueemme yrityksistä 46 prosenttia kertoo, että riittämätön kysyntä on yleisin kasvun este. Huhtikuussa vastaava osuus oli 38 prosenttia. Lisäksi ammattitaitoisesta työvoimasta on edelleen pulaa neljänneksellä vastanneista eli saman verran kuin huhtikuussakin”, toteaa Eerikäinen.

Hämeessä yritysten henkilökunnan määrä väheni hieman huhti-kesäkuussa ja henkilöstömäärän arvioidaan supistuvan hivenen myös lähikuukausina. Vastanneista yrityksistä 66 prosenttia arvioi henkilökunnan määrän olevan yhtä suuri seuraavien kolmen kuukauden aikana, kun vastaava osuus huhtikuussa oli 71 prosenttia.

Hämeen suhdannebarometrin aluekatsaus >>>

Alueellisten barometrien grafiikka >>>

Suhdannebarometrin aluekatsaukset >>>

EK:n Suhdannebarometri julkaistaan neljä kertaa vuodessa. Se on osa EU:n harmonisoitua suhdannekyselyjärjestelmää. Tuloksissa on laskettu yhteen teollisuus, rakentaminen ja palvelut. Aluekatsauksen tuloksia ei ole koko maan Suhdannebarometrituloksista poiketen painotettu, eli kaikki yritykset saavat yhtä suuren painoarvon. Kysely tehtiin heinäkuussa Hämeen kauppakamarin ja EK:n jäsenyrityksille. Vastaajayrityksiä oli Hämeestä 92 ja ne työllistävät lähes 17 400 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Jussi Eerikäinen

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja

Puh:040 739 9303

Kuvat

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Hämeen kauppakamari
Aleksanterinkatu 16
15140 Lahti

040 563 5013https://www.hamechamber.fi/

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Pirkanmaalta Kuhmoinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Yritysten rekrytointitarpeet kasvavat Hämeessä – suurin pula ammattiosaajista24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote

Hämäläisyritysten rekrytointitarpeet kasvavat seuraavien 2–3 vuoden aikana, selviää Hämeen kauppakamarin Osaajakyselystä. ”Vaikka aiempaa useampi hämäläisyritys arvioi osaavan työvoiman saatavuuden tällä hetkellä hyväksi, kohdistuvat yritysten suurimmat osaajahaasteet ammatillisen koulutuksen saaneisiin työntekijöihin”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten kasvun edellytyksiä10.9.2026 13:46:59 EEST | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin elokuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin HHJ-kurssin käyneistä 32 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hallitusten osaaminen on yritysten kasvun ja uudistumisen kannalta ratkaisevaa. HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat päätöksentekoa, strategista ajattelua ja kykyä rakentaa kestävää kasvua yrityksissä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Nyt on aika vauhdittaa kasvua, investointeja ja työllisyyttä4.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari kannustaa seuraavaa hallitusta tarttumaan rohkeasti kasvua vauhdittaviin uudistuksiin. Työmarkkinoiden joustavuus, investointien edistäminen ja sujuvampi sääntely ovat avainasemassa Suomen kilpailukyvyn vahvistamisessa. "Suomi tarvitsee seuraavallakin hallituskaudella ratkaisuja, jotka vahvistavat yritysten kasvua, investointeja ja työllistämismahdollisuuksia. Kilpailukyky rakentuu osaavasta työvoimasta, sujuvasta toimintaympäristöstä ja uskalluksesta panostaa tulevaisuuden kasvuun. Nyt on aika purkaa kasvun esteitä eikä luoda niitä lisää", sanoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen yrityksissä näkyy vahvistuvia merkkejä kasvusta27.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen yritysten näkymät ovat kääntyneet aiempaa myönteisemmiksi, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä heinäkuussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Hämäläisyritysten suhdannenäkymät ovat kahden viime vuoden tarkastelujakson vahvimmat, mikä kertoo yritysten luottamuksen asteittaisesta vahvistumisesta. Myönteinen kehitys näkyy usealla mittarilla. Tuotantomäärät ovat olleet kasvussa jo viime vuoden syksystä lähtien, ja nyt myös henkilöstömäärän näkymät ovat kääntyneet plussalle”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Kyberturva ei yksin riitä - johdon agendalle kuuluu koko digitaalinen toimintavarmuus1.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Tuotannon pysähdys, toimittajan tietomurto tai etähallinnan kautta avautunut haavoittuvuus voi keskeyttää liiketoiminnan nopeasti – riippumatta siitä, kuinka hyvin oma tietojärjestelmä on suojattu. Yritysten digitaalinen toimintavarmuus ja kyberturvallisuus ovat nousseet yhä selvemmin osaksi liiketoiminnan jatkuvuutta, riskienhallintaa ja varautumista. Hämeen kauppakamarin Digivaliokunta kannustaa yrityksiä tarkastelemaan digitaalista toimintavarmuutta sekä kyberturvallisuutta ennakoivasti osana strategista johtamista ja jatkuvuudenhallintaa. ”On hyvä muistaa, että riskit eivät koske vain tietojärjestelmiä, vaan yhä useammin myös verkkoon liitettyjä laitteita, tuotantoympäristöjä ja ulkoisia digitaalisia sekä teknologisia riippuvuuksia”, toteaa Hämeen kauppakamarin Digivaliokunnan puheenjohtaja Piia Aaltonen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye