Hämäläisyritysten suhdannenäkymät ovat harmaan vaisut

Hämeessä vastanneiden yritysten lähikuukausien suhdanneodotukset ovat yhä varovaisia. Heinäkuussa vastanneista yrityksistä 72 prosenttia odotti suhdanteiden pysyvän edelleen ennallaan tai paranevan, kun vastaava osuus huhtikuussa oli 73 prosenttia. ”Alueeltamme vastanneista vajaa kolmannes arvioi suhdanteiden vielä heikkenevän”, Eerikäinen sanoo.
Yritysten tuotanto ja myynti vähenivät kausivaihtelu huomioon ottaen hivenen huhti-kesäkuussa ja tuotannon ennakoidaan pienenevän hieman myös lähikuukausina. Vastanneista yrityksistä lähes neljännes arvioi tuotannon vähenevän seuraavien kolmen kuukauden aikana, kun huhtikuussa vastaava osuus oli 19 prosenttia.
Riittämätön kysyntä estää yritysten kasvun
Hämäläisyritysten kasvunäkymiä synkentää riittämätön kysyntä. ”Vastanneista alueemme yrityksistä 46 prosenttia kertoo, että riittämätön kysyntä on yleisin kasvun este. Huhtikuussa vastaava osuus oli 38 prosenttia. Lisäksi ammattitaitoisesta työvoimasta on edelleen pulaa neljänneksellä vastanneista eli saman verran kuin huhtikuussakin”, toteaa Eerikäinen.
Hämeessä yritysten henkilökunnan määrä väheni hieman huhti-kesäkuussa ja henkilöstömäärän arvioidaan supistuvan hivenen myös lähikuukausina. Vastanneista yrityksistä 66 prosenttia arvioi henkilökunnan määrän olevan yhtä suuri seuraavien kolmen kuukauden aikana, kun vastaava osuus huhtikuussa oli 71 prosenttia.
Hämeen suhdannebarometrin aluekatsaus >>>
Alueellisten barometrien grafiikka >>>
Suhdannebarometrin aluekatsaukset >>>
EK:n Suhdannebarometri julkaistaan neljä kertaa vuodessa. Se on osa EU:n harmonisoitua suhdannekyselyjärjestelmää. Tuloksissa on laskettu yhteen teollisuus, rakentaminen ja palvelut. Aluekatsauksen tuloksia ei ole koko maan Suhdannebarometrituloksista poiketen painotettu, eli kaikki yritykset saavat yhtä suuren painoarvon. Kysely tehtiin heinäkuussa Hämeen kauppakamarin ja EK:n jäsenyrityksille. Vastaajayrityksiä oli Hämeestä 92 ja ne työllistävät lähes 17 400 henkilöä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi Eerikäinen
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Pirkanmaalta Kuhmoinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari
Hämeessä ammattiosaajien saatavuus haastaa yritysten kilpailukykyä lähivuosina17.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hämeen kauppakamarin osaajakyselyn mukaan jopa lähes 90 prosenttia hämäläisyrityksistä arvioi ammattiosaajien saatavuuden haastavan yrityksensä kilpailukykyä seuraavien viiden vuoden aikana. ”Samaan aikaan olemme huolestuneita siitä, että Hämeessä vastanneista yrityksistä vain noin viidennes koki, että ammattiin valmistuneiden osaaminen vastaa työelämän tarpeita”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten hallitustyöskentelyä kasvun tukijoina9.9.2025 09:56:26 EEST | Tiedote
Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin elokuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin alueelta HHJ-kurssin käyneistä 16 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hienoa, että saimme uusia hallitusammattilaisia vahvistamaan yritysten hallitustyöskentelyä. Osaava hallituksen jäsen toimii myös yrityksen kasvun tukena”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen ensimmäinen työelämäarviointi toteutettiin Forssassa – systemaattisempaa yhteistyötä oppilaitosten ja yritysten välille22.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeen kauppakamari on luovuttanut Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymälle Hämeen alueen ensimmäisen Hyväksytysti työelämäauditoitu (HTA) -sertifikaatin. ”Työelämäarvioinnin tavoitteena on vahvistaa yritysten ja oppilaitoksen välistä vuoropuhelua ja yhteistyötä sekä edistää ammattitaitoisen työvoiman saatavuutta tiivistyneen yhteistyön avulla”, kertoo Hämeen kauppakamarin kehityspäällikkö Mirja Ojantausta.
Hämeen talousnäkymät epävarmat – heinäkuun investointiuutiset tuovat kaivattua piristystä28.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeessä yritysten suhdannetilanteessa ei ole tapahtunut suuria muutoksia huhtikuuhun verrattuna, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä heinäkuun alussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Tullit ja talouden yleinen epävarmuus näkyvät suhdannebarometrin tuloksissa koko maan osalta. Hämeessä näkymät ovat aavistuksen synkät, mutta viimeaikaiset positiiviset elinkeinoelämän uutiset tuovat kaivatun piristysruiskeen alueen elinkeinoelämälle”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari iloitsee Fazerin investointipäätöksestä14.7.2025 12:21:37 EEST | Tiedote
Fazer ilmoitti tänään tehdasinvestoinnistaan Lahden Pippo-Kujalaan. Investointipäätöstä on odotettu pitkään ja alueella otetaan päätös suurella ilolla vastaan. ”Tämän eteen on useat tahot tehneet tinkimättömästi töitä ja hienoa, että investointipäätös nyt viimein tehtiin. Päätös tuo kaivattua lisäpiristystä Lahden talousalueelle ja vahvistaa alueen roolia elintarviketeollisuuden keskittymänä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme