Tulli tutkii laajamittaista marihuanan ja hasiksen salakuljetusta – huumeiden katukauppa-arvo 4 miljoonaa euroa

Tulli on tehnyt esitutkinnan aikana etsintöjä ja kiinniottoja pääkaupunkiseudulla ja Jyväskylässä. Suurin takavarikko, noin 90 kiloa marihuanaa ja 10 kiloa hasista, tehtiin Helsingissä sijainneesta itsepalveluvarastosta. Huumausaineet oli kätketty erilaisiin reppuihin, joita takavarikoitiin esitutkinnan aikana lähes 400 kappaletta. Lisäksi etsinnöissä takavarikoitiin 45 000 euroa käteistä rahaa ja kaksi luvatonta käsiasetta. Rahojen epäillään olevan peräisin huumekaupasta. Tutkinnassa selvitetään myös muita saman organisaation salakuljettamia huumausaine-eriä.
– Oman rikostutkintamme ansiosta pääsimme salakuljetusorganisaation jäljille. Epäilemme organisaation salakuljettaneen viime vuoden marraskuusta lähtien yhteensä kahdeksan eri huumausaine-erää Espanjasta Suomeen. Näiden erien epäillään sisältäneen kaikkiaan vähintään 280 kiloa marihuanaa ja hasista. Salakuljetettujen huumausaineiden katukauppa-arvo on noin neljä miljoonaa euroa, kertoo tutkinnanjohtaja, tulliylitarkastaja Janne Kallio.
Salakuljetuksessa hyödynnetty kaupallista rahtiliikennettä
Huume-erät salakuljetettiin rahtilähetyksissä kaupallisessa liikenteessä Espanjasta Keski-Euroopan läpi Suomeen.
– Jälleen kerran salakuljettajat ovat käyttäneet hyväksi laillista rahtiliikennettä huumeiden kuljettamisessa. Kuljetusyhtiötä ei epäillä osallisuudesta salakuljetukseen, sanoo Kallio.
– Esitutkinnan aikana olemme tehneet tiivistä yhteistyötä Sisä-Suomen poliisilaitoksen kanssa. Kotimaisen viranomaisyhteistyön lisäksi tietoa on vaihdettu Espanjan, Alankomaiden ja Saksan viranomaisten kanssa, Kallio jatkaa.
Huumausainerikosten lisäksi tutkinnassa on ampuma-aserikos. Esitutkinnassa on epäiltyinä kahdeksan henkilöä, joista kolme on suomalaisia ja muut ulkomaan kansalaisia. Esitutkinta siirtyy valmistuttuaan syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tutkinnanjohtaja, tulliylitarkastaja Janne Kallio
p. 040 332 6894
janne.kallio(at)tulli.fi
Tullin mediapalvelu p. 0295 527 150, viestinta(at)tulli.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Pääkaupunkiseudulla sijaitseva yhtiö toimittanut pakotteiden alaisia tuotteita Venäjälle9.7.2025 08:08:00 EEST | Tiedote
Tullilla on tutkinnassa rikoskokonaisuus, jossa pääkaupunkiseudulla sijaitsevan huolinta-alan yhtiön epäillään toimittaneen pakotteiden alaisia tuotteita Venäjälle vuosina 2022–2025. Pakotteiden alaisten tavaroiden tämän hetkinen arvioitu arvo on noin 300 000 euroa.
Kesäinen Tullimuseo – ei pelkkää historian havinaa8.7.2025 10:46:37 EEST | Tiedote
Helsinkiin suuntautuvan kesälomaretken kohokohta on tietenkin UNESCO:n maailmanperintölistaan kuuluva 1700-luvun merilinnoitus Suomenlinna, josta matkailija löytää henkeäsalpaavia luontokohteita ja toinen toistaan mielenkiintoisempia museoita. Susisaarella sijaitseva Tullimuseo palvelee vieraita saavutettavin aukioloajoin ja tarjoaa aina ilmaisen sisäänpääsyn.
Törkeä rikosepäily kansainvälisessä alkoholin nettikaupassa – veroja maksamatta Suomelle jopa 40 miljoonaa euroa4.7.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
Tulli epäilee, että saksalainen yritys on myynyt alkoholia Saksasta Suomeen ja jättänyt hoitamatta verovelvollisuudet Suomen valtiolle. Esitutkinta on koskenut myyntiä yli kahden ja puolen vuoden aikana, vuoden 2019 tammikuusta elokuuhun 2021.
Tullin uusilla tutkimuslaitteilla päästään käsiksi tuntemattomiin aineisiin huumeista elintarvikkeisiin2.7.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Uudet tutkimuslaitteet tarjoavat lisää tarkkuutta vieraiden aineiden tunnistukseen Tullilaboratoriossa. Vastaavia laitteita on ollut käytössä muissa EU-maissa, mutta ei vielä Suomen tullilla.
Turkista lähetettiin yli miljoona savuketta Suomeen – pakettien ilmoitettiin sisältävän lasten vaatteita1.7.2025 08:10:00 EEST | Tiedote
Tullin tutkinta paljasti joulukuussa 2024 laajan savukkeiden maahantuontikokonaisuuden. Savukkeita lähetettiin Turkista Suomeen postilähetyksissä, joissa väitettiin olevan kankaita ja lasten vaatteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme