Jyväskylän yliopiston täydennyshaussa haettavana 122 opiskelupaikkaa
2.8.2023 09:46:32 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jäitkö korkeakoulujen yhteishaussa ilman opiskelupaikkaa? Sinulla on vielä mahdollisuus ehtiä syksyn opintoihin mukaan täydennyshaussa!

Jyväskylän yliopisto on avannut toista kertaa uusimuotoisen täydennyshaun, jossa on haettavana 122 täyttämättä jäänyttä opiskelupaikkaa syksyllä alkaviin koulutuksiin. Haku käynnistyy 2.8.2023 ja päättyy ma 7.8.2023 klo 15.00. Haku tapahtuu Opintopolku-palvelun kautta.
Haettavana on opiskelupaikkoja seuraaviin kandi+maisterikoulutuksiin (suluissa aloituspaikat):
- Kieliasiantuntija: ruotsi, saksa, ranska, venäjä (21 paikkaa)
- Kielten aineenopettaja: ruotsi, saksa, ranska, venäjä (24)
- Fysiikka (fyysikko tai fysiikan aineenopettaja) (24)
- Kemia (kemisti tai kemian aineenopettaja) (14)
- Matematiikka (15)
- Matematiikan aineenopettaja (11)
- Luonnonvarat ja ympäristö (2)
- Tilastotiede ja datatiede (9)
- Matematiikan tai kemian aineenopettaja ja luokanopettaja (2)
Opiskelijat valitaan todistusvalinnalla ylioppilastutkinnosta saatujen pisteiden perusteella. Täydennyshaussa ei ole käytössä ensikertalaisuuskiintiötä. Opettajankoulutuksiin vaaditaan lisäksi hyväksytty soveltuvuuskoesuoritus.
Hakukohteiden tulokset julkaistaan viimeistään 21.8. Valittujen opiskelijoiden opinnot alkavat syyskuun alussa.
- Täydennyshaku on mainio tilaisuus yrittää napata itselleen opiskelupaikka vielä tälle syksylle, jos kevään haussa jäi paikka saamatta. Viime vuonna ensimmäistä kertaa toteutetussa täydennyshaussa opiskelupaikan sai lähes viisikymmentä uutta hakijaa. Tarjolla on kevään haussa vapaaksi jääneitä opiskelupaikkoja, palvelupäällikkö Heta Koski kertoo.
Lisätietoja:
Täydennyshaussa hakemisesta: hakijapalvelut@jyu.fi
Täydennyshaun järjestämisestä: Palvelupäällikkö Heta Koski, puh. 040 670 1730, heta.h.koski@jyu.fi
Lisätietoja täydennyshausta: https://www.jyu.fi/fi/hakijalle/nain-haet/taydennyshaku/taydennyshaku
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Vuosijuhla 2026: tunnustuksia yliopistoyhteisön huipputekijöille4.3.2026 19:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto vietti vuosijuhlaa 4.3. jakamalla tunnustuksia tieteen ja opetuksen saralla ansioituneille yliopistolaisille. Jyväskylän yliopistosäätiö myönsi yhdeksän palkintoa, kaikki arvoltaan 3 000 euroa. Lisäksi jaettiin Ellen ja Artturi Nyyssösen säätiön tunnustuspalkinto 5 000 euroa.
Lohikalat paljastavat kylmän totuuden ihmisen vaikutuksista Pohjois-Euroopan järvissä4.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston johtama suurtutkimus paljasti ihmistoiminnan muuttavan Pohjois-Euroopan järvien ekosysteemejä johdonmukaisesti. Tutkimus osoittaa, että vesivoima ja valuma‑alueiden ihmistoiminta muokkaavat subarktisten ja alpiinisten järvien ravintoverkkoja Tutkimus haastaakin käsityksen siitä, että kaukaiset ja karut pohjoiset vesistöt olisivat turvassa ihmisen vaikutuksilta.
Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita4.3.2026 06:55:00 EET | Tiedote
Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.
Uusi raportti: Elämäntavat ratkaisevia luontokadon pysäyttämisessä – Suomi mukana vertailussa3.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Maailmanlaajuinen tutkimus osoittaa, että ruoka aiheuttaa jopa 84 % elämäntapojemme luontojalanjäljestä. Raportti kehottaa hallituksia toimimaan ennen lokakuussa Armeniassa järjestettäviä tärkeitä biodiversiteettineuvotteluja.
Cefmof-säätiön rahoitus vauhdittaa Jyväskylän yliopiston vetytutkimusta2.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kemian laitoksella aloitti tammikuussa uusi apulaisprofessori, Ali Davoodi, jonka tutkimus keskittyy vetytutkimukseen ja kestävien energiajärjestelmien kehittämiseen. Tehtävä rahoitetaan Central Finland Mobility Foundation (Cefmof) ‑säätiön myöntämällä vetytutkimusrahoituksella. Lisäksi apulaisprofessori Manu Lahtisen ja dosentti, yliopistonlehtori Marko Melanderin tekemää vetytutkimusta tuetaan osittain Cefmofin rahoituksella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme