Mölkyn maailmanmestaruuskilpailut järjestetään viikonvaihteessa Hyvinkäällä

”Toivotamme kilpailijat lämpimästi tervetulleiksi Hyvinkäälle! On ilo ja kunnia toimia kisapaikkana maailmanmestaruustason kilpailulle”, kiittää kaupunginjohtaja Johanna Luukkonen.
Kilpailut alkavat avajaisilla Hyvinkään Pihkalassa perjantaina 4.8. kello 16.30, minkä jälkeen kello 17 kilpaillaan nations cup.
Lauantaipäivä 5.8. alkaa avajaissanoilla kello 8.30 ja lohkovaiheiden ottelut käydään kello 9 alkaen.
Sunnuntaina 6.8. kisataan kello 10 playoffit ja finaali.
Tervetuloa Hyvinkäälle!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia HyvärinenViestintäpäällikkö
Puh:0406749713mia.hyvarinen@hyvinkaa.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Hyvinkää on Uudenmaan viidenneksi suurin, lähes 47 000 asukkaan elinvoimainen elämyskaupunki. Kaupunkimme tarjoaa asukkailleen ja vierailijoilleen monipuoliset palvelut ja mahdollisuudet kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hyvinkään kaupunki
Hyvinkään kaupungin osavuosikatsauksen mukaan talous toteutuu suunnitellun hyvänä ja mahdollistaa tulevat investoinnit21.9.2023 10:38:49 EEST | Tiedote
Hyvinkään kaupunginvaltuusto käsitteli toista osavuosikatsausta ajalta 1.1.-30.6.2023 kokouksessaan 18.8.2023. Valtuusto merkitsi katsauksen tiedoksi. Valtuusto myös hyväksyi esitetyt talousarviomuutokset, joiden myötä toiminnan menoihin myönnettiin 1,0 milj. euron lisämääräraha ja verorahoitusarviota korotettiin 1,4 milj. eurolla.
Hyvirekrymessuilla ennätyskävijämäärä8.9.2023 11:08:48 EEST | Tiedote
Hyvinkään kaupungintalon aulassa torstaina 7.9. järjestetyt messut keräsivät ennätysyleisönsä.
Uusi työpaikkasivusto on avattu Hyvinkään kaupungin verkkosivuille6.9.2023 07:00:00 EEST | Tiedote
Hyvinkään kaupungin verkkosivuille on avattu Töihin Hyvinkäälle -osio, jossa paikalliset yritykset voivat ilmoittaa työpaikoistaan. Sivuston tarkoitus on auttaa työnantajia ja työntekijöitä kohtaamaan; palvelu on maksuton. Töihin Hyvinkäälle tarjoaa myös hyviä vinkkejä koulutukseen, yrittäjyyteen ja työntekemiseen.
Matkailun tulo- ja työllisyysraportti 2022 osoittaa Hyvinkään olevan edelleen vetovoimainen matkailukohde18.8.2023 07:00:00 EEST | Tiedote
Hyvinkäälle kertyi vuonna 2022 matkailutuloja yli 54,15 miljoonaa euroa.
Antero Ruotsalaisen Liikettä tilassa -teos vihitään uudelleen käyttöön15.8.2023 08:35:17 EEST | Tiedote
Kirkkarinkadun varrella Mantelipuistossa sijaitsevan, Antero Ruotsalaisen Liikettä tilassa -teoksen (1974) entisöintityöt ovat nyt valmiit. Teos vihitään uudelleen käyttöön maanantaina 28. elokuuta kello 14.30 kaikille avoimen yleisötilaisuuden merkeissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme