Vapriikki

Vapriikissa ennätysmäärä kävijöitä heinäkuussa

3.8.2023 11:02:54 EEST | Vapriikki | Tiedote

Jaa
Museokeskus Vapriikki teki kävijäennätyksen heinäkuussa. Yli 39 300 kävijää vieraili museokeskuksessa, valtaosa uuden Olipa kerran -näyttelyn houkuttelemina.
Olipa kerran -näyttelyssä voi nähdä Tuhkimon lasikengän. Kuva: Saarni Säilynoja/Vapriikin kuva-arkisto
Olipa kerran -näyttelyssä voi nähdä Tuhkimon lasikengän. Kuva: Saarni Säilynoja/Vapriikin kuva-arkisto

Vapriikissa on tänä kesänä päässyt tutustumaan satujen maailmaan toiminnallisessa näyttelyssä, joka sopii kaiken ikäisille. Museokeskus on myös huomioinut eri ikäisiä kävijöitä, lapsiperheille on ollut tarjolla satuaamuja, jotka ovat sopineet perheen pienimmille. Alkuillasta puolestaan on tarjottu varttuneemmille kävijöille Karmaisevia tarinoita -kierroksia, joilla on perehdytty satujen pimeään puoleen. Olipa kerran -näyttely on Vapriikissa esillä maaliskuulle 2024.

Muita vetovoimaisia suosikkeja Vapriikissa ovat muun muassa Pelimuseo ja luonnontieteellinen museo. Myös Suomen Jääkiekkomuseo ja Postimuseo löytyvät museokeskuksesta. Yhteensä Vapriikin pääsylipulla on tänä kesänä nähnyt 11 näyttelyä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tähtitalvikki PoikajärviViestintäsuunnittelija

Puh:050 321 1189

Kuvat

Olipa kerran -näyttelyssä voi nähdä Tuhkimon lasikengän. Kuva: Saarni Säilynoja/Vapriikin kuva-arkisto
Olipa kerran -näyttelyssä voi nähdä Tuhkimon lasikengän. Kuva: Saarni Säilynoja/Vapriikin kuva-arkisto
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Vapriikki
Vapriikki
Alaverstaanraitti 5
33100 Tampere

http://www.vapriikki.fi

Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vapriikki

Pirkanmaan arkeologisten tutkimusten esittelypäivä Vapriikissa lauantaina 18.4.202613.4.2026 09:22:34 EEST | Tiedote

Pirkanmaan maakuntamuseo järjestää lauantaina 18. huhtikuuta Vapriikissa seminaarin, jossa kuullaan tuoreimmista arkeologisista tutkimuksista eri puolilta Pirkanmaata, muun muassa Pälkäneen kallojen tutkimuksesta, Rauniokirkon kattamisesta, sekä Akaan vanhan hautausmaan vaiheista. Monipuolinen asiantuntijaohjelma tarjoaa ajankohtaisia näkökulmia muinaisjäännöksiin, keskiaikaisiin kohteisiin ja kulttuuriperinnön suojeluun.

En betydande upptäckt vid den vetenskapliga undersökningen av Karin Månsdotter19.2.2026 13:00:00 EET | Pressmeddelande

EMBARGO 19 februari 2026 kl. 13.00. Drottning Karin Månsdotters (1550–1612) grav undersöks för närvarande i Åbo domkyrka. Forskningen är en del av ett utställningsprojekt vid Vapriikki Museum Center. Med hjälp av moderna vetenskapliga metoder försöker man få ny kunskap om Karins och hennes familjs liv. Utställningen öppnar i 2028. Under den första forskningsveckan gjordes en viktig upptäckt: en guldring som Karin har burit. Upptäckten är historiskt betydelsefull, eftersom inga andra personliga föremål som tillhört Karin Månsdotter har bevarats till vår tid.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye