Lähtisitkö kummiperheeksi Oulun yliopiston kansainväliselle opiskelijalle?
7.8.2023 07:30:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

Kummiperhe-ohjelma yhdistää paikalliset asukkaat ja yliopistoon tulevat kansainväliset opiskelijat. Ohjelman tavoitteena on edistää kulttuurienvälistä vaihtoa sekä tukea paikallisten asukkaiden ja kansainvälisten opiskelijoiden ystävyyssuhteiden syntymistä.
Kummiperhe-ohjelmaan voi hakea mukaan kuka tahansa Oulun alueella asuva perhemuodosta riippumatta. Mukana on vuosien aikana ollut niin eläkeläisiä, yksinasuvia kuin lapsiperheitäkin. Tärkeintä on kiinnostus kulttuurienväliseen kanssakäymiseen sekä sitoutuminen oman opiskelijan tapaamiseen ja yhteisen ajan viettämiseen. Lisäksi kummiperheenä toimivalta tai ainakin yhdeltä perheen jäseneltä odotetaan vähintään auttavaa vieraan kielen taitoa, esimerkiksi englantia.
Ohjelma pyörii aina lukuvuoden kerrallaan syyskuusta toukokuuhun. Perheet ja opiskelijat yhdistetään hakemusten perusteella. Syksyllä järjestetään tapahtuma, jossa perheet ja opiskelijat pääsevät tapaamaan toisensa. Tämän jälkeen perhe ja opiskelija sopivat keskenään, miten usein tapaavat ja mitä haluavat tehdä yhdessä. Tekemisen ei tarvitse olla maksullista tai erityisen juhlallista. Mukavaa tekemistä on esimerkiksi luonnossa kävely, ruoan laittaminen tai muu arkinen yhteinen aika. Kyse on vapaa-ajan toiminnasta eli opiskelijat asuvat omissa asunnoissaan eivät perheiden luona.
Ohjelma tukee Oulun alueen kansainvälistymistä. Samalla ohjelma tarjoaa kansainväliselle opiskelijalle mahdollisuuden tutustua suomalaiseen kulttuuriin ja elämäntapaan yliopistokampuksen ulkopuolella, ja siten rikastuttaa opiskelukokemusta Oulussa ja edesauttaa opiskelijan kotiutumista.
”Kummiperhe-ohjelma oli mahtava mahdollisuus minulle, koska meillä ei ole paljon mahdollisuuksia tavata paikallisia ihmisiä, jutella ja vaihtaa kulttuuria kansainvälisenä opiskelijana. Kummiperhe on kuin toinen perhe Suomessa”, kertoo ohjelmaan osallistunut opiskelija Jun Nakamura.
Kummiperhe-ohjelma on alkanut jo vuonna 1995, jolloin Oulun yliopistossa alettiin tarjoamaan ystäväperhetoimintaa yliopistoon saapuville vaihto-opiskelijoille.
Kummiperheeksi voi hakea täyttämällä hakemuksen Oulun yliopiston verkkosivuilla www.oulu.fi/fi/kummiperhe-ohjelma.
Lisätietoja:
Kummi Family Coordinator
Jun Nakamura
jun.nakamura@oulu.fi
050 452 5703
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjo KemiViestinnän johtava asiantuntija
Puh:050 566 4839marjo.kemi@oulu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
17 miljoonan euron tutkimuspanostus uudistamaan terästeollisuutta24.6.2026 06:03:00 EEST | Tiedote
Uudessa tutkimushankkeessa kehitetään Oulun yliopiston ja SSAB:n johdolla koko teräksenvalmistusketjua, jossa sähköön perustuva valokaariteknologia yhdistetään modernisoituihin kuumavalssausprosesseihin. Ratkaisuilla tuetaan Suomen terästeollisuuden murrosta ja siirtymistä vähähiilidioksidisen teräksen valmistuskonseptiin Raahen terästehtaalla.
Ilkka Heinonen nimetty Oulun yliopiston ennaltaehkäisevän lääketieteen professuuriin – tavoitteena vahvistaa sairauksien ehkäisyä ja väestön terveyttä24.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto on nimennyt ennaltaehkäisevän lääketieteen lahjoitusprofessuuriin dosentti Ilkka Heinosen. Uusi osa-aikainen viisivuotinen professuuri keskittyy kroonisten kansansairauksien ehkäisyyn ja riskitekijöiden hallintaan, ja se on perustettu LähiTapiola Pohjoisen ja LähiTapiola Henkivakuutusyhtiön lahjoituksilla.
Frisbeegolf-aktiivista tuli pelitutkija ja keksijä – Marko Moilasen laboratoriossa syntyy uusi tapa nauttia heittämisestä23.6.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston Tietotalosta löytyy todennäköisesti maailman ainoa akateeminen frisbeegolf-laboratorio. Siellä syntyy intohimoisen frisbeegolf-harrastajan sekä ihmisen ja tietokoneen välisen vuorovaikutuksen tutkijan Marko Moilasen väitöstyö, jonka tavoite on parantaa jokaisen pelaajan mahdollisuutta oppia ja innostua pelaajana. Samalla tutkija kitkee lajiin pesiytynyttä naisvihamielisyyttä ja avaa frisbeegolfille ovia olympialajiksi.
Olympialaisista lääketieteen tutkijaksi – Anni Vuohijoki väittelee sairaaloiden laatujärjestelmien vaikutuksista potilasturvallisuuteen ja henkilöstön hyvinvointiin23.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Lääketieteen lisensiaatti Anni Vuohijoki väittelee Oulun yliopistosta perjantaina 26. kesäkuuta 2026 tutkimuksesta, jossa tarkastellaan sairaaloiden laatujärjestelmien ja akkreditointien merkitystä potilasturvallisuudelle sekä henkilöstön työhyvinvoinnille.
Korkeakoulutus ei suojaa rasismilta – tutkimus paljastaa maahanmuuttajien arkitodellisuuden17.6.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
Korkeakouluopinnot eivät takaa hyvää elämää, vaan monet maahanmuuttajat joutuvat toistuvasti kohtaamaan rasismia ja työelämän esteitä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

