TIEDOTE: Legendaarisen urheilutoimittaja Heikki Kullan syksyn uutuuskirjat – F1-legendat ja Urheilun uskomaton maailma

KIRJA TARJOAA LUKIJALLE ALAVIITTEENSÄ MUKAISESTI URHEILUKENTTIEN KULTA-AJAT ELI MAAILMANMAINEESEEN SINGAHTANEIDEN SUPERTÄHTIEN IKIMUISTOISIA HETKIÄ PUOLEN VUOSISADAN AJALTA NIIN KUIN VETERAANIREPORTTERI ON NE PAIKAN PÄÄLLÄ KOKENUT.
Kullan haarukassa on laaja kattaus hänen pitkän uransa aikana kohtaamistaan legendoista kuten Muhammad Alista aina Suomen rallimaineen menestyksellään elvyttäneeseen Kalle Rovanperään. Kulta on kirjoittanut ammatikseen urheilusta pitkään ja hankkinut mainetta niin kotimaassa kuin ympäri maapallon.
Kirja palauttaa muistiin muun muassa:
• Brasilian kansallissankari Ayrton Sennan
haudalla vallinneet tunnelmat tuoreeltaan
• Rauno Aaltosen nousun autourheilumme
ensimmäiseksi Lentäväksi suomalaiseksi
• Ujon Masa Hiiren kasvun Matti Nykänen -ilmiöksi
• Saku Koivun tunneryöpyt ensimmäisen
SM-liiga- ja NHL-maalin jälkeen
• Rosbergien perhejuhlat sekä isän että pojan
vallattua F1-mestaruuden
• Tiina Lillakin ja Seppo Rädyn ponkaisut
keihäskunniaan.
Samalla tarjotaan ripaus niin huippu-urheilun traagisia kuin tragikoomisiakin tapahtumia. Lajikirjo Turun Sanomien toimittajana ahertaneen Kullan kirjoitus-uralla on mittava pitkäaikaisen jalkapallo-, suunnistus-, hiihto- ja mäenlasku-, jääkiekko-, yleisurheilu- ja moottoriurheiluseurannan myötä.
F1 - Legendat -kirja:
F1-painekattilassa on hioutunut 34 timanttia, jotka kuuluvat omaan mestarikerhoonsa. Tällä lukusafarilla omat lukunsa ovat ansainneet 31 formulalegendaa. Joukossa on MM-taistossa loistaneita ja toisaalta myös ilman titteleitä jääneitä sankareita. Valinnoista vastaa varikoilla itsekin legendaariseksi kehuttu toimittajakonkari Heikki Kulta. Hän on henkilökohtaisesti tutustunut valtaosaan näistä tähdistä liki 40:n viime vuoden aikana.
Omat paikkansa ovat lunastaneet muun muassa Lewis Hamilton, Michael Schumacher, Alain Prost, Sebastian Vettel, Max Verstappen, Ayrton Senna, Mika Häkkinen, Kimi Räikkönen, Keke ja Nico Rosberg, Gilles ja Jacques Villeneuve, Mika Salo, JJ Lehto, Heikki Kovalainen, Valtteri Bottas, Adrian Newey, Bernie Ecclestone, Jean Todt ja Aki Hintsa.
Kumpikin kirja on ilmestynyt elokuussa 2023.
Kirjan kustantaja: Readme.fi
Arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt: jussi.kiilamo@readme.fi puh. 044 356 9937
Tutustu kirjoihin: https://www.readme.fi/kirja/urheilun-uskomaton-maailma-kenttien-kulta-ajat/ ja https://www.readme.fi/kirja/f1-legendat/
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Readme.fi
Eeropekka Rislakin Kulinaariset aikakirjat - Vihollisen kanssa ei aterioida eikä ystävää syödä -kirja ilmestyy 21.10.2025!13.10.2025 11:02:57 EEST | Tiedote
Kulinaariset aikakirjat – Vihollisen kanssa ei aterioida eikä ystävää syödä on runsas kokoelma uusia kolumneja ja kiistakirjoituksia ruoasta, juomasta ja ruokapolitiikasta, mutta myös Rislakin 1980-luvulla perustamasta City-lehdestä lähtien ruokakulttuuriin keskittyvän Viisi Tähteä -verkkomedian teksteihin usealta vuosikymmeneltä.
Elina Hiltusen Mitä tapahtuu huomenna? – Megatrendit nopealla silmäyksellä -kirja julkaistaan 20.10.2025!9.10.2025 10:05:09 EEST | Tiedote
Oletko kiinnostunut maailman menosta ja tulevaisuudesta, mutta aikaa kaiken maailman tutkimusten ja uutisten selaamiseen on rajatusti? Tai oletko sellainen lukija, joka mieluummin omaksuu tietoa kuvioiden kautta kuin lukemalla satoja sivuja tekstiä? Tämä kirja on silloin juuri sinulle tehty!
KUTSU: Varjomaailma - Vanhamyrkky tutkii -kirjan julkistustilaisuus 22.10.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs. Haastattelijana Lauri Karhuvaara.8.10.2025 10:02:16 EEST | Tiedote
Varjomaailma on syntynyt entisen huume- ja kenttäpoliisin Timo Lehtosen alias Vanhanmyrkyn työ- ja elämänkokemusten inspiroimana.
KUTSU: Jukka ja Päivi Sinivirran Samppanja-aapinen -kirjan julkistustilaisuus 22.10.2025 KLO 15.00 Vinoteekki Oy:n tiloissa Katajanokalla!7.10.2025 10:03:45 EEST | Tiedote
Samppanja-aapinen opastaa elämyksiin. Jukka ja Päivi Sinivirran Samppanja-aapinen on ensimmäinen laatuaan maailmassa. Suomalaista peruskoulua on ylistetty maailmalla, mutta tämä koulu on vasta täällä.
KUTSU: Rakkaudesta kirppistelyyn - Löydä, kierrätä, kunnosta, huolla -kirjan julkistustilaisuus 8.10.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.24.9.2025 10:00:07 EEST | Kutsu
Kirja vie sinut matkalle kirppistelyn ja secondhandin maailmaan, jossa yhdistyvät vastuullisuus, luovuus ja löytämisen ilo. Se tarjoaa lyhyen katsauksen kirpputorien historiaan ja paljastaa, miten arjen säästökeino on kehittynyt nykypäivän vastuulliseksi trendiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme