Laajalahden neljä vuodenaikaa – Raimo Palmun muistonäyttely Villa Elfvikin luontotalossa 16.8. – 1.10.2023
Raimo Palmun työt ovat realistisia akvarellimaalauksia. Niiden aiheina ovat Laajalahden luonnonsuojelualueen maisemat ja alueella esiintyvät linnut.

Viime vuonna menehtynyt Palmu ehti katsella Laajalahden maisemia yli 40 vuoden ajan. Hän alkoi retkeillä alueella 70-luvulla lintujen tarkkailun ja luontovalokuvauksen innoittamana. Myöhemmin Palmu kiinnostui akvarellimaalauksesta, josta tuli ajan mittaan hänen tärkein harrastuksensa.
Koronapandemian aikana Palmu kävi usein kävelyllä Laajalahden poluilla. Hän sai ajatuksen maalata sarjan alueen maisemista eri vuodenaikoina. Hän alkoi suunnitella ja toteuttaa näyttelyä näistä maalauksista Villa Elfvikin luontotaloon. Palmun toive oli, että näyttely toteutettaisiin, vaikkei hän ei enää itse olisi sitä pystyttämässä.
Piirtäminen kiinnosti Palmua lapsuudesta saakka. Monet olivat ne sanomalehtien marginaalit ja kauppa-auton myyjältä saadut paperiarkit, jotka täyttyivät vauhdikkaista piirroksista. Myöhemmin esimerkiksi Bongariliiton lehdet saivat Palmun kynästä peräisin olevia kuvituksia.
Jäätyään eläkkeelle arkkitehdin virasta Palmu aloitti taidemaalauksen. Hän kävi parin vuosikymmenen ajan Espoon työväenopiston maalauskursseilla ja maalasi myös paljon itsekseen. Palmun maalausharrastus jatkui aivan hänen viimeisiin päiviinsä saakka.
Elämänsä aikana Palmu osallistui moniin yhteisnäyttelyihin pääkaupunkiseudulla. Tämän lisäksi hän piti kaksi yksityisnäyttelyä kesäpaikkansa lähellä Killinkoskella.
Villa Elfvikin luontotalo (Elfvikintie 4, Espoo) on avoinna ma-pe klo 9–16 ja la-su klo 10–16. Luontotaloon ja sen näyttelyihin on vapaa pääsy. Café Elfvik palvelee viikonloppuisin ja arkipyhinä luontotalon aukioloaikoina.
Yhteyshenkilöt
Pirjo-Riitta Palmu, puh. 040 555 4421, pirjopalmu@gmail.com
Villa Elfvikin luontotalo, puh. 043 826 9208, villaelfvik@espoo.fi
Linkit
Villa Elfvikin luontotalo kuuluu Espoon ympäristö- ja rakennusvalvontakeskuksen ympäristönsuojelun palvelualueeseen.
Ympäristönsuojelun palvelualue edistää ympäristövastuullisuutta Espoossa vaalimalla ja parantamalla luonnon monimuotoisuutta ja toimintakykyä, ennaltaehkäisemällä ja korjaamalla ympäristöhaittoja sekä lisäämällä ympäristötietoisuutta ja kannustamalla vaikuttamaan.
Seuraa meitä somessa:
www.instagram.com/villaelfvik
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon uusivuosi 2026 tarjoaa maailmanluokan valotaidetta ja koko perheelle suunnattua ohjelmaa19.12.2025 12:17:54 EET | Tiedote
Espoon uuttavuotta juhlitaan Tapiolan keskuksen alueella keskiviikkona 31.12.2025 kello 17–22. Tapiolan Jääpuutarhassa sijaisteva valotaideteos on mahdollista kokea sekä jalkaisin että luistellen revontulten maagisen loisteen alla, kun sveitsiläisen taiteilijan Dan Acherin teos Borealis valaisee taivaan. Lisäksi Tapiolan Keskusaltaan ympäristössä ja Espoon Kulttuurikeskuksessa on paljon monipuolista ohjelmaa, kuten disko, karuselli, DJ-musiikkia sekä valo- ja mediataidetta.
Marjo Poutanen on valittu KAMU Espoon kaupunginmuseon museonjohtajaksi18.12.2025 15:26:07 EET | Tiedote
Marjo Poutanen on valittu museonjohtajaksi KAMU Espoon kaupunginmuseoon. Kaupunginmuseo kuuluu Espoon kaupungin organisaatioon ja kulttuurin tulosyksikköön.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote joulukuu 202517.12.2025 16:35:50 EET | Tiedote
Espoon väkiluku oli lokakuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 325 510. Etenkin pitkäaikais- ja nuorisotyöttömyys kasvoivat voimakkaasti. Eetvartti 4/2025 toimintaympäristökatsaus julkaistu.
Vuoden 2026 taiteilija-apuraha myönnettiin sirkustaiteilija Kalle Niolle17.12.2025 10:10:12 EET | Tiedote
Kulttuuri- ja nuorisolautakunta päätti vuoden viimeisessä kokouksessaan toiminta- ja vuosiavustuksista aluenuorisojärjestöille, ammatillisille taide- ja kulttuuriyhteisöille, taiteen perusopetuksen oppilaitoksille, taide- ja kulttuuriyhdistyksille sekä kotiseutuyhdistyksille vuodelle 2026. Vuoden 2026 taiteilija-apuraha myönnettiin ensimmäistä kertaa sirkustaiteilijalle.
Kaupunginhallitus: Espooseen uusi rekrytointituki vuodelle 202615.12.2025 19:48:30 EET | Tiedote
Espoo ottaa ensi vuonna käyttöön uuden rekrytointituen tukemaan espoolaisten nuorten ja vieraskielisten työnhakijoiden työllistymistä. Rekrytointituen kohdentamista puoltaa se, että nuorten ja vieraskielisten työttömyys on kasvanut, mikä edellyttää vaikuttavia, kohdennettuja toimia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme