HSY

Omenoiden vastaanotto Sortti-asemilla on alkanut – HSY:n vinkit myös uusille kompostoijille

Jaa
On taas se aika vuodesta, kun hyötypuutarhat tuottavat satoa – usein yli oman tarpeen. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on avannut omenoiden ja muiden hedelmien vastaanoton Sortti-asemillaan.
Oman puutarhan hedelmät ovat parasta lähiruokaa, mutta joukossa on kuitenkin aina syömäkelvottomia tai koko satoa ei saa käytettyä. Jos omalla kiinteistöllä ei ole kompostoria, syömättä jäävät hedelmät ja marjat kannattaa laittaa pienissä erissä HSY:n biojätteen keräykseen tai toimittaa Sortti-asemalle.
Oman puutarhan hedelmät ovat parasta lähiruokaa, mutta joukossa on kuitenkin aina syömäkelvottomia tai koko satoa ei saa käytettyä. Jos omalla kiinteistöllä ei ole kompostoria, syömättä jäävät hedelmät ja marjat kannattaa laittaa pienissä erissä HSY:n biojätteen keräykseen tai toimittaa Sortti-asemalle.

Syömäkelpoiset ylimääräiset omenat, luumut sekä muut hedelmät ja marjat kannattaa laittaa jakoon. Hedelmiä voi kerätä astiaan pihatien varteen ohikulkijoiden otettavaksi tai tarjota niitä oman asuinalueen sosiaalisen median ryhmässä. Maahan tippuneet kannattaa kerätä pois, sillä myös rotat tykkäävät hedelmistä.

Ylimääräisiä hedelmiä ja muuta puutarhajätettä voi viedä mille tahansa viidestä Sortti-asemasta Konalassa, Kivikossa, Ruskeasannassa, Jorvaksessa tai Ämmässuolla. Ainoastaan Sortti-pienasema Vantaan Koivukylässä ei pienten tilojensa vuoksi ota vastaan puutarha- tai remonttijätettä.

Puutarhajätteen vastaanoton hinta on viisi euroa kuormalta, ja samassa kuormassa voi tuoda myös risuja ja pihan haravointijätettä erikseen lajiteltuna. Asemien sijainneista ja aukioloista löytyy tieto verkkosivulta www.hsy.fi/sorttiasemat.

Omenat kannattaa jo kotona kerätä erikseen muusta puutarhajätteestä esimerkiksi ämpäreihin, jotka on helppo tyhjentää. Sortti-asemalla omenat pitää lajitella omiin keräysastioihinsa ja muovipussit pitää poistaa. Risuille ja haravointijätteille on myös omat lajittelukenttänsä.

HSY hyödyntää kaikki kerätyt puutarhajätteet Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa. Kompostointilaitoksella arvokkaat ravinteet saadaan takaisin luonnon kiertokulkuun, kun tuotettu komposti käytetään mullan valmistamiseen. Biokaasulaitoksemme puolestaan tuottaa tuhannesta kilosta biojätettä keskimäärin 200 kuutiota biokaasua.

Pienet määrät puutarhan hedelmiä voi käsitellä kiinteistöllä

Monet ovat aloittaneet kompostoinnin jätelain uudistuksen myötä. Hedelmiä voikin laittaa kotona lämpöeristettyyn kompostoriin, joissa niistä tekeytyy ravinteikasta kompostia puutarhurin käyttöön. Pilkkominen nopeuttaa kompostoitumista. Hyvin toimivassa kompostorissa lämpö myös tappaa muumiotaudin, jota hedelmissä saattaa esiintyä. Jos hedelmiä kuitenkin on paljon, ne kannattaa viedä Sortti-asemalle. Avokompostiin ruokajätettä ei saa laittaa.

Jos omenasatoa on laittamassa HSY:n tyhjennettävään jäteastiaan, niitä tulee laittaa vain pieni erä kerrallaan esimerkiksi paperikassiin pakattuna. Näin astia ei tule liian painavaksi siirtää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Jätehuollon käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen puh. 0400 609 493, marjut.mantynen(at)hsy.fi

Kuvat

Oman puutarhan hedelmät ovat parasta lähiruokaa, mutta joukossa on kuitenkin aina syömäkelvottomia tai koko satoa ei saa käytettyä. Jos omalla kiinteistöllä ei ole kompostoria, syömättä jäävät hedelmät ja marjat kannattaa laittaa pienissä erissä HSY:n biojätteen keräykseen tai toimittaa Sortti-asemalle.
Oman puutarhan hedelmät ovat parasta lähiruokaa, mutta joukossa on kuitenkin aina syömäkelvottomia tai koko satoa ei saa käytettyä. Jos omalla kiinteistöllä ei ole kompostoria, syömättä jäävät hedelmät ja marjat kannattaa laittaa pienissä erissä HSY:n biojätteen keräykseen tai toimittaa Sortti-asemalle.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2026 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit10.10.2025 10:00:54 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin 5 prosenttia ja perusmaksuja 13 prosenttia 1.1.2026 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Jätehuollossa jäteastioiden tyhjennysmaksut kiinteistöillä nousevat sekajätteen osalta 5,4 prosenttia ja biojätteen sekä pakkausjätteiden osalta noin 2 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. HSY:n hallitus päätti vuoden 2026 hinnat kokouksessaan 10.10.2025.

HSY:n hallituksen päätökset 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 2026 hyväksytty10.10.2025 09:59:22 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon maksut ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan vuodelle 2026. Hallitus päätti myös esittää vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman hyväksyttäväksi yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus sai tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa osoitteessa: https://hsy10.oncloudo

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 20267.10.2025 15:14:33 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 10.10.2025. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon maksujen ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan hyväksymisestä vuodelle 2026. Hallitus päättää myös vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman esittämisestä yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnasta: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus saa tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen vesihuollon maksuista ja p

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye