Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Helsingin maauimaloissa jälleen tunnelmaa tihkuvat kuutamouinnit

Jaa
Yksi syksyn perinteinen merkki on Helsingin maauimaloiden kuutamouinnit. Kumpulan kuutamouinnista nautitaan perjantaina 18. elokuuta, ja Uimastadionin kuutamouinnin vuoro on perjantaina 8. syyskuuta.
Kumpulan kuutamouinti järjestetään perjantaina 18.8. Kuva: Akifoto oy/Helsingin kaupunki
Kumpulan kuutamouinti järjestetään perjantaina 18.8. Kuva: Akifoto oy/Helsingin kaupunki

Hämärtyvät illat, ulkotulet ja taustalla soiva musiikki luovat suorastaan taianomaisen ilmapiirin maauimaloihin.

Normaaleista aukioloajoista poiketen maauimaloihin pääsee kuutamouintipäivinä sisään kello 23.00 asti, ja uintiaika päättyy kello 23.30 ja peseytymisaikaa on kello 23.45 asti. Alueelta on poistuttava kello 24.00. Kuutamouinnille on normaalit sisäänpääsymaksut (aikuiset 5,80e/lapset ja muut 3,20e).

Kumpulan maauimalan uintikausi päättyy sunnuntaina 23. elokuuta, ja Uimastadionin uintikausi päättyy puolestaan sunnuntaina 10. syyskuuta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:
Kumpulan maauimala
Kara Koskinen
tiimiesihenkilö
puh. 040 183 3676
sähköposti kara.koskinen@hel.fi


Uimastadion:
Katja Kuusisto
tiimivastaava
puh. 040 706 6697
sähköposti katja.kuusisto@hel.fi

Kuvat

Kumpulan kuutamouinti järjestetään perjantaina 18.8. Kuva: Akifoto oy/Helsingin kaupunki
Kumpulan kuutamouinti järjestetään perjantaina 18.8. Kuva: Akifoto oy/Helsingin kaupunki
Lataa
Uimastadionin kuutamouinti on 8.9. Kuva: Helsingin kaupunki
Uimastadionin kuutamouinti on 8.9. Kuva: Helsingin kaupunki
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala



https://www.hel.fi/fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika

Helsinki on elämyksellinen ja vetovoimainen kaupunki täynnä tekemistä ja osallistumisen mahdollisuuksia. Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala tarjoaa kaupungin asukkaille ja vierailijoille vuodessa yli 20 miljoonaa kokemusta – taidetta, tapahtumia, kursseja, harrastuksia, tiloja, ulkoilualueita ja palveluja liikkumiseen sekä tukea kulttuurille ja kansalaistoiminnalle.

Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala muodostuu neljästä palvelukokonaisuudesta, kirjasto, kulttuuri, liikunta ja nuoriso sekä yhteisistä palveluista. Toimialan 1 800 työntekijää ylläpitää ja parantaa helsinkiläisten mahdollisuuksia hyvään elämään ja aktiiviseen kansalaisuuteen. Helsingissä on helppoa ja houkuttelevaa lähteä liikkeelle. Joka päivä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Esplanadestradens sommarprogram med hundratals artister drar igång den 16 maj i hjärtat av Helsingfors9.5.2025 07:51:00 EEST | Pressmeddelande

Esplanadestradens sommar kickstartar den 16 maj och fortsätter sommaren ut till den 30 augusti med gratisprogram fem dagar i veckan i hjärtat av Helsingfors. De sammanlagt 300 artisterna garanterar att det finns något fint att njuta av för alla. Eller vad sägs om exempelvis Johanna Försti, Pelle Miljoona, Jimi Tenor, Maria Ylipää och Marzi Nyman, Arne Alligator och Robert Jägerhorn?

Säsongen för friluftsbaden i Helsingfors inleds igen på mors dag5.5.2025 07:00:00 EEST | Pressmeddelande

Friluftsbaden är lika med sommar i Helsingfors; för många är Simstadions öppning ett tecken på att sommaren är här på riktigt. Simstadion öppnar även i år traditionellt på mors dag söndag 8.5.2025 och håller öppet till 21.9. Gumtäkts friluftsbad öppnar måndag 26.5.2025 och är öppen till 22.8. Sommarsäsongen för bägge friluftsbaden är i år aningen längre än tidigare.

Helsingin maauimalakausi alkaa jälleen äitienpäivänä5.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Maauimalat ovat oleellinen osa Helsingin kesää ja monille Uimastadionin aukeaminen on merkki kesän alkamisesta. Uimastadika avautuu tänäkin vuonna perinteisesti äitienpäivänä, eli sunnuntaina 11.5. kello 9.00. Uimastadion on tänä kesänä auki 21.9.2025 asti. Kumpulan maauimala puolestaan avautuu maanantaina 26.5. kello 9.00, ja Kumpulan osalta kausi päättyy 22.8.2025. Molempien maauimaloiden kesäkausi on tänä vuonna hieman aiempaa pitempi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye