Digi- ja väestötietovirasto

Digi- ja väestötietovirasto sujuvoittaa Suomeen saapuvien kansainvälisten opiskelijoiden rekisteröitymistä ja kotikunnan hakemista

Jaa
Tuhannet kansainväliset vaihto- ja tutkinto-opiskelijat aloittavat jälleen korkeakouluopintonsa Suomessa tänä syksynä. Digi- ja väestötietovirasto (DVV) nopeuttaa heidän asiointiaan tarjoamalla digitaalisen tavan tietojen ilmoittamiseen ja jalkautumalla muun muassa oppilaitoksiin henkilöllisyyden tarkastamista varten.

Kansainvälisen opiskelijan asiointitarpeita Digi- ja väestötietovirastossa voivat olla henkilötunnuksen saaminen ja kotikunnan hakeminen. Maahanmuuttoasioissa DVV on osaltaan tehostamassa viranomaistoimintaa sähköistämällä hakemusprosesseja ja käytössä olevia lomakkeita. Kotikunnan hakemiseen julkaistiin uusi verkkolomake elokuun alussa.

– Kannustamme kansainvälisiä opiskelijoita käyttämään tietojen ilmoittamisessa verkkolomakkeitamme, sillä niiden käyttäminen paperilomakkeiden sijaan on sujuvampaa, käsittely on nopeampaa ja samalla tietojen oikeellisuus paranee, kertoo johtava asiantuntija Maisa Gynther Digi- ja väestötietovirastosta.

Opiskelija tarvitsee suomalaisen henkilötunnuksen opintojaan varten. Jos kansainvälisellä opiskelijalla ei sitä vielä ole, hän tekee DVV:lle ulkomaalaisen rekisteröintipyynnön. Henkilötunnusta voidaan tarvita myös viranomaisten kanssa asiointiin, pankkitilin avaamiseen ja palkan maksuun.  

Kotikuntahakemuksen voi tehdä verkossa, kun opiskelijalla on henkilötunnus ja hänellä täyttyvät kotikunnan saamisen lakisääteiset edellytykset. Kotikuntaa ei ole pakko hakea, mutta sitä tarvitaan esimerkiksi suomalaisen henkilökortin tai joukkoliikenteen opiskelija-alennusta varten.

Pop up -tilaisuudet helpottavat niin opiskelijoiden kuin Digi- ja väestötietoviraston toimintaa

Kun opiskelija on tehnyt kotikuntahakemuksen tai ulkomaalaisen rekisteröintipyynnön, DVV:n pitää vielä yleensä tavata hänet henkilökohtaisesti. Tässä DVV on ottanut asiakaslähtöisen roolin.

– Koska Suomeen saapuvien opiskelijoiden määrä on suuri, järjestämme yhteistyössä korkeakoulujen kanssa pop up -tilaisuuksia. Niissä kansainvälinen opiskelija voi käydä tunnistautumassa hakemustaan varten. Tilaisuuksia on muun muassa oppilaitoksissa ja DVV:n tiloissa. Näin toimimalla opiskelijan ei tarvitse varata aikaa DVV:n asiakaspalveluun, ja pystymme palvelemaan muita asiakkaitamme sujuvammin, Gynther kertoo.

Opiskelijat voivat kysyä lisätietoa mahdollisista tilaisuuksista omasta suomalaisesta oppilaitoksestaan.

***

Faktaboksi: Näin Suomeen saapuvan opiskelijan asia etenee DVV:ssä

  1. Opiskelija täyttää verkkolomakkeen dvv.fi:ssa
  2. Opiskelijan on tunnistauduttava kuukauden sisällä verkkolomakkeen lähettämisestä. Opiskelijoille järjestetään tunnistautumistilaisuuksia yhteistyössä korkeakoulujen kanssa.
  3. DVV käsittelee asian.
  4. Opiskelija saa tiedon tapahtuneesta rekisteröinnistä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Digi- ja väestötietovirasto
Digi- ja väestötietovirasto
Lintulahdenkuja 2
00530 HELSINKI

0295 536 000 (vaihde)https://dvv.fi

Digi- ja väestötietovirasto

Digi- ja väestötietovirasto edistää yhteiskunnan digitalisaatiota, turvaa tietojen saatavuutta ja tarjoaa palveluja asiakkaiden elämäntapahtumiin.

Digi- ja väestötietovirasto huolehtii yhteiskunnan perustana olevan väestötietojärjestelmän ylläpidosta ja yhteiskunnan digitalisaatiosta. Viraston tehtäviä ovat mm. siviilivihkimiset, nimen- ja osoitteenmuutokset, holhous- ja edunvalvonta-asiat, väestötietojärjestelmän ylläpito, sähköisen identiteetin ratkaisujen kehittäminen sekä keskitettyjen sähköisen asioinnin tukipalvelujen kehittäminen ja ylläpito. Tällaisia sähköisen asioinnin tukipalveluja ovat mm. Suomi.fi-verkkopalvelu, sähköiset viranomaisviestit (Suomi.fi-viestit) sekä valtuuttaminen toisen puolesta asiointiin (Suomi.fi-valtuudet). Virasto myös vastaa kansallisen palveluarkkitehtuurin toteutuksesta.

http://dvv.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Digi- ja väestötietovirasto

Från och med slutet av 2025 kan en person endast vara stadigvarande bosatt i ett land – för närvarande har 12 000 personer adress både i Finland och Estland13.10.2025 08:10:00 EEST | Pressmeddelande

Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata har tillsammans med inrikesministeriet i Estland utrett att 12 000 personer har registrerat en stadigvarande adress i både Finland och Estland. Från och med december 2025 kommer detta inte längre att vara möjligt, då man automatiskt börjar utbyta information om personer som flyttar mellan länderna. I fortsättningen kan den stadigvarande adressen endast registreras i endast ett land.

Loppuvuodesta 2025 vakinainen osoite voi olla vain yhdessä maassa – 12 000 henkilöllä osoite sekä Suomessa että Virossa13.10.2025 08:10:00 EEST | Tiedote

Digi- ja väestötietovirasto on selvittänyt yhdessä Viron sisäministeriön kanssa, että 12 000 henkilöllä on vakinainen osoite rekisteröitynä sekä Suomessa että Virossa. Joulukuusta 2025 lähtien tämä ei ole enää mahdollista, kun tietoja maiden välillä muuttavista henkilöistä aletaan vaihtaa automaattisesti. Jatkossa vakinainen osoite voi olla rekisteröitynä vain yhteen maahan.

By the end of 2025 people may only have a permanent address in one country - 12,000 persons currently have an address in both Finland and Estonia13.10.2025 08:10:00 EEST | Press release

Together with the Estonian Ministry of the Interior, the Digital and Population Data Services Agency has determined that 12,000 persons have a permanent address registered in both Finland and Estonia. As of December 2025, this will no longer be possible as information on persons moving between the two countries will be exchanged automatically from that time forward. In the future, a permanent address can only be registered in one country.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye