Mitä kuuluu entisille kaivosalueille Suomessa? Osallistu KAJAK-seminaariin 29.8.

Valtion rahoittamassa KAJAK-hankkeessa seurataan ja selvitetään suljettujen ja hylättyjen kaivannaisjätealueiden riskejä. Hankkeelle on myönnetty rahoitusta 1,4 miljoonaa euroa ja sitä koordinoi Pirkanmaan ELY-keskus.
Tule kuulemaan KAJAK-hankkeen etenemisestä maksuttomaan seminaarin 29.8.2023, jonka järjestää ympäristöministeriö ja Pirkanmaan ELY-keskus. Seminaariin voi osallistua paikan päällä Helsingissä tai etäyhteydellä.
- Kiinnostus hylättyjen kaivosten ympäristö- ja terveysvaikutuksiin kasvaa koko ajan. KAJAK-hankkeella saadaan arvokasta tietoa kohteiden riskeistä. Kannattaa tulla kuulolle seminaariin. Siellä on tietoa tiiviissä paketissa paitsi kohteista myös uusista kehityshankkeista. Ääneen pääsevät myös yhteistyötahoista maanomistaja, kaupungin edustaja ja valvova viranomainen, kertoo projektipäällikkö Kari Pyötsiä Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
KUTSU: KAJAK-seminaari
Aika: tiistai 29.8.2023 klo 9.00-12.00
Paikka: kokoustila Paja (Mariankatu 9, Helsinki) + Teams
Ilmoittaudu: tästä linkistä (lyyti.fi)
Ilmoittautuminen päättyy 24.8.2023. Etäyhteydellä osallistuville toimitetaan Teams-linkki ennen tilaisuutta.
Ohjelma
8.30 Aamukahvi
9.00 KAJAK-seminaarin avaus
Nina Lehtosalo, ympäristöministeriö
9.20 KAJAK-hankkeen ja kohteiden esittely
Kari Pyötsiä, Pirkanmaan ELY-keskus
9.50 KAJAK-hankkeen prosessi
Sanna Pyysing, Pirkanmaan ELY-keskus
10.20 Kehityshankkeiden esittely
EU-rahoitusselvitys, Kimmo Järvinen, Ramboll Finland Oy
Dronejen hyödyntäminen, Kimmo Järvinen, Ramboll Finland Oy
Materiaalien saatavuusselvitys, Ari Kolehmainen, Envineer Oy
10.50–11.00 Tauko
11.00 Orijärven pilot-hankkeen esittely
Antti Seppälä, Engwater Oy
11.15 Kiinteistönomistajan puheenvuoro
Pekka Mölsä
11.30 Kaupungin puheenvuoro
Mika Mannervesi, Salon kaupunki
11.45 Valvovan viranomaisen puheenvuoro
Juha-Pekka Hämäläinen, Lapin ELY-keskus
12.00 Seminaarin päätössanat
Nina Lehtosalo, ympäristöministeriö
Lisätietoja:
Kari Pyötsiä, projektipäällikkö, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 036 372, kari.pyotsia(at)ely-keskus.fi
Sanna Pyysing, PIMA-asiantuntija, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 036 046, sanna.pyysing(at)ely-keskus.fi
Nina Lehtosalo, neuvotteleva virkamies, ympäristöministeriö, p. 050 467 9450, nina.lehtosalo(at)gov.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Kevyelle liikenteelle uusi väylä Viitostielle Kontiomäen eteläpuolelle Paltamoon – vuorovaikutustilaisuus Kontiomäellä 20.11.2025 (Kainuu)13.11.2025 09:04:58 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus on aloittanut liikennejärjestelmästä ja maanteistä säädetyn lain mukaisen tiesuunnitelman laatimisen valtatielle 5 Paltamoon. Suunnitelmaa laaditaan yhteistyössä Paltamon kunnan kanssa.
Pohjoismaiden ja Baltian maiden viranomaiset jakavat tietoa verkkokauppiaille tuottajavastuusta12.11.2025 09:58:01 EET | Tiedote
Moni ulkomainen verkkokauppias ei tunne lakisääteistä tuottajavastuuvelvollisuuttaan. Pohjoismaiden ja Baltian maiden tuottajavastuuviranomaiset ovat avanneet yhteistyössä verkkosivun ja järjestävät webinaarin auttaakseen yrityksiä hoitamaan velvollisuutensa.
Kesäkauden tienkäyttäjätyytyväisyystutkimus Itä-Suomessa: yksityishenkilöiden tyytyväisyys maantieverkkoon kasvussa (Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala, Etelä-Savo)11.11.2025 09:20:58 EET | Tiedote
Tienkäyttäjien kyselytutkimuksen mukaan yksityishenkilöiden tyytyväisyys Itä-Suomen maantieverkkoon kesäkaudella on kasvanut viime vuosina. Sen sijaan ammattiautoilijoiden kokonaistyytyväisyydessä oli laskua edellisvuosista.
Tienkäyttäjien tyytyväisyys parantunut Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maanteillä7.11.2025 12:04:52 EET | Tiedote
Kesän 2025 tienkäyttäjätyytyväisyystutkimus osoittaa, että Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen alueella maanteiden kuntoon ollaan aiempaa tyytyväisempiä. Tulokset ovat parantuneet edellisestä kesästä. Merkittävänä tyytyväisyyteen vaikuttaneena tekijänä Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus näkee hallituksen myöntämän korjausvelkarahoituksen, joka on mahdollistanut runsaammat päällystykset jo toista vuotta peräkkäin.
Tiikkajansalmen siltatyömaa jää talvitauolle (Kainuu)6.11.2025 13:24:18 EET | Tiedote
Maantiellä 891 Hyrynsalmella sijaitsevalle Tiikkajansalmen sillalle tehdään laaja peruskorjaus ja tämän vuoden työt on saatu valmiiksi. Sillan kansirakenne sekä vesieristeet on kunnostettu ja samalla uusittiin tiekaiteet sekä päällysteet. Ensi vuonna liikennehaitta työmaan kohdalla on pienempi, koska korjaustöitä tehdään enimmäkseen sillan alapuolisiin rakenteisiin. Kesällä 2026 korjataan mm. sillan välituet sekä hiekkapuhalletaan ja maalataan kaikki teräsrakenteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
