SDP:n Kim Berg: Orpon hallitus pettää vammaiset ihmiset sekä heidän perheensä
11.8.2023 09:06:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kim Berg moittii apulaisoikeusmiehen tavoin Orpon hallitusta suunnitelmasta lykätä pitkään valmistellun ja odotetun vammaispalvelulain voimaantuloa. Berg on huolissaan myös amerikkalaistuvasta poliittisesta kulttuurista, jossa vaalien jälkeen pyritään mitätöimään edellisen eduskunnan säätämää tuoretta lainsäädäntöä.

Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa jo viime kaudellakin istunut Berg vaatii, että vammaispalvelulaki tulee saattaa voimaan jo päätetyllä tavalla tämän vuoden lokakuun alusta. Apulaisoikeusmies Maija Sakslin pitää STT:n haastattelussa tilannetta ongelmallisena sekä vammaisten ihmisten että palveluista vastaavien hyvinvointialueiden kannalta, jotka ovat tehneet jo paljon valmistelutyötä lain saattamiseksi täytäntöön.
- Lain tavoite on turvata tasapuoliset palvelut kaikille Suomessa ja tuoda sääntelyn piiriin uusia asiakkaita, joille asiallisia palveluita ei ole ennestään ollut saatavissa. Lakia on valmisteltu useamman vaalikauden ajan, ja nyt kun se vihdoin saatiin laadittua, niin Orpon oikeistohallitus aikoo ottaa niin sanotusti tikkarin suusta viime hetkillä. Suomi on valitettavasti liukumassa hiljalleen amerikkalaiseen politiikan teon malliin, jossa seuraava hallinto peruu aina edellisen päätöksiä, Berg kuvailee.
- Apulaisoikeusasiamies Sakslin on kritiikissään täysin oikeassa – kyse on kohtuuttomasta tilanteesta vammaisille ihmisille ja heidän perheilleen, kuten myös hyvinvointialueille.
Taustalla silkat säästöt
Vaikka vammaispalvelulaista on ollut erimielisyyttä myös vammaisjärjestöjen osalta, Bergin mukaan Orpon hallitusta ei kiinnosta asiassa mikään muu kuin raha.
- Järjestöjen erimielisyys pohjaa aika pitkälle siihen, ettei resurssien uskota riittävän uusiin palveluihin. Kukaan tuskin on eri mieltä siitä, etteivätkö esimerkiksi autismin kirjolla olevat potilaat tarvitsisi tukevia palveluja. Orpon hallitus ei kuitenkaan ole kiinnostunut yhteiskuntamme heikoimmassa asemassa olevien ihmisten palvelutarpeesta, vaan puhtaasti siitä, että laki kasvattaa oikeiston mielestä liikaa kustannuksia.
- Kyse on vain Orpon vahvoista välittävästä hallituksesta. Vammaisista viis välitetään, Berg suree.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen aborttimaksu on jälleen yksi askel naisten oikeuksien heikentämisessä21.9.2026 13:24:59 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää ennenkuulumattomina Orpon hallituksen suunnitelmia tuoda eduskuntaan aborttioikeuden rajaamisesitys, joka mahdollistaisi uuden maksun omasta tahdosta tehtävälle raskaudenkeskeytykselle. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan leikkausta tai muuta toimenpidettä edellyttävästä abortista voitaisiin periä noin 257 euron asiakasmaksu. Lääketieteellisin perustein tehtävät raskaudenkeskeytykset olisivat maksuttomia. – On täysin kestämätöntä, että hallitus alkaa arvottaa raskaudenkeskeytyksiä sen perusteella, miksi nainen aborttiin päätyy. Terveydenhuollon maksujen tulee perustua hoitoon. Oikeus turvalliseen aborttiin ei saa riippua naisen varallisuudesta, Heinäluoma sanoo.
SDP:n Matias Mäkynen: Oikeistohallitus heikentää jälleen naisten oikeuksia21.9.2026 12:58:44 EEST | Tiedote
Hallituksen naisvihamielinen politiikka saa uusia kierroksia, kun luvassa on satojen eurojen toimenpidemaksu abortteihin. Svenska Yle kertoo, että Orpon hallituksen kompromissin mukaan omasta pyynnöstä tehtävästä raskaudenkeskeytyksestä voi jatkossa joutua maksamaan noin 257 euroa.
SDP:n Pia Hiltunen: Naisen omaa päätöstä ei pidä hinnoitella21.9.2026 12:53:55 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Pia Hiltunen arvostelee hallituksen suunnitelmaa uusista abortteihin liittyvistä asiakasmaksuista. Svenska Ylen mukaan omasta pyynnöstä tehtävään raskaudenkeskeytykseen liittyvistä leikkauksista, toimenpiteistä tai erityistutkimuksista voisi jatkossa joutua maksamaan noin 257 euroa. Jos raskauden jatkuminen uhkaisi raskaana olevan tai sikiön henkeä tai terveyttä, toimenpiteet olisivat maksuttomia.
Kansanedustaja Elisa Gebhard: Hallituksen aborttimaksu on arvovalinta – naisten oikeuksista tehdään maksullisia21.9.2026 09:58:13 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard arvostelee jyrkästi Orpon hallituksen suunnitelmaa ottaa käyttöön uusi maksu osalle raskaudenkeskeytyksistä.
SDP:n Haatainen: Naisten oikeudet eivät saa olla kompromissien kohde – hallituksen ei pidä ottaa takapakkia aborttioikeudessa21.9.2026 09:53:30 EEST | Tiedote
Yle Svenska uutisoi tänään, että hallituksen uudet terveydenhuollon asiakasmaksut koskevat myös abortteja. Noin 257 euron maksu koskisi omasta pyynnöstä tehtäviä abortteja, kun taas lääketieteellisistä syistä tehtävät abortit olisivat maksuttomina. Uusi maksu uhkaa moninkertaistaa raskauden keskeytyksen hinnan ja vaikeuttaa niiden tekemistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme