SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kim Berg: Orpon hallitus pettää vammaiset ihmiset sekä heidän perheensä

11.8.2023 09:06:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kim Berg moittii apulaisoikeusmiehen tavoin Orpon hallitusta suunnitelmasta lykätä pitkään valmistellun ja odotetun vammaispalvelulain voimaantuloa. Berg on huolissaan myös amerikkalaistuvasta poliittisesta kulttuurista, jossa vaalien jälkeen pyritään mitätöimään edellisen eduskunnan säätämää tuoretta lainsäädäntöä.

Jukka-Pekka Flander Vapaasti julkaistavissa, kuvaaja mainittava

Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa jo viime kaudellakin istunut Berg vaatii, että vammaispalvelulaki tulee saattaa voimaan jo päätetyllä tavalla tämän vuoden lokakuun alusta. Apulaisoikeusmies Maija Sakslin pitää STT:n haastattelussa tilannetta ongelmallisena sekä vammaisten ihmisten että palveluista vastaavien hyvinvointialueiden kannalta, jotka ovat tehneet jo paljon valmistelutyötä lain saattamiseksi täytäntöön.

- Lain tavoite on turvata tasapuoliset palvelut kaikille Suomessa ja tuoda sääntelyn piiriin uusia asiakkaita, joille asiallisia palveluita ei ole ennestään ollut saatavissa. Lakia on valmisteltu useamman vaalikauden ajan, ja nyt kun se vihdoin saatiin laadittua, niin Orpon oikeistohallitus aikoo ottaa niin sanotusti tikkarin suusta viime hetkillä. Suomi on valitettavasti liukumassa hiljalleen amerikkalaiseen politiikan teon malliin, jossa seuraava hallinto peruu aina edellisen päätöksiä, Berg kuvailee.

- Apulaisoikeusasiamies Sakslin on kritiikissään täysin oikeassa – kyse on kohtuuttomasta tilanteesta vammaisille ihmisille ja heidän perheilleen, kuten myös hyvinvointialueille.

Taustalla silkat säästöt

Vaikka vammaispalvelulaista on ollut erimielisyyttä myös vammaisjärjestöjen osalta, Bergin mukaan Orpon hallitusta ei kiinnosta asiassa mikään muu kuin raha.

- Järjestöjen erimielisyys pohjaa aika pitkälle siihen, ettei resurssien uskota riittävän uusiin palveluihin. Kukaan tuskin on eri mieltä siitä, etteivätkö esimerkiksi autismin kirjolla olevat potilaat tarvitsisi tukevia palveluja. Orpon hallitus ei kuitenkaan ole kiinnostunut yhteiskuntamme heikoimmassa asemassa olevien ihmisten palvelutarpeesta, vaan puhtaasti siitä, että laki kasvattaa oikeiston mielestä liikaa kustannuksia.

- Kyse on vain Orpon vahvoista välittävästä hallituksesta. Vammaisista viis välitetään, Berg suree.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:050 514 3196

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Jani Kokko: Kansallinen turvallisuus ei saa jäädä aluepolitiikan jalkoihin31.5.2026 12:11:44 EEST | Tiedote

Tuoreet tiedot Puolustusvoimien lataamotoiminnan aiheuttamista esteistä puolustusteollisuuden viennille ovat vakavia. Tietojen mukaan suomalaiselta puolustusteollisuudelta on jäänyt viime vuosina saamatta yli 200 miljoonan euron vientikaupat nykyisen toimintamallin vuoksi. – Kansallisen turvallisuuden, huoltovarmuuden ja suomalaisen puolustusteollisuuden kilpailukyvyn on oltava etusijalla. Ne eivät saa jäädä aluepoliittisten intressien jalkoihin, Kokko sanoo. Kokon mukaan Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi Venäjän hyökkäyssodan seurauksena, minkä vuoksi kaikki puolustuskykyä ja ammustuotantoa vahvistavat ratkaisut on arvioitava ensisijaisesti maanpuolustuksen tarpeista lähtien. – Suomi tarvitsee vahvaa puolustusteollisuutta, kasvavaa tuotantokapasiteettia ja vientiä liittolaismaille. Jos nykyinen järjestelmä estää investointeja, tuotannon kasvattamista ja vientiä, sitä on uskallettava uudistaa, sanoo Kokko. – Nyt tarvitaan ratkaisuja, jotka tukevat sekä Suomen turvalli

SDP:n Tuppurainen: Kokoomus kykenee vain syyttelemään30.5.2026 12:20:43 EEST | Tiedote

Pääministeri Orpon haastattelu paljastaa, että kokoomus väistää vastuutaan eikä osaa tarjota luottamusta vahvistavaa suuntaa Suomen tulevaisuudelle. Kokoomus on johtanut maan hallitusta jo kolme vuotta eikä osaa sanoa mitään muuta kuin että ongelmat ovat edellisen hallituksen syytä ja niiden ratkaisu tulevan hallituksen vastuulla. Uutinen on, että hyväosaisille antamiaan verohelpotuksia Kokoomus on nyt valmis paikkaamaan kajoamalla eläkkeisiin.

Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Riittävä, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on keskeinen osa Suomen puolustusta29.5.2026 13:05:53 EEST | Tiedote

SDP:n Puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät välttämättömänä, että Puolustusvoimien henkilöstön jaksamiseen ja hyvinvointiin panostetaan nykyistä enemmän. He pitävät huolestuttavina tänä keväänä esiin nousseita tietoja, joiden mukaan Puolustusvoimien henkilöstössä uuvutaan työtaakan alle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye