SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen suunnitelmat kiihdyttävät rakennusalan ahdinkoa entisestään, suuntaa muutettava välittömästi

11.8.2023 14:36:49 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

"Rakennusala on ajamassa päin seinää. Pahimmillaan se vetää myös muun talouskasvun lamaan, jolloin verotulot ja työllisyys kärsivät", Eveliina Heinäluoma varoittaa.

Kuva: JP Flander / SDP
Kuva: JP Flander / SDP Jukka-Pekka Flander Vapaasti julkaistavissa, kuvaaja mainittava

- Hallitus on kirjannut ohjelmaansa erittäin haitallisia toimia, joilla se itse vauhdittaa rakennusalan ahdinkoa. Suunnitelmissa on ajaa alas valtion tukemaa asuntotuotantoa, jopa lopettaa asumisoikeusasuntojen tuotanto kokonaan ja esimerkiksi leikata erityisryhmien asuntotuotannon investointiavustuksen avustusprosenttia, sanoo eduskunnan ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Eveliina Heinäluoma.

Heinäluoma vaatii hallitusta muuttamaan ohjelmaansa välittömästi ja sen lisäksi vauhdittamaan tuettua tuotantoa sekä korjausrakentamista uusilla panostuksilla.

- SDP on aina ollut sitä mieltä, että valtion tukema asuntotuotanto on olennainen asuntopolitiikan työkalu. Sen avulla voidaan tarjota ihmisille kohtuuhintaista asumista, mutta käyttää sitä myös suhdannepolitiikan välineenä. Asuntopolitiikkaa ei voi hoitaa vain markkinoilla, vaan valtiota tarvitaan mukaan, Heinäluoma sanoo.

Ara-asuntojen tuotanto on tärkeää suomalaisille rakennusalan yrityksille ja valtion tuki onkin rakennusalalla tehokkaassa käytössä. VTT:n selvityksen (2020) mukaan rakentamiseen sijoitettu miljoona euroa työllistää 13–16 henkilöä. Lisäksi yksi työpaikka rakennustyömaalla tuottaa 1–1,5 työpaikkaa muussa teollisuudessa ja palveluissa. Selvityksen mukaan asunnon hinnasta noin 46 prosenttia on erilaisia veroja ja veronluontoisia maksuja.  

- Asuntoaloitukset voivat pudota tänä vuonna pahimmillaan vuoden 2009 finanssikriisin tasolle. Myös Rakennusteollisuus on erittäin huolissaan tilanteesta ja vaatii toimia. Hallituksen on toimittava nyt ja luotava uskoa syksyyn ja talveen rakennusalalle, päättää Heinäluoma.

SDP valmistelee oman vaihtoehtonsa rakennusalan ahdinkoon vastaamiseksi.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Sote-valiokunnan oppositio: Hallituksen poliisilakiesitys tulee laittaa uuteen valmisteluun sote-alan osalta31.3.2026 11:40:37 EEST | Tiedote

Perjantaina 27.3. sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli poliisilakia koskevaa lausuntoa, jonka valiokunta antaa hallintovaliokunnalle. Oppositio esitti valiokunnassa, että tiedonluovutus tulisi sallia ainoastaan sote-toimintayksiköissä tapahtuneiden rikosten osalta, henkeä tai terveyttä uhkaavissa tilanteissa sekä kadonneiden henkilöiden etsinnässä silloin, kun heidän arvioidaan olevan vaarassa. Valiokunnan oppositio on ollut huolissaan, miten pitkälle poliisille annetaan oikeus saada potilastietoja sosiaali- ja terveydenhuollosta, mikä herättää vakava huolta yksityisyydensuojasta. Oppositio vaati, että valiokunta tilaa uuden vastineen, jossa säännökset muotoillaan näiden tarkkarajaisten tilanteiden mukaisesti. Valiokunta kuitenkin päätti äänin 8–6 pyytää vastineen laajasti koko esityksestä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye