SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Riikka Purra syyttää mediaa omista ja puoleensa virheistä

Jaa

Toisin kuin Riikka Purra Tampereen puoluekokouksen avauspuheenvuorossaan väittää, kuluneen kesän tapahtumissa ei ole kyse median tai minkään muunkaan tahon ajojahdista. Media tekee työtään, kuten se teki Marinin hallituksen aikana. Päättäjien arvot on tärkeää läpivalaista, eivätkä median vaientamisyritykset ole hyväksyttäviä.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Demokratiaa ja sananvapautta hyvesignaloinut ja niiden puolesta moraaliposeerannut perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra hyökkää voimakkaasti vapaata lehdistöä vastaan. Puheessaan Purra heittää medialle löysiä syytöksiä jopa journalismin ohjeiden hylkäämisestä. Tuollaisten syytösten heittelyn ainoa tarkoitus on heikentää kansalaisten luottamusta mediaan.

Kaikilla on oikeus pyytää medialta oikaisuja tai tehdä kanteluita. Perussuomalaiset valitsee kuitenkin toimia toisin ja pyrkii heikentämään median toimintaedellytyksiä. Purra sivuutti puheessaan sen, miten hänen puolueensa kansanedustajat päättivät maalittaa yksittäisiä, työtään tekeviä journalisteja. Vaikuttaakin siltä, että perussuomalaisille maistuu sananvapaus ja mielipiteenvapaus vain silloin, kun se tukee heidän omaa agendaansa. Perussuomalaiset ei ole uhri, vaan se uhkaa median vapautta maalituksellaan ja yrittämällä tehdä mediasta ja toimittajista politiikan osapuolen.

Purra myös sivuutti esimerkiksi sen, miten hän aivan äskettäin puhui julkisesti ihmisroduista ja on suositellut lukemaan vanhoja kirjoituksiaan viime keväänä. Jokainen on vastuussa omista teoistaan ja puheistaan.

Päästäkseen hallitukseen Perussuomalaiset uhrasivat suomalaiset duunarit, jotta puolue pääsee toteuttamaan ydintehtäväänsä: kiusaamaan maahanmuuttajia. Takinkääntö on historiallinen ja hakee vertaistaan poliittisessa historiassa. Pienituloiset, duunarit ja maahanmuuttajat, joita PS on aiemmin asettanut vastakkain, häviävät kaikki. Maahanmuuttajien aseman heikennykset eivät tule suomalaisten työntekijöiden tai työttömien hyväksi.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Orpon hallituksen toimintakyky on perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä16.12.2025 14:36:34 EET | Tiedote

Perussuomalaisten on turha väittää, että muut pitävät yllä tämänkertaista rasismikohua. On myös selvää, että pääministerin uskottavuus ja koko hallituksen toimintakyky on nyt täysin perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä ja sen päätöksen varassa, koituuko rasistisista somekuvista seuraamuksia, SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar sanoo.

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purra nosti kädet pystyyn suomalaisten suurimpien huolien edessä14.12.2025 11:27:02 EET | Tiedote

Riikka Purra puhui sunnuntaina perussuomalaisten puoluevaltuustolle. Puheen aluksi Purra uhriutui oman talouspolitiikkansa haaksirikon edessä ja kertoi, että vain lisää samaa epäonnistunutta talouspolitiikkaa on luvassa. Tämän jälkeen Purra kertoi, ettei hallitus tule tekemään isoja muutoksia kuntien ja hyvinvointialueiden rahoitukseen, vaikka näkee niille tarpeen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen ihmettelee, että hallitus on nostanut kädet pystyyn ja jättää hyvinvointialueet ja kunnat epävarmuuteen loppukaudeksi, vaikka hallituksella on koko ensi vuosi aikaa esittää korjauksia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye