SDP:n Tuppurainen: Perussuomalaisten takertuminen tavoitteeseensa EU-erosta vie Suomen EU-politiikalta pohjan pois
Perussuomalaiset takertuvat edelleen tavoitteeseensa irrottaa Suomi Euroopan unionin jäsenyydestä. Tällä on kauaskantoisia vaikutuksia, varoittaa kansanedustaja Tytti Tuppurainen.

Vaikka perussuomalaiset ovat näennäisesti sitoutuneet oikeistohallituksen ohjelmaan myös sen EU-politiikan osalta, ajaa puolue yhä omien sanojensa mukaan pitkän aikavälin tavoitteena Suomen EU-eroa. Tämä tekee Tuppuraisen mukaan tyhjäksi Orpon hallitusohjelman tavoitteet vahvasta EU:sta.
Kaikkien eteen tulevien EU-asioiden osalta Suomen hallituksen linjausten taustalla vaikuttaa kuitenkin toiseksi suurimman hallituspuolueen pitkän tähtäyksen strategia heikentää unionia Suomen eron myötä. Hallitusohjelman kirjaukset globaalisti vahvasta ja toimintakykyisestä unionista ovat ilmeisen ulkokultaisia, koreaa puhetta ilman pitkäjänteistä sitoutumista Suomen edun mukaisen vahvan EU:n kehittämiseen.
Mitä tämä tarkoittaa Suomen EU-politiikan uskottavuudelle, kun kaikki kumppanit tietävät Suomen hallituksen sisällä olevan pyrkimys kuitenkin tehdä loppu yhteistyöstä? Saako Suomi tavoitteilleen minkään yksittäisenkään asian osalta vaikuttavuutta, kun hallituspuolue perussuomalaisten perimmäinen tavoite EU-erosta on kaikkien tiedossa? Suomen pääministeristä tulee EU-pöydissä rampa ankka.
Entinen Eurooppa-puolue kokoomus on tehnyt suomalaisille kalliin ratkaisun ripustautumalla EU-eroa ajaviin perussuomalaisiin vain saadakseen hamuamansa oikeistohallituksen. Juuri näinä Euroopan kriittisinä vuosina tulisi Suomesta viestiä kansalaisten suuren enemmistön kannattamana vahva, horjumaton tuki Suomen paikalle Euroopan unionissa ja sitoutumisemme unionin pitkäjänteiseen vahvistamiseen etenkin meille tärkeän puolustus- ja turvallisuuspolitiikan ja avoimen strategisen autonomian osalta.
Voikin kysyä: kenen etu olisi heikentyvä, yksittäisten kansallisvaltioiden tai näiden blokkien varassa oleva Eurooppa? Perussuomalaisten Eurooppa-politiikalla on arvaamattomat jäljet.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenKansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Oppositio arvostelee hallituspuolueiden toimintatapoja sosiaali- ja terveysvaliokunnassa17.9.2025 17:23:58 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) totesi vielä viime vuonna Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen kohdalla: ”Mikäli käy ilmi, että säästötoimenpiteet ja osaamisen ja henkilöstön riittävyyden kannalta tehtävät muutosesitykset eivät toteuta tavoitettaan, niin järkevä hallitus on niitä valmis uudelleen tarkastelemaan”. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositiopuolueet SDP, Keskusta, Vihreät ja Vasemmistoliitto toteavat, että Oulaskankaan kohdalla sama linja ei näytä pätevän. Oulaskankaan säästölaskelmista puuttuvat todelliset potilaiden siirtokuljetuskustannukset, joten siksi luvut ovat pielessä. Kyseessä on räikeä ristiriita.
Suuren valiokunnan sd-edustajat kannustavat innovaatioihin luonnonnielujen lisäämiseksi17.9.2025 16:24:16 EEST | Tiedote
Tasapainoinen taakanjako maankäytön, asumisen ja liikenteen välillä ei rasita näistä mitään kohtuuttomasti. Suuren valiokunnan enemmistön kanta rajaisi laskentasäännöissä maankäytön ulkopuolelle kokonaan, mikä lisäisi taakkaa liikenteen ja asumisen kohdalla. Suomen olisi ehdottoman tärkeää valmistella ja toimeenpanna hiilinielut turvaavaa kansallista maankäyttösektorin ilmastopolitiikkaa ja osoittaa tähän riittävät resurssit ja toimet, korostavat SDP:n suuren valiokunnan kansanedustajat.
Vetoomus Petteri Orpon hallitukselle Palestiinan tunnustamisesta viipymättä17.9.2025 16:12:03 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen, Vihreä ja Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä vetoaa Orpon hallitukseen, jotta Suomi tekisi Tasavallan Presidentin toivomuksen mukaisen esityksen Palestiinan valtion tunnustamiseksi tai toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi. Vetoamme, että Suomi tekisi tunnustamisen nyt samassa yhteydessä kuin monet muut samanmieliset maat, jotta emme jää historian väärälle puolelle.
SDP:n Paula Werning: Ulosottoon ajautuu ennätysmäärä suomalaisia, hallituksen leikkaukset syventävät velkakierrettä17.9.2025 14:59:39 EEST | Tiedote
Vuonna 2024 ulosoton piirissä oli lähes 588 000 suomalaista ja vuoden lopussa aktiivisia velallisia noin 264 000. Velkojen kokonaissumma nousi yli 7 miljardiin euroon.
SDP:n Elisa Gebhard: Suomen on jättäydyttävä pois euroviisuista, jos Israelia ei suljeta ulos16.9.2025 16:40:47 EEST | Tiedote
Alankomaat, Irlanti, Islanti, Slovenia sekä euroviisujen rahoittajamaa Espanja ovat ilmoittaneet vetäytyvänsä ensi vuoden euroviisuista, jos Israel osallistuu kilpailuun Gazan verilöylyn jatkuessa. Myös Suomessa tulisi tehdä sama päätös, sanoo SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme