Kansanedustaja Kvarnström (SDP): Totuus on, että hallitus seisoo ja kaatuu RKP:n kanssa
Kansanedustaja Johan Kvarnström piti sunnuntaina juhlapuheen suomenruotsalaisten sosiaalidemokraattien kesäjuhlassa Kolkin kartanossa Vaasassa. Puheessaan hän totesi, että Finlands Svenska Socialdemokrater (FSD) on arvoliberaali poliittinen järjestö sekä sanoin että teoin.

– Emme vain sano ei rasismille ja vaadi vakavia keskusteluja ja työryhmiä, vaan kieltäydymme myös sellaisen puolueen muodostamasta hallituspohjasta, jonka ministerit ovat tahranneet maakuvan täysin ennen kuin hallitus on ehtinyt tehdä edes yhtäkään lakiesitystä. Vastustamme hallituspohjaa, joka muuttaa säädyllisen käyttäytymisen rajoja ja normalisoi vihapuheen, Kvarnström sanoi.
Kvarnström muistuttaa, että hallitusneuvotteluissa oli vaihtoehtoja.
- RKP:n puheenjohtaja totesi, että hallituspohja ei riipu pienistä puolueista vaan suurista. Tällä tavoin ei pieni puolue kuitenkaan voi paeta vastuuta ollessaan vaa’ankieliasemassa. Totuus on, että hallitus kaatuu RKP:n kanssa. Tai vain jatkaa eteenpäin kuin mitään ei olisi tapahtunut. Paljon on kuitenkin tapahtunut, paljon vahinkoa on jo tapahtunut, Kvarnström sanoi.
Kvarnströmin mukaan palkansaajien oikeuksien heikentäminen ei tasapainota taloutta ja on suuri riski, että syksystä tulee poliittisesti myrskyisä.
- Kaikkien hyvinvoinnin parantaminen edellyttää hyvinvointiyhteiskunnan kehittämistä. Tasa-arvoisempaan suuntaan, ei kasvattamalla luokkaeroja ja kasvattamalla tuloeroja. Meidän on investoitava enemmän terveydenhuoltoon, ei vähemmän. Meidän on tehtävä verotuksesta oikeudenmukaisempaa ja progressiivisempaa. Meidän on myös pidettävä kiinni jo aikaisemmin tänä keväänä hyväksytystä vammaispalvelulaista, jonka hallitus aikoo nyt purkaa, koska se on hallituksen mukaan liian kallis. Valtion talouden saamiseksi tasapainoon voidaan siis vammaisilta ottaa, mutta kaikkein rikkaimmat osallistuvat vain saamalla verohelpotuksia eivätkä mitenkään muuten, Kvarnström sanoi.
Lue puhe kokonaisuudessaan täältä
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Linkit
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Ajautuiko hallitus kriisiin ilmastokysymyksistä?4.7.2025 10:09:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto kritisoi hallitusta voimakkaasti ilmastopolitiikan sekavuudesta ja päättämättömyydestä. Perholehdon mukaan ilmasto- ja energiastrategian jatkuva viivästyminen hallituspuolueiden kiistelyn vuoksi paitsi vaarantaa ilmastotavoitteet ja investointiympäristön, asettaa koko hallituksen toimintakyvyn kyseenalaiseksi.
SDP:n Skinnari vaatii hallitukselta toimia: Pankkihuijaukset ja digipetokset kuriin3.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Ville Skinnari vaatii hallitukselta selkeitä toimia digihuijausten torjumiseksi ja huijausten uhreiksi joutuneiden auttamiseksi.
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme