Jyväskylän yliopisto

Kännykkäkiellot, uupuvat opettajat, romahtava lukutaito – miten ylläpidetään uskoa tulevaisuuteen?

15.8.2023 13:01:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Kännykät pois luokasta, opettajat uupuvat, lasten lukutaito romahtaa, PISA-tulokset heikkenevät, yhteiskunnallinen eriarvoistuminen huolettaa. Miten ylläpitää ja vahvistaa uskoa tulevaisuuteen, kun saamme toistuvasti lukea ja kuulla näitä yliampuvia kommentteja? Muun muassa tällaisia teemoja käsitellään valtakunnallisilla Opettajankoulutuspäivillä Jyväskylässä.

Opettajankoulutuspäivät järjestetään 16.–17.8. Jyväskylän yliopistolla teemalla Opettajankoulutus ja polarisaatio – mitä meidän tulee tehdä toisin? Pääpuhujina konferenssissa kuullaan Vuoden 2022 tieteentekijä Tuija Saresmaa ja kansanedustaja Petri Honkosta. Luvassa on myös runsaasti ajankohtaisia polarisaatioon liittyviä tieteellisiä esityksiä ja posteriesityksiä, paneelikeskustelu sekä mielenkiintoisia näytteilleasettajia.

Opettajankoulutuspäivät on opettajankoulutuksen konferenssi, jonka painopiste on kollegiaalisessa kohtaamisessa, korkeatasoisissa paperiesityksissä ja yhdessä oppimisessa. Osallistujat pääsevät tutustumaan uusiin oppimisympäristöihin Jyväskylässä sekä osallistumaan 160-vuotta täyttävän Jyväskylän yliopiston ja opettajankoulutuksen juhlahumuun.

Lisätietoja ja tarkempi ohjelma: https://www.eted.fi/opettajankoulutuspaivat2023

Yhteyshenkilöt

Piia Näykki
Apulaisprofessori
Opettajankoulutuslaitos
piia.t.naykki@jyu.fi
p. +358 50 594 8136

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Kirjoitan, koska haluan!25.8.2026 18:24:10 EEST | Tiedote

Kirjoituskilpailu nuorille nyt jo neljättä kertaa. Suomalaiset nuoret lukevat nykyään kenties enemmän kuin koskaan, mutta lukeminen on sirpaloitunut kännykkäaikakaudella lyhyiden viestien ja tekstien lukemiseen. Vaikka kirjojenkin lukeminen on edelleen yleistä, luettujen kirjojen määrä on laskenut jyrkästi. Erityisesti aktiivilukijoiden määrä on laskenut 15–24-vuotiaiden joukossa (Tilastokeskus). Herättääksemme osaltamme lukemisintoa julkaisemme valtakunnallisen kirjoituskilpailun 13–16-vuotiaille sekä 17–20-vuotiaille nuorille. Nykytrendin mukaisesti kilpailuraadin parhaiksi valitsemista kirjoituksista julkaistaan kaikille kuunneltavaksi ilmaiset ääniteokset suomalaisessa VoiceBooks-äänikirjasovelluksessa.

Uusi professori Tuomo Kujala: Kognitiotieteen tarve kasvaa, kun ajattelua ulkoistetaan tekoälylle25.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnan uusi kognitiotieteen professori Tuomo Kujala tutkii työssään ihmisen ja koneen välistä vuorovaikutusta. Hän on erikoistunut ihmisten tarkkaamattomuuden tutkimiseen ja siihen, miten se vaikuttaa liikenneturvallisuuteen. Kujala arvioi, että tekoälyn yleistyminen tulee tulevaisuudessa kasvattamaan tarvetta kognitiotieteen tutkimukselle.

Väitös: Datalähtöiset liiketoimintamallit kaatuvat usein skaalaukseen – kasvun keinot on sovitettava liiketoimintamallin kypsyyteen24.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

KTM Eveliina Lakka tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun markkinoinnin väitöskirjassaan, miten teolliset B2B-yritykset luovat, toimittavat ja kaappaavat arvoa datalähtöisten liiketoimintamallien avulla. Tutkimus paljastaa, että moni yritys onnistuu datalähtöisissä piloteissa, mutta pilottien muuntaminen kannattavaksi ja toistettavaksi liiketoiminnaksi epäonnistuu usein. Tämän vuoksi kasvustrategia on sovitettava liiketoimintamallin kypsyysvaiheeseen.

Turvallisuusalan asiantuntija Sari Tappura työelämäprofessoriksi rakentamaan uutta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutusta24.8.2026 07:05:00 EEST | Tiedote

Yli 20 vuoden kokemus turvallisuuden tutkimuksesta, opetuksesta, teollisuudesta ja viranomaistyöstä tuo Sari Tappuran Jyväskylän yliopiston uudeksi työelämäprofessoriksi. Hänen tehtävänään on vahvistaa Jyväskylän yliopiston turvallisuusteknologian tutkimusta ja osaamista sekä rakentaa syksyllä käynnistyvää uutta diplomi-insinöörikoulutusta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye