Nyt on oltava tarkkana koiran kanssa luonnossa liikkuessa: Metsästyslain mukainen koirien kiinnipitoaika päättyy sunnuntaina 20.8.
Metsästyslain mukainen koirien kiinnipitoaika päättyy koko maassa sunnuntaina 20. elokuuta. Kiinnipitoaika kestää vuosittain maaliskuun alusta elokuun 19. päivään asti, jolloin koirat on pidettävä kytkettyinä.

Muistathan, että kiinnipitoajan päättymisestä huolimatta koiran irti pitämiseen tulee olla lupa maanomistajalta tai metsästysoikeuden haltijalta. Luonnonsuojelualueilla koira on pidettävä aina kytkettynä. Kiinnipitoajan loppumisesta huolimatta koira tulee järjestyslain mukaan pitää taajamassa aina kytkettynä.
- Tänä vuonna koiranomistajien on oltava erityisen tarkkoina kiinnipitoajan päättyessä, sillä kesällä on ilmennyt paljon lintuinfluenssatapauksia. Luonnossa liikuttaessa koira voi joutua kosketuksiin sairastuneen tai kuolleen eläimen kanssa, muistuttaa Hannu Liedes Suomen Kennelliitosta.
- Kun liikut koiran kanssa luonnossa, niin huolehdi siitä, että koirasi ei pääse syömään tai pureskelemaan saaliseläimiä, itsestään kuolleita lintuja tai muita eläimiä.
Jos koira on päässyt riepottelemaan tai syömään kuollutta tai sairastunutta lintua tai muuta eläintä ja koiran yleisvointi heikkenee, on syytä viedä se eläinlääkäriin.
Vapaana kulkevan koiran tulee olla aina valvottavissa
Taajama-alueilla koiran pitäminen vapaana on sallittua ainoastaan koirapuistoissa, koirien harjoituspaikoissa ja suljetuilla piha-alueilla. Vapaana olevan koiran tulee aina olla omistajansa tai haltijansa valvonnassa.
Järjestyslaissa määrätään myös, että koiraa ei saa päästää kytkemättömänä kuntopolulle tai muulle vastaavalle juoksuradalle. Koiraa ei saa myöskään viedä yleisille uimarannoille, lasten leikkipaikaksi varatulle alueelle, toriaikana torille tai yleiseen käyttöön kunnostetulle ladulle tai urheilukentälle, ellei sitä ole erikseen sallittu. Poikkeuksena ovat merkityt koiraladut. Koiran omistajan tai haltijan on myös huolehdittava, ettei koiran uloste jää ympäristöön hoidetulla alueella taajamassa.
Koirien kiinnipitomääräyksistä voit lukea lisää Kennelliiton verkkosivuilta.
Koiran kanssa luoksetulon hallinta kannattaa kerrata kunnolla
Vastuullinen koiranomistaja tuntee koiraetiketin ja noudattaa sitä, jotta koiran kohtaamiset niin lajitovereiden, muiden eläinten kuin ihmistenkin kanssa sujuvat mahdollisimman sujuvasti.
- Luoksetulo on tärkeimpiä asioita, joita omistaja voi koiralleen opettaa. Se saattaa joskus jopa pelastaa koiran hengen. Koiralle on tärkeä opettaa luotettava luoksetulo jo pennusta pitäen, neuvoo Liedes.
Vinkkejä luoksetulon opettamiseen löytyy esimerkiksi hankikoira.fi-sivulta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannu LiedesSuomen Kennelliitto/Koe- ja kilpailutoimikunnan esittelijä
Puh:09 8873 0287hannu.liedes@kennelliitto.fiLinkit
Suomen Kennelliitto - Hyvää elämää koiran kanssa
Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry on vuonna 1889 perustettu koira-alan asiantuntijajärjestö sekä koirien kasvattajien, omistajien ja harrastajien edunvalvoja. Meillä on noin 143 000 jäsentä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kennelliitto ry
Agria Eläinvakuutus ja Kennelliitto jakavat lähes 9 000 euroa koirien terveyden ja hyvinvoinnin edistämiseen4.12.2025 13:41:13 EET | Tiedote
Väitöskirjatutkija Minna Simonsson, eläinpatologian apulaisprofessori Pernilla Syrjä ja Suomen Keskiaasiankoirat ry saavat tämänvuotiset Agria Eläinvakuutuksen ja Suomen Kennelliiton stipendit.
Vuoden virkakoirat 2025 ovat tässä – esittelyssä poliisikoira Hero, tullikoira Rico, vankilakoira Aava, sotakoira Ragnar ja rajakoira Peetu27.11.2025 10:03:37 EET | Tiedote
Kennelliitto palkitsee vuosittain Vuoden virkakoirat. Tänä vuonna palkinnon saavat poliisikoira Hero, tullikoira Rico, vankilakoira Aava, sotakoira Ragnar ja rajakoira Peetu. Palkittavat koirat ovat tahoillaan valinneet Poliisi, Tulli, Rikosseuraamuslaitos, Puolustusvoimat ja Rajavartiolaitos.
Koirankasvattajien verotus vaatii edelleen kiireellisiä muutoksia27.11.2025 09:24:22 EET | Tiedote
Suomen Kennelliitto olisi toivonut parempaa lopputulosta Verohallinnon kanssa käymänsä keskustelun osalta ja pyytää Verohallintoa tarkastelemaan koirankasvatuksen verotusohjetta uudelleen niin, että se vastaa sekä lainsäädäntöä että muun vastaavan elinkeino- ja tulonhankkimistoiminnan verotuskäytäntöjä.
Koiramessut tarjoaa joulukuussa Messukeskuksessa tietoa ja elämyksiä kaikille koirista kiinnostuneille21.11.2025 12:40:13 EET | Tiedote
Suomen Kennelliiton järjestämillä Koiramessuilla Helsingin Messukeskuksessa 6.–7. joulukuuta voi tutustua eri koirarotuihin ja koiran kanssa harrastamiseen, seurata koiranäyttelyitä sekä muun muassa Sankari- ja virkakoirien palkitsemisia.
Den kommande EU-förordningen kommer att styra hunduppfödningen i en mer kommersiell riktning, mot stora kennelenheter31.10.2025 09:27:39 EET | Pressmeddelande
År 2023 publicerade Europeiska kommissionen ett förslag till förordning om hundars och katters välbefinnande och identifiering, som syftar till att effektivare kontrollera valpfabriker, olaglig hundhandel och hundsmuggling. Målet är bra, men medlen är inte i linje med målen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme