Lamor Corporation Oyj

Lamor Corporation Oyj laskee liikkeeseen 25 miljoonan euron senioriehtoisen vakuudellisen vihreän joukkovelkakirjalainan

Jaa

Lamor Corporation Oyj               Lehdistötiedote          17.8.2023 klo 14.15

EI JULKAISTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI, KOKONAAN TAI OSITTAIN, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI, YHDYSVALLOISSA, AUSTRALIASSA, KANADASSA, HONGKONGISSA, JAPANISSA, UUDESSA-SEELANNISSA, ETELÄ-AFRIKASSA TAI SELLAISISSA MUISSA MAISSA TAI TÄLLAISIIN MAIHIN TAI MUUTOIN OLOSUHTEISSA, JOISSA JOUKKOVELKAKIRJALAINAN TARJOAMINEN TAI TÄMÄN TIEDOTTEEN JULKAISEMINEN TAI LEVITTÄMINEN OLISI LAINVASTAISTA.

Lamor Corporation Oyj laskee liikkeeseen 25 miljoonan euron senioriehtoisen vakuudellisen vihreän joukkovelkakirjalainan

Lamor Corporation Oyj ("Yhtiö" tai "Lamor") julkisti aiemmin tänään tarjoavansa uusia euromääräisiä, kiinteäkorkoisia, senioriehtoisia ja vakuudellisia vihreitä velkakirjoja ("Velkakirjat") ("Tarjous") ja julkaisi Tarjousta varten laaditun esitteen. Velkakirjojen merkintäaika alkoi ja päättyi tänään 17.8.2023.

Lamor toteuttaa Tarjouksen ja laskee liikkeeseen Velkakirjoja yhteenlasketulta nimellisarvoltaan 25 miljoonaa euroa. Velkakirjat lasketaan liikkeeseen 100 prosentin merkintähintaan ja niille maksetaan kiinteää 10 prosentin vuotuista korkoa. Velkakirjojen korko maksetaan puolivuosittain. Velkakirjojen liikkeeseenlaskupäivä on 24.8.2023 ja Velkakirjojen lopullinen erääntymispäivä on 24.8.2026, ellei Lamor lunasta Velkakirjoja tätä ennen. Velkakirjojen maksusuoritusten vakuutena on jälkipantti Lamorin yrityskiinnityksiin.

"Lamorin ensimmäisen vihreän joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlasku on meille tärkeä askel pääomamarkkinoilla. Liikkeeseenlasku antaa sijoittajille mahdollisuuden tukea meitä tavoitteissamme monimuotoisuuden suojelemiseksi, materiaalikierrätyksen lisäämiseksi sekä ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Se osoittaa sitoutumisemme kestävien liiketoimintamallien edistämiseen ja tukee meitä pitkän aikavälin taloudellisten tavoitteidemme saavuttamisessa tulevien vuosien aikana", kommentoi Lamorin toimitusjohtaja Mika Pirneskoski.

Lamor tulee hakemaan Velkakirjojen ottamista kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle First North Bond Market Finland -markkinapaikalle ja kaupankäynnin odotetaan alkavan arviolta 25.8.2023. Velkakirjojen ISIN-tunnus on FI4000556154.

Lisätietoja

Mika Pirneskoski, toimitusjohtaja, Lamor Corporation Oyj, puh. +358 40 757 2151

Timo Koponen, talousjohtaja, Lamor Corporation Oyj, puh. +358 40 749 2986

Hyväksytty neuvonantaja

Danske Bank A/S, Suomen sivuliike

Lamor lyhyesti

Lamor on yksi maailman johtavista ympäristöratkaisujen toimittajista. Olemme neljän vuosikymmenen ajan työskennelleet puhdistaaksemme ja estääksemme ympäristövahinkoja maalla ja merellä.

Ympäristönsuojelusta materiaalinkierrätykseen: Innovatiiviset teknologiamme, palvelumme ja räätälöitävät kokonaisratkaisumme – öljyntorjunnasta jätteen- ja vedenkäsittelyyn, maaperän puhdistuksesta muovinkierrätykseen – hyödyttävät asiakkaita ja ympäristöjä joka puolella maailmaa.

Pystymme isoihin ja nopeisiin operaatioihin toimimalla verkottuneessa ekosysteemissä paikallisten kumppaneidemme kanssa ja omien asiantuntijoidemme johdolla. Meillä on yli 500 työntekijää yli 20 maassa. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 128 miljoonaa euroa. Lamorin osake (LAMOR) on listattu Nasdaq Helsingin ylläpitämällä Nasdaq First North Premier Growth Market -markkinapaikalla. Lisätietoja: www.lamor.com.

Huomautus

Tässä tiedotteessa olevia tietoja ei ole tarkoitettu julkaistavaksi tai levitettäväksi, kokonaan tai osittain, suoraan tai välillisesti, Yhdysvalloissa, Australiassa, Kanadassa, Hongkongissa, Japanissa, Uudessa-Seelannissa, Etelä-Afrikassa tai sellaisissa muissa maissa tai tällaisiin maihin tai muutoin olosuhteissa, joissa julkaiseminen tai levittäminen olisi lainvastaista. Tähän tiedotteeseen sisältyviä tietoja ei tule tulkita tarjoukseksi myydä tai tarjouspyynnöksi ostaa tässä mainittuja arvopapereita, eikä niitä myydä maissa, joissa niiden tarjoaminen, hankinta tai myynti olisi lainvastaista ennen niiden rekisteröintiä taikka rekisteröintivelvollisuutta koskevaa poikkeusta tai muun kyseisten maiden arvopaperilakien mukaisen hyväksynnän saamista.

Tämä tiedote ei ole tarjous arvopapereiden myymiseksi Yhdysvalloissa. Tässä mainittuja arvopapereita ei ole rekisteröity eikä tulla rekisteröimään Yhdysvaltain vuoden 1933 arvopaperilain, muutoksineen, ("Yhdysvaltain arvopaperilaki") tai minkään Yhdysvaltain osavaltion soveltuvien arvopaperilakien mukaisesti, eikä niitä saa siten tarjota tai myydä suoraan tai välillisesti Yhdysvalloissa tai yhdysvaltalaisille henkilöille tai niiden lukuun tai hyväksi paitsi Yhdysvaltain arvopaperilain rekisteröintivaatimuksista säädetyn soveltuvan poikkeuksen mukaisesti tai transaktiossa, johon Yhdysvaltain arvopaperilain rekisteröintivaatimukset eivät sovellu.

Lukuun ottamatta Suomea, tämä tiedote on tarkoitettu Euroopan talousalueen jäsenvaltioissa ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa ainoastaan asetuksen (EU) 2017/1129 ("Esiteasetus") artiklassa 2(e) (Yhdistyneen kuningaskunnan osalta siten kuin se on osa kansallista oikeutta European Union (Withdrawal) Act 2018 -asetuksen nojalla) määritellyille kokeneille sijoittajille tai toisen Esiteasetuksessa määritellyn poikkeuksen velvollisuudesta julkaista esite arvopaperien tarjoamisesta sallimissa rajoissa.

Tämä tiedote jaetaan ja on suunnattu vain henkilöille, jotka ovat (i) Yhdistyneen kuningaskunnan ulkopuolella; (ii) vuoden 2000 rahoituspalvelu- ja markkinalain (Financial Services and Markets Act 2000) (Financial Promotion) ("FSMA") vuoden 2005 määräyksen ("Määräys") artiklan 19(5) piiriin kuuluvia sijoitusalan ammattilaisia tai artiklan 43 piiriin kuuluvia henkilöitä; tai (iii) muita henkilöitä, joille se voidaan laillisesti tiedottaa FSMA:n 21 artiklan(1) poikkeuksen nojalla (kaikki tällaiset henkilöt jäljempänä "relevantit henkilöt"). Kaikki tässä tiedotteessa mainitut arvopaperit on tarkoitettu vain, ja jokainen kutsu, tarjous tai sopimus merkitä, ostaa tai muutoin hankkia sanottuja arvopapereita tullaan tekemään ainoastaan, relevanteille henkilöille. Kenenkään, joka ei ole relevantti henkilö, ei tule toimia tämän tiedotteen perusteella tai luottaa siihen tai mihinkään sen sisältöön.

Tämä tiedote ei ole Esiteasetuksessa tarkoitettu esite eikä sellaisenaan tai osaksi muodosta eikä sitä tule pitää tarjouksena myydä tai tarjouspyyntönä ostaa, hankkia tai merkitä mitään arvopapereita tai kehotuksena sijoitustoimintaan ryhtymiseen mihinkään arvopaperiin liittyen.

Mitään sopimusta, sitoumusta tai sijoituspäätöstä ei tule tehdä perustuen tämän tiedotteen osaan tai tietoon sen levittämisestä eikä näihin tule luottaa minkään sopimuksen, sitoumuksen tai sijoituspäätöksen yhteydessä. Tämän tiedotteen sisältämiä tietoja ei ole riippumattomasti vahvistettu. Mitään nimenomaisia tai hiljaisia vakuutuksia tai sitoumuksia ei ole annettu koskien tässä tiedotteessa annettujen tietojen tai näkemysten oikeudenmukaisuutta, virheettömyyttä, täydellisyyttä tai oikeellisuutta eikä näihin tulisi luottaa. Yhtiö tai mikään sen lähipiiriin kuuluvista tahoista, neuvonantajista tai edustajista tai mikään muu taho ei ole vastuussa mistään (tuottamuksellisesti tai muutoin aiheutuneesta) vahingosta, joka aiheutuu tämän tiedotteen käytöstä tai sen sisällöstä tai muutoin tämän tiedotteen yhteydessä. Jokaisen on luotettava omaan selvitykseensä ja analyysiinsä Yhtiöstä, sen tytäryhtiöistä, sen arvopapereista ja transaktioista, mukaan lukien näihin liittyvät hyödyt ja riskit.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lamor Corporation Oyj

Lamor ottaa askeleita muovijäteongelman ratkaisemiseksi – Kilpilahden kemiallisen muovinkierrätyksen laitoksen peruskivi muurattu31.8.2023 15:00:00 EEST | Tiedote

Lamor Corporation Oyj Lehdistötiedote 31.8.2023 klo 15.00 Lamor on rakennuttamassa 10.000 tonnin muovinkierrätyslaitosta Porvoon Kilpilahteen. Laitoksen peruskivi muurattiin torstaina 31. elokuuta. Tilaisuudessa aiempi kauppa- ja kehitysministeri, kansanedustaja Ville Skinnari, Lamorin toimitusjohtaja Mika Pirneskoski sekä Ilmastorahaston, italialaisen ja virolaisen teknologiatoimittajan ja lopputuotteen ostajan Shellin edustajat korostivat muovinkierrätyksen merkitystä. Tontti on valmisteltu rakentamista varten, ja rakennustyöt pääsevät vauhtiin parin viikon kuluttua. ”Esikäsittelyn ja termokemiallisen prosessin teknologiat asennetaan ensi keväänä, ja laitoksen käyttöönoton arvioidaan ajoittuvan kesälle 2024”, kertoo Lamorin operatiivinen johtaja Johan Grön. ”Ensimmäiset pisarat lopputuotettamme, kierrätysmuovista tuotettua öljyä, toimitetaan vuoden 2024 jälkimmäisellä puoliskolla.” Laitoksella muovijätteestä syntyy nestettä, jota voidaan käyttää uuden muovin valmistuksessa neitseelli

Lamor taking steps to solve the plastic waste problem – the ground-breaking ceremony of Kilpilahti chemical plastic recycling facility took place in Finland31.8.2023 15:00:00 EEST | Press release

Lamor Corporation Plc Press release 31 August 2023 at 3:00 PM EEST Lamor is building a 10,000 metric ton plastic recycling facility in Porvoo, Finland. Its ground-breaking ceremony was held on Thursday, 31 August. Former Finnish minister for trade and development, MP Ville Skinnari, Lamor’s CEO Mika Pirneskoski, representatives of the Finnish Climate Fund, technology providers from Italy and Estonia, and end-product off-taker Shell addressed the importance of the initiative. The site is ready for construction, which will commence in a fortnight. “Pre-treatment and thermochemical process technologies will be installed next spring, and the commissioning is estimated to take place in summer 2024”, tells Johan Grön, COO of Lamor. “First drops of our end product, oil produced from recycled plastics, will be delivered during the latter part of 2024.” The liquid produced from plastic waste works like virgin oil in the production of new plastic. It is suitable for many purposes for which mecha

Lamor Corporation Plc issues EUR 25 million senior secured green notes17.8.2023 14:15:00 EEST | Press release

Lamor Corporation Plc Press Release 17 August 2023, 2:15 p.m. EEST NOT FOR RELEASE, PUBLICATION OR DISTRIBUTION, IN WHOLE OR IN PART, DIRECTLY OR INDIRECTLY, IN OR INTO THE UNITED STATES, AUSTRALIA, CANADA, HONG KONG, JAPAN, NEW ZEALAND, SOUTH AFRICA OR SUCH OTHER COUNTRIES OR OTHERWISE IN SUCH CIRCUMSTANCES IN WHICH THE OFFERING OF THE NOTES OR THE RELEASE, PUBLICATION OR DISTRIBUTION OF THIS COMMUNICATION WOULD BE UNLAWFUL. Lamor Corporation Plc issues EUR 25 million senior secured green notes Lamor Corporation Plc (the "Company" or "Lamor") announced earlier today an offering of new euro-denominated fixed-rate senior secured green notes (the "Notes") (the "Offering") and published a prospectus relating to the Offering. The subscription period of the Notes commenced and ended today on 17 August 2023. Lamor completes the Offering and issues Notes in the aggregate principal amount of EUR 25 million. The Notes are issued at an issue price of 100 per cent and carry fixed interest of 10 p

Lamor Corporation Oyj julkistaa senioriehtoisen vakuudellisen vihreän joukkovelkakirjalainan tarjouksen ja julkaisee esitteen17.8.2023 10:00:00 EEST | Tiedote

Lamor Corporation Oyj Lehdistötiedote 17.8.2023 klo 10.00 EI JULKAISTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI, KOKONAAN TAI OSITTAIN, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI, YHDYSVALLOISSA, AUSTRALIASSA, KANADASSA, HONGKONGISSA, JAPANISSA, UUDESSA-SEELANNISSA, ETELÄ-AFRIKASSA TAI SELLAISISSA MUISSA MAISSA TAI TÄLLAISIIN MAIHIN TAI MUUTOIN OLOSUHTEISSA, JOISSA JOUKKOVELKAKIRJALAINAN TARJOAMINEN TAI TÄMÄN TIEDOTTEEN JULKAISEMINEN TAI LEVITTÄMINEN OLISI LAINVASTAISTA. Lamor Corporation Oyj julkistaa senioriehtoisen vakuudellisen vihreän joukkovelkakirjalainan tarjouksen ja julkaisee esitteen Lamor Corporation Oyj ("Yhtiö" tai "Lamor") julkistaa tarjoavansa uusia euromääräisiä, kiinteäkorkoisia, senioriehtoisia ja vakuudellisia vihreitä velkakirjoja ("Velkakirjat"), joiden yhteenlaskettu nimellisarvo on enintään 25 miljoonaa euroa, ammattimaisille asiakkaille, hyväksyttäville vastapuolille ja tietyille yksityisasiakkaille (siten kuin kukin on määritelty direktiivissä 2014/65/EU, muutoksineen) ("Tarjous"). Velkakirjoje

Lamor Corporation Plc announces an offering of senior secured green notes and publishes a prospectus17.8.2023 10:00:00 EEST | Press release

Lamor Corporation Plc Press Release 17 August 2023, 10:00 a.m. EEST NOT FOR RELEASE, PUBLICATION OR DISTRIBUTION, IN WHOLE OR IN PART, DIRECTLY OR INDIRECTLY, IN OR INTO THE UNITED STATES, AUSTRALIA, CANADA, HONG KONG, JAPAN, NEW ZEALAND, SOUTH AFRICA OR SUCH OTHER COUNTRIES OR OTHERWISE IN SUCH CIRCUMSTANCES IN WHICH THE OFFERING OF THE NOTES OR THE RELEASE, PUBLICATION OR DISTRIBUTION OF THIS COMMUNICATION WOULD BE UNLAWFUL. Lamor Corporation Plc announces an offering of senior secured green notes and publishes a prospectus Lamor Corporation Plc (the "Company" or "Lamor") announces an offering of new euro-denominated fixed-rate senior secured green notes (the "Notes") with an aggregate nominal amount of up to EUR 25 million, to professional clients, eligible counterparties and retail clients (each as defined in Directive 2014/65/EU, as amended) (the "Offering"). The Notes are represented by units in denominations of EUR 20,000 and are offered for subscription in a minimum amount of E

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme