Hämeen seurantapaikoilla kaksi levähavaintoa

Hämeessä kahden valtakunnalliseen leväseurantaan kuuluvan järven pinnalla havaittiin tällä viikolla levää. Iitin Sääskjärvellä havaittu esiintymä oli erittäin runsas. Vesijärvellä Lahden Mukkulan seurantapaikalla todettiin vähäinen esiintymä.
Tilanne voi muuttua nopeasti
Vanhenevaa sinilevää voi loppukesällä kohota tyynellä säällä pintaan millä järvellä tahansa. Tuulisella säällä leviä on vaikea huomata, koska ne hajaantuvat veteen, eivätkä pääse nousemaan pintaan.
Tilanne voi vaihdella suuresti samankin järven eri osissa ja muuttua nopeasti sääolosuhteiden, etenkin tuulen vaikutuksesta. Tuulille alttiilla selkävesillä tilanne voi vaihtua nopeasti, jos tuuli kuljettaa levää rannalta toiselle tai sekoittaa tyynellä säällä pinnalla olleen levän syvemmälle veteen. Jos tuuli käy pitkään samalta suunnalta, voi tuulen alapuoliselle rannalle kertyä paljon levää, vaikka vastarannalla sitä ei olisi lainkaan näkyvillä. Näin levien esiintymisessä saattaa olla suuria ajallisia ja paikallisia eroja. Sen vuoksi tiedotteen sisältämä informaatio voi olla jo vanhentunutta silloin, kun tiedote julkaistaan.
Runsaisiin sinileväesiintymiin tulee suhtautua varauksella
Sinilevien mahdollista myrkyllisyyttä ei voida todeta silmämääräisen tarkastelun avulla. Jos vedessä on runsaasti sinilevää, sitä ei pidä käyttää löyly-, pesu-, kastelu- tai talousvetenä. Runsaan esiintymän aikana tulee myös välttää vedessä uimista ja pitää lapset sekä kotieläimet pois rantavedestä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Hydrobiologi Petri Horppila, puh. 0295 025 182
Tiedotus:
Emma Hietamäki, puh. 0295 024 250
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Liipolas och Patomäkis tunnlar vid Lahtis södra ringväg (rv 12) stängda två nätter 11–13.10.2023 på grund av tvätt4.10.2023 09:15:00 EEST | Tiedote
Patomäkis och Liipolas tunnlar vid Lahtis södra ringväg (rv 12) stängs nattetid mellan 11–13.10 kl. 21.00–06.00 på grund av tvätt och andra underhållsåtgärder.
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit kiinni kahtena yönä 11.–13.10.2023 pesun vuoksi4.10.2023 09:15:00 EEST | Tiedote
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Patomäen ja Liipolan tunneleissa on yösulku 11.–13.10. klo 21.00–06.00 pesun ja muiden huoltotoimenpiteiden vuoksi.
Vanhan talon kunnostus on ympäristöteko: hae avustusta kunnostamiseen!29.9.2023 10:51:31 EEST | Tiedote
Hämeen ELY-keskus jakaa vuosittain avustuksia rakennusperinnön hoitoon. Avustuksilla tuetaan vanhojen rakennusten säilyttävää korjaamista perinteisillä työtavoilla ja materiaaleilla. Syksyn avustusten haku aukeaa tiistaina 17.10.2023.
Reparationsarbetet på Hattelmala viadukt fortsätter i Tavastehus27.9.2023 08:11:00 EEST | Tiedote
NTM-centralen låter reparera Hattelmala viadukt A (U-2819) i Tavastehus under hösten 2023.
Hattelmalan risteyssillan korjaustyöt jatkuvat Hämeenlinnassa27.9.2023 08:11:00 EEST | Tiedote
ELY-keskus korjauttaa Hattelmalan risteyssiltaa A (U-2819) Hämeenlinnassa syksyn 2023 aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme