S-Pankki vahvistaa sijoitustiimiään - Antti Raappana hoitamaan USA-rahastoa

S-Pankki jatkaa päättäväistä kasvuaan varainhoidossa ja panostuksiaan salkunhoitoon.
"Olemme innoissamme siitä, että Antti Raappana on liittynyt Seppo Kurki-Suonion johtamaan osaketiimiimme. Raappana on työskennellyt sijoitusalalla yli 20 vuotta ja osakerahastonhoitajana yli 10 vuotta ja tuo mukanaan arvokasta osaamista S-Pankki USA -rahastoon", sijoitusjohtaja Mika Leskinen sanoo.
S-Pankki USA Osake -rahasto sijoittaa pääasiallisesti suurten, kasvavien, kannattavien ja taseeltaan terveiden yhdysvaltalaisten yhtiöiden osakkeisiin. Yhdysvaltojen talous ja osakemarkkinat ovat maailman suurimmat. Yhdysvaltojen valtavat kotimarkkinat, innovatiivinen yrityssektori, johtava asema muun muassa teknologiasektorilla, muita kehittyneitä talouksia nuorekkaampi ikärakenne ja omien uusien energiavarojen antama kustannusetu yhdistettynä maan asemaan globaalina turvasatamana tekee Yhdysvaltojen osakemarkkinoista pitkällä aikavälillä houkuttelevan sijoituskohteen.
“USA:han ja sen sijoitusmarkkinoihin kohdistuu juuri nyt paljon mielenkiintoa erityisesti teknologiasektorin innovaatioiden ja uusien käyttösovellusten myötä. Myös ensi vuonna pidettäviin presidentinvaaleihin kohdistuu runsaasti huomiota. Olen iloinen saadessani hoidettavakseni perinteikkään, alun perin jo vuonna 1999 perustetun rahaston”, Antti Raappana sanoo.
Raappanalla on laaja ja monipuolinen työhistoria sijoitusalalla. Ennen siirtymistään S-Pankkiin hän on työskennellyt pohjoismaisessa finanssikonsernissa salkunhoitajana Chief Portfolio Manager -tittelillä. Hän on myös suorittanut kansainvälisesti arvostetun CFA-tutkinnon.
S-Pankki on Suomen kolmanneksi suurin varainhoitaja rahastojen osuudenomistajien määrällä mitattuna. Pankki tarjoaa laajan valikoiman säästämisen ja sijoittamisen palveluita kuluttaja-asiakkaille sekä yksilöllisiä varainhoidon ratkaisuja varakkaille yksityishenkilöille ja institutionaalisille sijoittajille. S-Pankki-rahastojen tuotoista pääsevät nauttimaan niiden osuudenomistajien lisäksi myös täyden valtakirjan varainhoidon Private Banking -asiakkaat sekä suosittujen S-Pankki Varainhoito -yhdistelmärahastojen sijoittajat ja Säästäjä-palvelun käyttäjät.
“Vuoden ensimmäisellä puoliskolla S-Pankki-rahastojen nettomerkintöjen kehitys oli rahastoyhtiöiden keskiarvoa vahvempaa. Mielestäni se kertoo siitä, että sijoittajat luottavat rahastoistamme huolehtivien salkunhoitajien ammattitaitoon myös silloin, kun markkinoilla hermoillaan tavallista enemmän”, Leskinen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika LeskinenSijoitusjohtaja
Puh:09 613 46103mika.leskinen@s-pankki.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Pankki Kiinteistövarainhoidon hallintaan uusi kiinteistösijoitus5.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki Kiinteistövarainhoitoon kuuluva S-Pankki Kiinteistöt on aloittanut lokakuun alussa pysäköintilaitos P-Töölön hallinnoinnin.
S-Bankens undersökning: Det ekonomiska läget delar boendeplanerna hos de som bor på de största tillväxtorterna i två läger4.11.2025 07:00:00 EET | Pressmeddelande
Boendekostnaderna och det ekonomiska läget belastar finländarnas boendeplaner mest i Nyland och Norra Österbotten. I Birkaland och Egentliga Finland påverkar det allmänna ekonomiska läget boenderelaterade planer i mindre utsträckning.
S-Pankin tutkimus: Taloustilanne jakaa suurimmissa kasvukeskuksissa asuvien asumissuunnitelmat kahteen leiriin4.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Asumisen kustannukset ja taloudellinen tilanne rasittavat suomalaisten asumisen suunnitelmia eniten Uudellamaalla ja Pohjois-Pohjanmaalla. Pirkanmaalla ja Varsinais-Suomessa yleisellä taloustilanteella taas on vähäisempi vaikutus asumiseen liittyviin suunnitelmiin.
Tutkimus: S-Pankin asiakkaat finanssialan uskollisimpia - myös vastuullisuudessa kärkisijoitus30.10.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Asiakkuusindeksi 2025 -tutkimuksen mukaan S-Pankilla on finanssialan uskollisimmat asiakkaat. Pankki arvioitiin alan ykköseksi myös vastuullisuudessa mitattuna. Tutkimuksen kokonaistuloksissa S-Pankki sijoittui toiselle sijalle kaikista arvioiduista yrityksistä.
S-Bankens utredning: Antalet arvstvister minskade, men det blir allt vanligare att ärva, vilket ökar behovet av planering28.10.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
S-Banken Privates utredning visar att antalet arvstvister i Finland sjunkit för första gången på tre år. Trots att antalet tvister minskar förekommer det allt oftare att vanliga finländare ärver, och därför ökar även behovet av planering och öppen dialog.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
