Aluehallitus toivoo laajaa keskustelua palvelujen verkostosta - ensimmäiset osat lähtivät laajaan keskusteluun asukkaille, toimielimille ja henkilöstölle
Aluevaltuusto päätti 14.8. palvelujen verkoston suunnittelun periaatteista. Hallintosäännön mukaan aluehallitus päättää palvelujen verkostosta yhdenmukaisia kriteerejä noudattaen.
Suunnittelun lähtökohtana on maakunnallinen, kuntarajoista riippumaton ja mahdollisimman saavutettava palvelujen verkosto, joka on sekä taloudellisesti että toiminnallisesti kestävällä pohjalla. Ensimmäinen suunnitelma on aiheuttanut huolta, koska siinä esitetään joidenkin kuntien alueella sijaitsevien terveyskeskusten, vuodeosastojen tai sosiaalipalvelujen toimipisteen sulkemista ja korvaamista liikkuvilla ja digitaalisilla palveluilla.
Aluehallituksen mukaan palveluja koskeva huoli on ymmärrettävä ja keskustelu vaihtoehdoista jatkuu siihen asti, kunnes päätöksiä tehdään. Suljettavien toimipisteiden tilalle on tavoitteena saada hyvät ja kattavat liikkuvat palvelut. Liikkuvaa palvelua voi olla esimerkiksi viikoittain kunnan alueelle jalkautuva lääkärin tai hoitajan vastaanotto. Myös kotisairaala laajenee.
Henkilöstöä keskitettävä isompiin kokonaisuuksiin
Henkilöstöpulan vuoksi Pirkanmaalla on jouduttu vähentämään tai sulkemaan palveluja määräajaksi. Jotta toimipisteissä riittää henkilöstöä, palveluja on keskitettävä. Keskittäminen turvaa palvelujen tarjoamista ja lisää työturvallisuutta, osaamisen jakamista ja keskinäistä tukea. Pienet yksiköt ovat toiminnallisesti haavoittuvia.
Uudistuksen taustalla on myös taloudellisia syitä. Pirkanmaan hyvinvointialue saa rahoituksensa pääosin valtiolta kaikille alueille yhteisten laskentaperusteiden mukaisesti. Rahoituksesta päättävät hallitus ja eduskunta. Mahdollinen alijäämä on katettava kolmen vuoden aikana. Pirkanmaalla ollaan taloudellisessa tilanteessa, jossa toimintaa on tehostettava ja menoja karsittava.
- Valtion maksama rahoitus hyvinvointialueelle tulee vuodeksi kerrallaan. On tärkeää uudistaa toimintatapoja ja palveluita, jotta voimme tarjota mahdollisimman hyvin riittävät palvelut pirkanmaalaisille, toteaa aluehallituksen puheenjohtaja Kari-Matti Hiltunen.
Varapuheenjohtaja Hanna Laine korostaa uudistuksessa erityisesti mahdollisuutta edistää turvallisia työyhteisöjä sekä liikkuvien palvelujen korvaavaa merkitystä.
- Alueilla, joilla palvelupisteitä suunnitellaan vähennettävän, toimii tulevaisuudessa liikkuvat palvelut. Myös kotiin tuotavia palveluja ja kotisairaalaa kehitetään, Laine sanoo.
Aluehallituksen toinen varapuheenjohtaja Jouni Sirén muistuttaa, että palvelujen verkostosta tehty selvitys on vasta valmistelijoiden esitys.
- Nyt alkaa laaja keskustelukierros. Toivottavasti pirkanmaalaiset asukkaat, päättäjät ja hyvinvointialueen henkilöstö osallistuvat aktiivisesti tilaisuuksiin ja kokouksiin ja kertovat mielipiteensä, Sirén kannustaa.
Aluevaltuuston jäsenet voivat vaikuttaa valmisteluun erityisesti valiokunnissa. Lopullisia päätöksiä palveluverkosta tehdään vasta loppuvuodesta.
Hyvinvointialueella on valmisteltava myös toinen verkoston kokonaisuus, joka käsittää muun muassa lasten, nuorten ja perheiden palvelut (esimerkiksi neuvolat), suun terveydenhuollon, ikäihmisten asumispalvelut, pelastuslaitoksen palveluverkoston ja palvelutason sekä mielenterveys- ja päihdeongelmaisten palvelut. Tätä kokonaisuutta käsitellään syys-lokakuun vaihteessa.
Maanantain aluehallituksen esityslistalla olevat asiat hyväksyttiin esityksen mukaan. Asiakkuus- ja laatujaostoon nimettiin varajäseneksi Iida Viljasen tilalle Paula Majava.
Yhteyshenkilöt
Aluehallituksen puheenjohtaja Kari-Matti Hiltunen
Puh:050 554 8532karimatti@me.comAluehallituksen varapuheenjohtaja Hanna Laine
Puh:040 728 9343Aluehallituksen 2. varapuheenjohtaja Jouni Sirén
Puh:040 7247640Tietoja julkaisijasta
Pirkanmaan hyvinvointialue vastaa pirkanmaalaisten julkisten sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastuspalvelujen järjestämisestä ja pääosin myös tuottamisesta. Lisätietoja pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Kangasalan ja Pälkäneen lääkärin ja hoitajan vastaanottojen ja kuvantamisen puhelinnumerot muuttuvat9.5.2025 09:51:00 EEST | Tiedote
Kangasalan ja Pälkäneen sote- ja lähiasemien ja lähiasiointipisteiden lääkärin ja hoitajan vastaanottojen sekä kuvantamisen ajanvarausnumerot muuttuvat maanantaina 19.5.2025.
Taysissa valmistellaan oma lastenlääkäri -mallia Pirkanmaalle9.5.2025 08:54:48 EEST | Tiedote
Taysiin perustetaan avopediatrian poliklinikka, joka tuo Pirkanmaalle uuden ja asiakaslähtöisen tavan hoitaa somaattista erikoissairaanhoitoa tarvitsevia lapsia.
Seuraa maanantain 12.5. aluevaltuustoa verkossa suorana8.5.2025 13:54:10 EEST | Tiedote
Nykyisen aluevaltuuston viimeinen kokous pidetään maanantaina 12.5.2025 klo 17. Kokous järjestetään paikan päällä Tampereen yliopistolla, Kaupin kampuksen Arvo-rakennuksessa.
Uusi perhehoidon kehittämishanke NUPPE käynnistyy Pirkanmaalla7.5.2025 13:23:49 EEST | Tiedote
Lastensuojelun asiakasohjaus Luotsissa on käynnistynyt uusi perhehoidon kehittämishanke NUPPE eli Nuorille parasta perhehoitoa Pirkanmaalla. Hankkeen tavoitteena on kehittää perhehoitoa nuorille, joiden tilanteet vaativat erityistä tukea.
Vuonna 2024 lähes joka kymmenennestä lapsesta tehtiin lastensuojeluilmoitus, mutta yhä harvempi lapsi on sijoitettuna kodin ulkopuolelle7.5.2025 12:53:47 EEST | Tiedote
Pirkanmaalla lastensuojeluilmoitusten määrä jatkoi kasvuaan vuonna 2024. Kodin ulkopuolelle sijoitettujen lasten määrä sen sijaan laski, ja yhä harvempi lapsi päätyi lastensuojelun avohuollon asiakkaaksi. Tuloksiin vaikuttaa laajemmat yhteiskunnalliset lasten ja perheiden hyvinvointiin vaikuttavat tekijät, matala kynnys tehdä ilmoitus sekä kattava lapsiperhepalvelujen uudistustyö.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme