Kempower ja Lahden kaupunki solmivat kasvusopimuksen, tavoitteena huomioida Kempowerin kasvun tarpeita pitkällä aikavälillä

22.8.2023 09:30:00 EEST | Kempower Oyj | Tiedote

Jaa

Kempower, Lahden kaupunki ja Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy ovat solmineet yhteisen kasvusopimuksen. Sopimuksen tavoitteena on huomioida ja ennakoida Kempowerin nopean kasvun tarpeita pitkällä aikavälillä ja varmistaa Lahden kaupungin tarjoamien ratkaisujen oikea-aikaisuus ja laajuus.

Sopimuksessa Kempower sitoutuu arvioimaan kasvuinvestointien osalta Lahden kaupungin ja Lahden seudun tarjontaa.
Sopimuksessa Kempower sitoutuu arvioimaan kasvuinvestointien osalta Lahden kaupungin ja Lahden seudun tarjontaa.

LAHTI  Kempower, Lahden kaupunki ja Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy ovat solmineet yhteisen kasvusopimuksen. Sopimuksen tavoitteena on huomioida ja ennakoida Kempowerin nopean kasvun tarpeita pitkällä aikavälillä ja varmistaa Lahden kaupungin tarjoamien ratkaisujen oikea-aikaisuus ja laajuus.

"Lahti on ylpeästi Kempowerin kotikaupunki. Haluamme varmistaa yhtiön kasvun edellytykset Lahdessa jatkossakin. Lahdesta on nopeasti muodostunut koko Suomen sähköisen liikenteen kasvukeskus ja Kempower on tämän kehityksen moottori", Lahden kaupunginjohtaja Pekka Timonen sanoo.

"Nopea kasvu vaatii paljon niin yritykseltä kuin kaupungiltakin. Sopimuksella pyrimme takaamaan, että kasvun edellytykset ovat Lahdessa paremmat kuin missään muualla."

Sopimuksessa Kempower sitoutuu arvioimaan kasvuinvestointien osalta Lahden kaupungin ja Lahden seudun tarjontaa. Kaupunki kehittää Kempowerin toimipisteiden saavutettavuutta joukkoliikenteellä ja liikennejärjestelyillä sekä edistää Kempowerin osaavan työvoiman saatavuutta sekä helpottaa paikkakunnalle muuttoa. Lahden kaupunki laatii myös vuoden 2023 aikana julkisen tilan latausstrategian ja kehittää sähköistä liikennettä yhteistyössä Kempowerin kanssa.

Yhteistyösopimus kattaa myös yhteistyön Lahden alueen oppilaitosten ja LUT-yliopiston kanssa. Kempower ja LUT-yliopisto avaavat uuden sähköisen liikenteen tutkimuskeskuksen Lahden kampukselle vuonna 2023. Uuden tutkimuskeskuksen tavoitteena on vahvistaa monialaisesti sähköiseen liikenteeseen liittyvää tutkimusta ja kehittää koulutusta vastaamaan toimialan tulevaisuuden tarpeita.

"Kempowerin juuret ovat Lahdessa. Olemme lyhyessä ajassa rakentaneet onnistuneesti Lahden seudulle tuotantoa, alihankintaketjun sekä tutkimus- ja kehitystoimintaa. Mikä tärkeintä, olemme onnistuneet rekrytoimaan Lahden seudulta Kempowerille taitavia osaajia. Tärkeä osa yhteistyösopimusta onkin tukea rekrytointejamme Lahdessa ja sujuvoittaa kempowerilaisten arkea", sanoo Kempowerin toimitusjohtaja Tomi Ristimäki.

Kempower avaa uuden tuotantolaitoksen Lahteen asteittain vuonna 2024. Uusiin tiloihin sijoitetaan tuotannon lisäksi myös muun muassa tuotekehitystä ja toimistotiloja. Lahden laajennus kaksinkertaistaa Kempowerin tuotantotilat Lahdessa ja on ensimmäinen osa yhtiön kapasiteettilaajennuksia Euroopassa vuosien 2024–2025 aikana. Kempower harkitsee edelleen mahdollista tarvetta lisäkapasiteetille Euroopassa.

 

Kempower, media:

Paula Savonen, viestintäjohtaja, Kempower, 0400 343 851

paula.savonen@kempower.com  

Lahden kaupunginjohtaja

Pekka Timonen, 050 337 4386

pekka.timonen@lahti.fi

  

Kempower lyhyesti:

Suunnittelemme ja valmistamme luotettavia ja käyttäjäystävällisiä DC-pikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille. Visiomme on luoda maailman halutuimpia latausratkaisuja kaikille, kaikkialla. Tuotekehityksemme ja tuotantomme sijaitsevat Suomessa ja suurin osa materiaaleista ja komponenteista hankitaan paikallisesti.  Keskitymme kaikkiin sähköisen liikkumisen alueisiin sähköautoista rekkoihin ja busseihin, sekä työkoneisiin ja merenkulkuun. Kempowerin modulaarinen ja skaalautuva latausjärjestelmä ja maailmanluokan ohjelmisto on suunniteltu sähköautoilijoiden toimesta sähköautoilijoita varten. Näin mahdollistamme parhaan käyttökokemuksen asiakkaillemme kaikkialla maailmassa. Kempower on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland – markkinapaikalla. www.kempower.com

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kempower Oyj

Kempower and AVIA Weghorst mark five years of partnership expanding EV charging in the Netherlands14.4.2026 11:00:00 EEST | Press release

Over five years of partnership, Kempower and AVIA Weghorst have deployed more than 300 DC chargepoints, with a total installed power of 21.4 MW AVIA Weghorst acts as both a reseller and operator of Kempower chargers, serving fleet customers and growing its own public EV charging network for trucks and passenger EVs, AVIA VOLT AVIA Weghorst was the first company to deploy Kempower’s new MORE solution in the Netherlands, and will next deploy Kempower’s newest generation Satellite chargers at its flagship site, AVIA Almelo XL Park, with 1.8 MW total power capacity.

Kempower ja AVIA Weghorst ovat laajentaneet sähköautojen latausinfrastruktuuria Hollannissa jo viisi vuotta14.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote

Yli viisi vuotta jatkuneen yhteistyön aikana Kempower ja AVIA Weghorst ovat asentaneet yli 300 tasavirtalatauspistettä, joiden yhteenlaskettu teho on 21,4 MW AVIA Weghorst toimii Kempowerin latureiden jälleenmyyjänä ja myös latausoperaattorina. Yhtiö palvelee logistiikkayritysasiakkaita ja laajentaa omaa julkista sähkökuorma- ja henkilöautojen AVIA VOLT -latausverkostoaan. AVIA Weghorst otti Hollannissa ensimmäisenä käyttöön Kempowerin uuden MORE-latausratkaisun. Seuraavaksi se ottaa käyttöön Kempowerin uusimman sukupolven satelliittilaturit AVIA Almelo XL Parkin lippulaivakohteessaan, jonka kokonaisteho on 1,8 MW.

EV Realty avaa Kaliforniassa merkittävän rekkojen latauskeskuksen Kempowerin latausratkaisuilla9.4.2026 22:00:00 EEST | Tiedote

Kempower ja EV Realty parantavat luotettavien ja skaalautuvien latausratkaisujen saatavuutta avaamalla eri kuljetuskalustojen käyttöön suunnatun rekkalatauskeskuksen San Bernardinossa Kaliforniassa. Keskuksessa on 74 Kempowerin satelliittilaturia ja kaksi Kempower Mega Satellite -laturia, joilla voidaan ladata keskiraskasta ja raskasta kuljetuskalustoa niiden erilaisten tarpeiden mukaisesti. Megawattilatausjärjestelmä (MCS) takaa operaattoreille suuremmat latausnopeudet ja toiminnallisen joustavuuden. Kaikkiaan 9 megawatin latauskapasiteetin asemalla on mittava infrastruktuuri. Aseman MCS-latureiden kapasiteetti on jopa 1,2 MW ja CCS-latureiden 500 kW. Latauskeskuksen avautuminen on merkittävä edistysaskel raskaan kuljetuskaluston sähköistämisessä Pohjois-Amerikassa. ”Sähköinen kuljetuskalusto tarvitsee päivittäisen toiminnan tueksi skaalautuvaa infrastruktuuria”, sanoo Kempowerin Pohjois-Amerikan toiminnoista vastaava johtaja Monil Malhotra. ”San Bernardinon rekkalatauskeskus on suunn

EV Realty’s major truck charging hub featuring Kempower charging solutions opens in California9.4.2026 22:00:00 EEST | Press release

Kempower and EV Realty are improving access to reliable, scalable charging solutions for fleet operations with the opening of a multifleet truck charging hub in San Bernardino, California. The site features 74 Kempower Satellites and two Kempower Mega Satellites, offering megawatt charging to serve the various needs of medium- and heavy-duty trucks. MCS capabilities ensure higher charging speeds and operational flexibility for operators. The multimegawatt site provides large-scale infrastructure with up to 9 MW of capacity, up to 1.2 MW for MCS and 500 kW for CCS, a milestone for heavy-duty electrification in North America. “Electric fleets require scalable infrastructure to support daily operations,” said Kempower North America President Monil Malhotra. “The San Bernardino truck charging hub is designed to serve all vehicles, with Kempower’s technology delivering the performance and reliability needed to meet the evolving demands of fleets.” Located on a strategic freight corridor nea

Kempowerin Pohjois-Amerikan ensimmäinen MCS-laturi menestyi testikäytössä EV Realtyn San Bernardinon latausasemalla Kaliforniassa25.3.2026 15:00:00 EET | Tiedote

Kempower, Windrose-sähkökuorma-auto ja EV Realty ovat tehneet onnistuneen testilatauksen megawattilatausjärjestelmällä (MCS) EV Realtyn San Bernardinon latausasemalla Kaliforniassa. Kyseessä on ensimmäinen megawattilataus Kempowerin Mega Satellite MCS -laturilla Pohjois-Amerikassa ja konkreettinen askel kohti MCS-latausratkaisun kaupallista saatavuutta mantereen ajoneuvokalusto- ja latausoperaattoreille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye