Työttömiä Kaakkois-Suomessa kaksi prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin

Kaakkois-Suomessa oli heinäkuun lopussa 14905 työtöntä työnhakijaa. Luku on heinäkuisen mittaushistorian toiseksi matalin. Työttömiä oli 361 (+2 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kymenlaaksossa työttömiä oli 8441 (+134 henkilöä, +2 %). Etelä-Karjalassa työttömiä oli 6464 (+227 henkilöä, +4 %).
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli heinäkuussa Kaakkois-Suomessa 11,8 prosenttia. Työttömyysaste oli korkein Rautjärvellä (15,5 %) ja matalin Parikkalassa (8,9 %). Työttömyysasteet vaihtelevat kunnittain melko paljon. Koko maassa työttömien osuus työvoimasta oli 10,5 prosenttia.
Työttömistä työnhakijoista Kaakkois-Suomessa oli kokoaikaisesti lomautettuja 986. Lomautettujen määrä kasvoi edellisvuoden heinäkuuhun verrattuna 38 prosentin verran. Myös kesäkuuhun verrattuna lomautettujen määrä nousi (+36 %).
Kaakkois-Suomen työttömistä työnhakijoista oli heinäkuun lopussa ulkomaiden kansalaisia 1872 (+227, +14 %). Ulkomaalaisten osuus kaikista työttömistä oli Kaakkois-Suomessa 13 prosenttia. Ulkomaan kansalaisista erityisesti ukrainalaisten työttömyys on noussut. Heinäkuussa kaakossa oli työttömänä 314 ukrainalaista. Moni ukrainalainen työnhakija on koulutuksessa (heinäkuussa 155 henkilöä).
Työttömien määrä kasvoi kaikissa seutukunnissa
Työttömien määrä kasvoi kaikissa Kaakkois-Suomen seutukunnissa, eniten Imatran seudulla ja vähiten Kouvolan seudulla.
Työttömien määrä laski edellisen vuoden vastaavasta ajankohdasta neljässä kaakkoissuomalaisessa kunnassa, eniten Luumäellä (-20 henkilöä, -10 %). Heikointa muutos vuodentakaiseen verrattuna oli määrällisesti Imatralla, jossa työttömien määrä nousi 107 henkilön verran. Suhteellisesti eniten työttömien määrä nousi Rautjärvellä (+20 %).
Nuoria työttömiä vuodentakaista enemmän
Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli heinäkuun lopussa Kaakkois-Suomessa 1556, mikä on kuusi prosenttia (+89 henkilöä) enemmän kuin vuotta aiemmin. Nuorten työttömien määrä väheni ainoastaan Kouvolan seutukunnassa.
Yli 50-vuotiaita oli Kaakkois-Suomessa työttömänä 6175 henkilöä, yhden prosentin verran vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Työttömien määrä kasvoi eniten rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden ammattiryhmässä
Työttömien määrä kasvoi edellisvuodesta määrällisesti eniten rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden sekä prosessi- ja kuljetustyöntekijöiden ryhmissä. Työttömien määrä väheni eniten erityisasiantuntijoiden sekä toimisto- ja asiakaspalvelutyöntekijöiden ryhmissä.
Koulutusasteista työttömien määrä laski edellisvuoteen verrattuna perusasteella ja ylemmällä korkea-asteella. Pelkän perusasteen (sis. alempi ja ylempi perusaste) tutkinnon suorittaneiden työttömien määrä laski seitsemällä prosentilla (-209 henkilöä).
Toisen asteen tutkinnon suorittaneiden työttömien määrä kasvoi määrällisesti eniten (+453 henkilöä). Tutkijakoulutettuja oli työttömänä 15 prosenttia vuodentakaista enemmän.
Pitkäaikaistyöttömien määrä nousi
Kaakkois-Suomessa oli heinäkuun lopussa yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä 4318, mikä on kuuden prosentin ja 248 henkilön verran enemmän kuin vuoden 2022 heinäkuussa. Eniten pitkäaikaistyöttömiä on Kotka-Haminan seutukunnassa (1516 henkilöä).
Kaikista alueen työttömistä pitkäaikaistyöttömiä oli 29 prosenttia. Koko maassa osuus oli 33 prosenttia.
Uusia avoimia työpaikkoja vähemmän kuin vuosi sitten
Kaakkois-Suomen työ- ja elinkeinotoimistossa oli heinäkuun aikana avoinna 1464 uutta työpaikkaa. Uusia paikkoja oli 17 prosenttia vähemmän (-303 kpl) kuin vuosi sitten. Ainoastaan Kouvolan seutukunnassa työpaikkojen määrä kasvoi vuodentakaisesta.
Palvelu- ja myyntityöntekijöille ilmoitetut työpaikat vähenivät eniten. Myös rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille, asiantuntijoille ja prosessi- ja kuljetustyöntekijöille ilmoitetut uudet avoimet työpaikat vähenivät. Johtajien, muiden työntekijöiden ja sotilaiden ryhmiin kuuluville ilmoitettiin vuodentakaista hieman enemmän työpaikkoja.
Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin eniten lähihoitajille, toimisto- ja laitossiivoojille, myyjille, tarjoilijoille ja sairaanhoitajille.
Uusista avoimista työpaikoista 82 prosenttia oli yrityksissä.
Palveluiden piirissä vähemmän henkilöitä kuin vuosi sitten
Heinäkuun lopussa Kaakkois-Suomessa oli aktivointiasteeseen laskettavien palveluiden piirissä 5069 henkilöä (-4 %). Aktivointiaste oli 25,4 prosenttia. Laajan työttömyyden eli työttömien työnhakijoiden ja palveluissa olleiden yhteismäärä oli heinäkuussa lähes 20000. Määrä on noin 170 henkilöä pienempi kuin vuotta aikaisemmin.
Palkkatuella työllistettyjä oli heinäkuun lopussa 1497 henkilöä. Määrä laski vuodentakaisesta (-2 %, -27 henkilöä). Enemmistö työllistetyistä (69 %) oli yksityisen sektorin töissä.
Työvoimakoulutuksessa tai omaehtoisessa koulutuksessa oli yhteensä 1709 henkilöä. Palveluista työvoimakoulutuksen, valmennuksen, vuorotteluvapaasijaisten ja kuntouttavan työtoiminnan osallistujamäärät nousivat. Muiden palveluiden osallistujamäärät laskivat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaakkois-Suomen työ- ja elinkeinotoimisto
Johtaja Jari Saarinen, puh. 0295 042 200, jari.saarinen@te-toimisto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaakkois-Suomen ELY-keskusKauppamiehenkatu 4 (PL 1041)
45101 Kouvola
0295 029 000http://www.ely-keskus.fi/kaakkois-suomi
Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Teiden talvihoito pyrkii minimoimaan talven tuomat yllätykset – Kaakkois-Suomen hoitourakoitsijoilla on alkanut talvipäivystys7.11.2025 10:37:14 EET | Tiedote
Kaakon alueen hoitourakoitsijoilla on alkanut talvihoitopäivystys 1.10.2025. Päivystys tarkoittaa sitä, että yksi työnjohtaja on koko ajan tavoitettavissa kellon ympäri ja aliurakoitsijoilla on valmius lähteä tien päälle mihin aikaan tahansa.
Maanteiden tilaan ja kuntoon kesäkaudella oltiin selvästi viime vuotta tyytyväisempiä myös Kaakkois-Suomessa5.11.2025 08:52:31 EET | Tiedote
Yksityishenkilöiden tyytyväisyys maanteiden tilaan ja kuntoon kesäkaudella 2025 nousi reippaasti vuoteen 2024 verrattuna, selviää Väyläviraston tilaamasta tuoreesta tutkimuksesta.Myös kaakon tienkäyttäjien tyytyväisyys maanteiden tilaan ja kuntoon parani viime vuodesta. Ammattiautoilijoidenkin parissa oltiin hieman tyytyväisempiä edellisvuoteen verrattuna
Liikenne katkaistaan Tukialansalmen sillalla Savitaipaleella 3.11. – 13.11.2025 väliseksi ajaksi29.10.2025 14:05:27 EET | Tiedote
Sillan korjaus epäonnistui viime kesänä sillan kannen ja vesieristyksen osalta.
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset voimaan Kaakkois-Suomessa lokakuun lopulla27.10.2025 09:45:17 EET | Tiedote
Kaakkois-Suomen maanteillä, Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa, otetaan talvikauden alemmat nopeusrajoitukset käyttöön keskiviikkona 29.10.2025 alkaen.
Kaakkois-Suomessa oli syyskuun lopussa 16184 työtöntä työnhakijaa21.10.2025 08:15:48 EEST | Tiedote
Työttömien määrä Kaakkois-Suomessa kasvoi syyskuussa vuodentakaiseen verrattuna. Lomautettuja oli vähemmän kuin vuosi sitten, mutta elokuusta määrä kasvoi. Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi huomattavasti − eniten Kouvolan seudulla. Työpaikkailmoitusten määrä väheni Kotka-Haminan seutukunnassa, mutta lisääntyi muualla Kaakkois-Suomessa. Vain kahdeksan prosenttia työpaikoista oli kestoltaan yli vuoden pituisia. Kaikkien palveluiden osallistujamäärät laskivat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme