Maahan pudonneet omenat voivat houkutella rottia
22.8.2023 14:03:59 EEST | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote

Rotat ovat tuhoeläimiä, jotka voivat muun muassa saastuttaa elintarvikkeita ja vaurioittaa jyrsimällä erilaisia rakenteita. Vastuu rottien torjunnasta on kiinteistön omistajalla tai haltijalla.
Rotille ei kannata tarjota ruokaa tai suojaa
Ensisijaisesti tulisi varmistaa, että rotilla ei ole saatavilla ravintoa. Maahan pudonneet omenat ja muu jyrsijöille kelpaava ravinto tulee kerätä heti pois pihalta.
Syömäkelvottomat hedelmät voidaan kompostoida. Avokomposti ei kuitenkaan käy tähän tarkoitukseen, sillä biojätekompostorin tulee olla sellainen, etteivät jyrsijät ja linnut pääse sinne. Kompostorin kuntoa on syytä seurata ja kannattaa tarkistaa, etteivät rotat pääse siihen esimerkiksi jyrsimällä reikää alakautta.
Omenoita voi myös viedä maksua vastaan Sortti-asemille. Samalla asemalle voi viedä muutakin pihan risu- ja viherjätettä. Mikäli omenoita aikoo laittaa kiinteistön bio- tai sekajäteastiaan, kannattaa niitä laittaa vain vähän kerrallaan. Näin jäteastia ei rikkoudu tai tule liian painavaksi siirtää.
Lisäksi on syytä pitää piha ja puutarha siistinä ja tarkistaa, ettei rotille ole tarjolla suojapaikkoja kiinteistön alueella. Pihalle ei siis kannata kasata rakennusmateriaali- tai rojuläjiä, joista jyrsijät saavat suojaa. Myöskään lehti- tai risukasoja ei tule jättää lojumaan maahan, sillä ne houkuttelevat rottia ja muita kutsumattomia jyrsijävieraita paikalle.
Myös lintujen talviruokinta saattaa houkutella rottia pihapiiriin. Mikäli lintuja ruokitaan, tulee se järjestää niin siististi, ettei se aiheuta rottaongelmaa. Lintuja ei tule ruokkia suoraan maahan.
Kiinteistön haltija tai omistaja vastaa rottien hävittämisestä
Torjuntatoimien tekeminen samanaikaisesti useamman kiinteistön alueella on suositeltavaa, koska rotat esiintyvät yleensä laajalla alueella.
Rotanloukkuja myydään kuluttajille kaupoissa. Loukkuja sijoitettaessa tulee varmistua siitä, ettei niistä aiheudu vaaraa lapsille, kotieläimille eikä muille luonnonvaraisille eläimille. Loukut tulee tarkastaa päivittäin.
Rottien torjuntaan tarkoitettuja torjunta-aineita voivat hankkia ja käyttää vain tuholaistorjunta-alan ammattilaiset. Laajemmassa rottaongelmassa suositellaan kääntymistä tuholaistorjunnan ammattilaisen puoleen.
Ilmoitukset rottahavainnoista: kymp.rottahavainnot@hel.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Kiesi
Ympäristötarkastaja
Helsingin kaupungin ympäristöpalvelut
puh. 09 310 32027
jukka.kiesi@hel.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimialaPL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Helsingfors vill göra Hanaholmen till en internationellt attraktiv stadsdel - idé- och projekttävling till beslutsfattande11.9.2026 08:47:15 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors mål är att inleda en idé- och projekttävling för Hanaholmens område i slutet av 2026. Syftet med tävlingen är att hitta en grupp som har förmåga att förverkliga ett krävande område till en ny stadsdel av internationell betydelse.
Hanasaaresta halutaan kansainvälisesti kiinnostava uusi kaupunginosa – idea- ja toteutuskilpailu päätöksentekoon11.9.2026 08:47:15 EEST | Tiedote
Helsingin tavoitteena on käynnistää Hanasaaren alueen idea- ja toteutuskilpailu loppuvuonna 2026. Kilpailulla on tarkoitus löytää ryhmittymä, jolla on kyky toteuttaa vaativasta kohteesta kansainvälisestikin merkittävä uusi kaupunginosa.
Helsinki wants Hanasaari to become a new district of international interest – idea and implementation competition to enter decision-making11.9.2026 08:47:15 EEST | Press release
Helsinki aims to start an idea and implementation competition for the Hanasaari area in late 2026. The aim of the competition is to find a group capable of transforming this challenging site into a new district of international significance.
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 10.9.202610.9.2026 19:01:13 EEST | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 10.9.2026 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 24.9.2026
Helsingfors stad ansluter sig till green deal för cirkulär ekonomi9.9.2026 10:01:45 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors har beslutat att ansluta sig till det nationella green deal-åtagandet för cirkulär ekonomi. Helsingfors mål är att skärpa hållbarhetsomställningen inom stadens byggande och måltidstjänster.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme