SDP:n Mäkynen ja Heinäluoma: Herätys hallitus, asuntorakentaminen tarvitsee kiireellisen pelastuspaketin - lisätalousarvion valmistelu pitää käynnistää heti luottamuksen palauttamiseksi
22.8.2023 14:04:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
"Kesän aikana heikentynyt rakennusalan tilanne yhdistettynä hallituksen kesäkuussa julkaisemiin hallitusohjelman asuntopolitiikan kirjauksiin aiheuttavat huolta - onko hallitus ajan tasalla siitä, mitä taloudessa ja asuntorakentamisen sektorilla tapahtuu", kysyvät SDP:n kansanedustajat Matias Mäkynen ja Eveliina Heinäluoma.

Asuntorakentaminen on ajamassa seinään. Rakennuslupien määrä on romahtanut ja suhdanneherkempien alojen työllisyys on jo kääntynyt selvään laskuun. Syksyn alkaessa Suomen talous horjuu taantuman partaalla. Käännekohdissa päättäväinen toiminta ja selkeä viestintä on ratkaisevan tärkeää. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Romahdus ei ole väistämätön, mutta ilman päättäväisiä toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan.
- Tähän tulee nyt puuttua ja loiventaa laskua ja luoda uskoa alalle. Hallituksen täytyy valmistella nopealla aikataululla lisätalousarviopaketti, jossa rakennusalalle esitetään suhdanneavustuksia. Nyt tarvitaan hyvin kohdennettuja työkaluja esimerkiksi valtion takausten ja korkotuen muodossa, jotta matalasuhdanteessa kohtuuhintaista asuntotuotantoa kasvukeskuksiin saataisiin liikkeelle, Heinäluoma ja Mäkynen vaativat.
Myös rakennusala on vedonnut hallitukseen, jotta se reagoisi kriisiin. Kun markkinaehtoinen asuntotuotanto sakkaa, tulee lisätä valtion tukemaa asuntotuotantoa, jotta vältetään ongelmien syveneminen.
- Korjausvelka suomalaisissa kiinteistöissä kasvaa. Korjausrakentamisen vauhdittaminen tässä tilanteessa on myös kannatettavaa. Asuinyhteisöjen energiatehokkaita perusparannushankkeita tulisi vauhdittaa suhdanneluonteisella korjausavustuksella kuten tehtiin finanssikriisin aikaan, Heinäluoma sanoo.
- Kaupungistuminen jatkuu ja asuntoja tarvitaan lisää. Nyt on kyse siitä, että alan ahdinkoa voidaan lieventää ja työllisyys ja verotulot alalla turvata, kun kiihdytämme erittäin kysyttyjen ja haluttujen kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen tuotantoa. Tämä turvaa myös erityisesti kaupunkiseutujen kasvun näkymiä, kun asumisen hinta ei ole este työllistymiselle, Mäkynen linjaa.
- Rakennusalan ja asuntomarkkinoiden kriisillä ja synkillä luvuilla on heijastusvaikutuksia muuhun talouteen eikä sitä sen vuoksi pidä vähätellä. Hallitus on lomaillut ja setvinyt sisäsyntyisiä kriisejään. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Selkeä viesti tukisi luottamuspulasta kärsivää alaa. Toimien ei tarvitse olla kalliita jos ne ovat nopeita ja päättäväisiä. Ilman toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan, kansanedustajat painottavat.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Matias MäkynenKansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:040 509 4409Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kvarnström och Razmyar: Finland får inte svika Afghanistans kvinnor11.6.2026 12:12:19 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna befarar att det planerade mötet mellan EU-kommissionen och talibanerna, som även Finland på ministernivå tagit initiativ till, skickar en signal som normaliserar och i värsta fall bidrar till att legitimera talibanernas förtryckarregim i Afghanistan. Därför har de lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken.
Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia11.6.2026 12:12:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.
Kutsu medialle: Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän kesäkokous Oulussa 25. – 27.8.202611.6.2026 10:46:46 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Ouluun. Kokous järjestetään 25. – 27.8.2025 Oulun kaupungintalolla (Kirkkokatu 2a). Kokouksessa käsitellään ajankohtaista poliittista tilannetta.
SDP:n Niina Malm ministeri Merelle: Jos rikosprosessit ovat liian hitaita, olisiko aika liittojen kanneoikeudelle?11.6.2026 10:42:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja SDP:n 2. varapuheenjohtaja Niina Malm ihmettelee oikeusministeri Leena Meren kritiikkiä työperäisen hyväksikäytön torjuntaan esitetyistä toimista. Malmin mukaan ongelman vakavuudesta vallitsee laaja yhteisymmärrys, mutta hallituksen uskottavuutta heikentää se, että se vastustaa työntekijöitä auttavien ammattiliittojen aseman vahvistamista ja samalla leikkaa valvonnasta vastaavien viranomaisten resursseja.
SDP:n Ojala-Niemelä: Hallitus yrittää sivuuttaa sekä EU-oikeuden että veronkierron torjunnan – EU-notifioimatonta alkoholilakia ei pidä tuoda eduskunnan saliin11.6.2026 09:19:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvosto käsitteli eilen jälleen alkoholilain muutosta koskevan hallituksen esityksen etenemistä. SDP:n kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä esitti puhemiesneuvostossa, että puhemiesneuvosto evästäisi puhemiestä siten, ettei eduskunnan suuren salin käsittelyyn tuotaisi lakiesitystä, jonka notifiointivelvollisuutta Euroopan unionille ei ole asianmukaisesti hoidettu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme