SDP EDUSKUNTA

SDP:n Mäkynen ja Heinäluoma: Herätys hallitus, asuntorakentaminen tarvitsee kiireellisen pelastuspaketin - lisätalousarvion valmistelu pitää käynnistää heti luottamuksen palauttamiseksi

22.8.2023 14:04:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

"Kesän aikana heikentynyt rakennusalan tilanne yhdistettynä hallituksen kesäkuussa julkaisemiin hallitusohjelman asuntopolitiikan kirjauksiin aiheuttavat huolta - onko hallitus ajan tasalla siitä, mitä taloudessa ja asuntorakentamisen sektorilla tapahtuu", kysyvät SDP:n kansanedustajat Matias Mäkynen ja Eveliina Heinäluoma.

Asuntorakentaminen on ajamassa seinään. Rakennuslupien määrä on romahtanut ja suhdanneherkempien alojen työllisyys on jo kääntynyt selvään laskuun. Syksyn alkaessa Suomen talous horjuu taantuman partaalla. Käännekohdissa päättäväinen toiminta ja selkeä viestintä on ratkaisevan tärkeää. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Romahdus ei ole väistämätön, mutta ilman päättäväisiä toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan.

- Tähän tulee nyt puuttua ja loiventaa laskua ja luoda uskoa alalle. Hallituksen täytyy valmistella nopealla aikataululla lisätalousarviopaketti, jossa rakennusalalle esitetään suhdanneavustuksia. Nyt tarvitaan hyvin kohdennettuja työkaluja esimerkiksi valtion takausten ja korkotuen muodossa, jotta matalasuhdanteessa kohtuuhintaista asuntotuotantoa kasvukeskuksiin saataisiin liikkeelle, Heinäluoma ja Mäkynen vaativat. 

Myös rakennusala on vedonnut hallitukseen, jotta se reagoisi kriisiin. Kun markkinaehtoinen asuntotuotanto sakkaa, tulee lisätä valtion tukemaa asuntotuotantoa, jotta vältetään ongelmien syveneminen. 

- Korjausvelka suomalaisissa kiinteistöissä kasvaa. Korjausrakentamisen vauhdittaminen tässä tilanteessa on myös kannatettavaa. Asuinyhteisöjen energiatehokkaita perusparannushankkeita tulisi vauhdittaa suhdanneluonteisella korjausavustuksella kuten tehtiin finanssikriisin aikaan, Heinäluoma sanoo. 

- Kaupungistuminen jatkuu ja asuntoja tarvitaan lisää. Nyt on kyse siitä, että alan ahdinkoa voidaan lieventää ja työllisyys ja verotulot alalla turvata, kun kiihdytämme erittäin kysyttyjen ja haluttujen kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen tuotantoa. Tämä turvaa myös erityisesti kaupunkiseutujen kasvun näkymiä, kun asumisen hinta ei ole este työllistymiselle, Mäkynen linjaa. 

- Rakennusalan ja asuntomarkkinoiden kriisillä ja synkillä luvuilla on heijastusvaikutuksia muuhun talouteen eikä sitä sen vuoksi pidä vähätellä.  Hallitus on lomaillut ja setvinyt sisäsyntyisiä kriisejään. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Selkeä viesti tukisi luottamuspulasta kärsivää alaa. Toimien ei tarvitse olla kalliita jos ne ovat nopeita ja päättäväisiä. Ilman toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan, kansanedustajat painottavat. 

Yhteyshenkilöt

Matias MäkynenKansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:040 509 4409

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.

SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote

Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.

SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote

– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.

SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye