SDP EDUSKUNTA

SDP:n Mäkynen ja Heinäluoma: Herätys hallitus, asuntorakentaminen tarvitsee kiireellisen pelastuspaketin - lisätalousarvion valmistelu pitää käynnistää heti luottamuksen palauttamiseksi

22.8.2023 14:04:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

"Kesän aikana heikentynyt rakennusalan tilanne yhdistettynä hallituksen kesäkuussa julkaisemiin hallitusohjelman asuntopolitiikan kirjauksiin aiheuttavat huolta - onko hallitus ajan tasalla siitä, mitä taloudessa ja asuntorakentamisen sektorilla tapahtuu", kysyvät SDP:n kansanedustajat Matias Mäkynen ja Eveliina Heinäluoma.

Asuntorakentaminen on ajamassa seinään. Rakennuslupien määrä on romahtanut ja suhdanneherkempien alojen työllisyys on jo kääntynyt selvään laskuun. Syksyn alkaessa Suomen talous horjuu taantuman partaalla. Käännekohdissa päättäväinen toiminta ja selkeä viestintä on ratkaisevan tärkeää. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Romahdus ei ole väistämätön, mutta ilman päättäväisiä toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan.

- Tähän tulee nyt puuttua ja loiventaa laskua ja luoda uskoa alalle. Hallituksen täytyy valmistella nopealla aikataululla lisätalousarviopaketti, jossa rakennusalalle esitetään suhdanneavustuksia. Nyt tarvitaan hyvin kohdennettuja työkaluja esimerkiksi valtion takausten ja korkotuen muodossa, jotta matalasuhdanteessa kohtuuhintaista asuntotuotantoa kasvukeskuksiin saataisiin liikkeelle, Heinäluoma ja Mäkynen vaativat. 

Myös rakennusala on vedonnut hallitukseen, jotta se reagoisi kriisiin. Kun markkinaehtoinen asuntotuotanto sakkaa, tulee lisätä valtion tukemaa asuntotuotantoa, jotta vältetään ongelmien syveneminen. 

- Korjausvelka suomalaisissa kiinteistöissä kasvaa. Korjausrakentamisen vauhdittaminen tässä tilanteessa on myös kannatettavaa. Asuinyhteisöjen energiatehokkaita perusparannushankkeita tulisi vauhdittaa suhdanneluonteisella korjausavustuksella kuten tehtiin finanssikriisin aikaan, Heinäluoma sanoo. 

- Kaupungistuminen jatkuu ja asuntoja tarvitaan lisää. Nyt on kyse siitä, että alan ahdinkoa voidaan lieventää ja työllisyys ja verotulot alalla turvata, kun kiihdytämme erittäin kysyttyjen ja haluttujen kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen tuotantoa. Tämä turvaa myös erityisesti kaupunkiseutujen kasvun näkymiä, kun asumisen hinta ei ole este työllistymiselle, Mäkynen linjaa. 

- Rakennusalan ja asuntomarkkinoiden kriisillä ja synkillä luvuilla on heijastusvaikutuksia muuhun talouteen eikä sitä sen vuoksi pidä vähätellä.  Hallitus on lomaillut ja setvinyt sisäsyntyisiä kriisejään. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Selkeä viesti tukisi luottamuspulasta kärsivää alaa. Toimien ei tarvitse olla kalliita jos ne ovat nopeita ja päättäväisiä. Ilman toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan, kansanedustajat painottavat. 

Yhteyshenkilöt

Matias MäkynenKansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:040 509 4409

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen: Onko kokoomuksella ja perussuomalaisilla arkipyhien poistossa yhteinen sävel?24.6.2026 17:55:22 EEST | Tiedote

– Perussuomalaisten puoluesihteeri ilmoitti eilen puolueen olevan valmis kannattamaan työntekijöiden arkipyhien poistoa, vaikka he ovat valtiovarainministeri Purraa myöten tähän asti linjanneet toisin. Myös kokoomuksen puoluesihteeri kommentoi arkipyhien poistoa todeten, että ”kyllä varmaan voidaan arvioida, onko muutamia, joita voisi”. Alkaa kuulostaa siltä, että jos Orpon–Purran hallitus saa ensi vaaleissa jatkokauden, suomalaiselle työntekijälle on luvassa entistä kylmempää kyytiä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.

SDP:n Tuppurainen ja Vasemmistoliiton Honkasalo: Hyväksyykö pääministeri Orpo, että hänen hallituksensa neuvottelee terroristijärjestö Talebanin kanssa?24.6.2026 17:26:50 EEST | Tiedote

Suomi on osallistunut EU:n eilisiin neuvotteluihin Afganistanin terroristiseksi luokitellun Taleban-hallinnon kanssa. Sisäministeri Rantanen (ps.) kertoi aamulla X-päivityksessään Suomea edustaneiden virkamiesten olleen mukana tapaamisessa. – Onko pääministeri Orpo tietoinen siitä, että Suomi käy neuvotteluja terroristien kanssa, kysyvät ulkoasiainvaliokunnan jäsenet Tytti Tuppurainen (sd.) ja Veronika Honkasalo (vas.).

SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen toimet ovat täysin riittämättömät työttömyyskriisin helpottamiseksi24.6.2026 11:05:17 EEST | Tiedote

Suomessa työttömyys jatkaa kasvuaan kaikissa ikäryhmissä. KEHA-keskuksen viimeisimmän työllisyyskatsauksen mukana työttömiä on yli 325 000, mikä on 6 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Tilastokeskuksen uusimman tiedon mukaan työttömien määrä kasvoi suurimmilleen 2000-luvulla ja työllisyysaste jatkoi edelleen alenemistaan. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Työmarkkinatorille toukokuun aikana 33 900, mikä on 34 prosenttia vähemmän kuin vastaavaan aikaan edellisenä vuonna.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye