SDP:n Mäkynen ja Heinäluoma: Herätys hallitus, asuntorakentaminen tarvitsee kiireellisen pelastuspaketin - lisätalousarvion valmistelu pitää käynnistää heti luottamuksen palauttamiseksi
22.8.2023 14:04:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
"Kesän aikana heikentynyt rakennusalan tilanne yhdistettynä hallituksen kesäkuussa julkaisemiin hallitusohjelman asuntopolitiikan kirjauksiin aiheuttavat huolta - onko hallitus ajan tasalla siitä, mitä taloudessa ja asuntorakentamisen sektorilla tapahtuu", kysyvät SDP:n kansanedustajat Matias Mäkynen ja Eveliina Heinäluoma.

Asuntorakentaminen on ajamassa seinään. Rakennuslupien määrä on romahtanut ja suhdanneherkempien alojen työllisyys on jo kääntynyt selvään laskuun. Syksyn alkaessa Suomen talous horjuu taantuman partaalla. Käännekohdissa päättäväinen toiminta ja selkeä viestintä on ratkaisevan tärkeää. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Romahdus ei ole väistämätön, mutta ilman päättäväisiä toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan.
- Tähän tulee nyt puuttua ja loiventaa laskua ja luoda uskoa alalle. Hallituksen täytyy valmistella nopealla aikataululla lisätalousarviopaketti, jossa rakennusalalle esitetään suhdanneavustuksia. Nyt tarvitaan hyvin kohdennettuja työkaluja esimerkiksi valtion takausten ja korkotuen muodossa, jotta matalasuhdanteessa kohtuuhintaista asuntotuotantoa kasvukeskuksiin saataisiin liikkeelle, Heinäluoma ja Mäkynen vaativat.
Myös rakennusala on vedonnut hallitukseen, jotta se reagoisi kriisiin. Kun markkinaehtoinen asuntotuotanto sakkaa, tulee lisätä valtion tukemaa asuntotuotantoa, jotta vältetään ongelmien syveneminen.
- Korjausvelka suomalaisissa kiinteistöissä kasvaa. Korjausrakentamisen vauhdittaminen tässä tilanteessa on myös kannatettavaa. Asuinyhteisöjen energiatehokkaita perusparannushankkeita tulisi vauhdittaa suhdanneluonteisella korjausavustuksella kuten tehtiin finanssikriisin aikaan, Heinäluoma sanoo.
- Kaupungistuminen jatkuu ja asuntoja tarvitaan lisää. Nyt on kyse siitä, että alan ahdinkoa voidaan lieventää ja työllisyys ja verotulot alalla turvata, kun kiihdytämme erittäin kysyttyjen ja haluttujen kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen tuotantoa. Tämä turvaa myös erityisesti kaupunkiseutujen kasvun näkymiä, kun asumisen hinta ei ole este työllistymiselle, Mäkynen linjaa.
- Rakennusalan ja asuntomarkkinoiden kriisillä ja synkillä luvuilla on heijastusvaikutuksia muuhun talouteen eikä sitä sen vuoksi pidä vähätellä. Hallitus on lomaillut ja setvinyt sisäsyntyisiä kriisejään. Nyt tarvitaan hallitukselta kirkas viesti siitä, ettei asuntorakentamisen anneta romahtaa. Selkeä viesti tukisi luottamuspulasta kärsivää alaa. Toimien ei tarvitse olla kalliita jos ne ovat nopeita ja päättäväisiä. Ilman toimia rakennusala uhkaa vetää muun talouden perässään taantumaan, kansanedustajat painottavat.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Matias MäkynenKansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:040 509 4409Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eloranta: Digitoitu kulttuuriperintö pitää saada kansalaisten ulottuville4.6.2026 12:25:50 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen kulttuuriperinnön digitaalisen saavutettavuuden parantamisesta ja siihen liittyvistä taiteilijoille maksettavista korvauksista. Eloranta pitää järjettömänä tilannetta jossa suurin osa museoiden digitoiduista kokoelmista on kansalaisilta piilossa rahan puutteen takia. Hänen mukaansa kulttuuriperinnön saavutettavuutta tulee parantaa saattamalla museoiden digitoimia teoksia laajemmin kansalaisten saataville. Eloranta korostaa, että tässä on otettava huomioon myös taiteilijoiden tekijänoikeudet.
SDP:n Marttila ja Mäkynen: Lastensuojelun jälkihuollossa olevia nuoria ei saa pakottaa ottamaan opintolainaa4.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Helena Marttila ja Matias Mäkynen jättivät eduskunnassa kirjallisen kysymyksen toimeentulotukilain uudistuksen vaikutuksista lastensuojelun jälkihuollossa olevien nuorten asemaan. 1.2.2026 voimaan tulleen uudistuksen myötä jälkihuollossa olevilta nuorilta edellytetään aiemmasta poiketen opintolainan nostamista toimeentulon turvaamiseksi.
SDP:n Marko Asell: Työsuhde-etujen uudistaminen hyödyttäisi työntekijöitä, yrittäjiä ja koko yhteiskuntaa3.6.2026 11:43:25 EEST | Tiedote
Työsuhde-edut ovat tärkeä osa suomalaista työelämää, mutta nykyinen järjestelmä ei enää kaikilta osin vastaa muuttuneen työelämän ja palvelumarkkinoiden tarpeita. Työsuhde-etujen uudistaminen lisäisi työntekijöiden hyvinvointia, vahvistaisi yrittäjien toimintaedellytyksiä ja hyödyttäisi laajemmin koko yhteiskuntaa.
SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.
SDP:n Marko Asell: Orpon hallitus jättänyt ammatillisen koulutuksen heitteille2.6.2026 17:05:39 EEST | Tiedote
-Tällä viikolla sekä Kuntaliitto että OAJ ovat kertoneet ammatillisen koulutuksen vakavista ongelmista. Ongelmat eivät ole sikäli olleet yllätys, sillä Orpon hallitus on kurittanut ankarasti nimenomaan ammatillista koulutusta leikkaamalla sieltä yli 120 miljoonaa euroa. Yllättävää silti on ongelmien laajuus, kansanedustaja Marko Asell (sd.) sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme