SDP:n Piritta Rantanen: KD:n arvomaailman aiemmat arvot on nyt myyty
22.8.2023 17:09:04 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Aiemmin heikommassa asemassa olevia puolustanut kristillisdemokraatit on myynyt arvonsa sitoutuessaan Orpon hallitusohjelmaan, SDP:n Piritta Rantanen toteaa.

SDP:n eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Piritta Rantanen pitää kristillisdemokraattien eduskuntaryhmän kesäkokouksessa pidettyjen puheiden sisältöä merkillisenä arvojen myymisenä. Aiemmin Essayah’n puheet sisälsivät päinvastaisen viestin.
- Puheenjohtaja Essayah’n puheet viime syksynä olivat täysin erilaisia kuin nyt kuultu. Perusetuuksiin piti saada ylimääräinen indeksitarkistus jo keväällä 2023, kaikkein heikoimmassa asemassa olevista piti pitää huolta ja valtion talouden tasapainottaminen tehtäisiin kahden vaalikauden suunnitelmalla, jotta ihmisten kestokyky ja luottamus hallituksen leikkauksiin riittäisi. Valitettavasti hallitusohjelman kirjaukset kyllä kertovat aivan toista sanomaa, painottaa Rantanen.
Puolueen johto korosti kesäkokouksessaan, että työelämäkysymyksissä pitää neuvotella kaikkien osapuolten kanssa. Rantanen on skeptinen tavoitteen vilpittömyyden suhteen.
- Työelämäkysymyksiinhän on jo annettu valmiit vastaukset: työryhmien täytyy päästä hallituksen sanelemaan lopputulokseen. Työnantajilla ei ole syytä joustaa, sillä ne tietävät jos saavansa heikennysesitykset läpi sellaisenaan.
Kaikkein mielenkiintoisimpia Rantanen pitää lausahduksia ”valittiin hallituspuolueille sopivimmat säästökohteet” ja ”veroratkaisuja ei haluttu käyttää valtion talouden tasapainottamiseen”. Nämä kaksi asiaa kertovat selkeästi KD:n nykyisestä, kylmästä linjasta.
- Luvatut pieni- ja keskituloisten verohelpotukset ovatkin nyt käytännössä osakesäästötilin ylärajan nostamista. Osakesäästötilin esiin nostaminen kertoo enemmän sanojan arvomaailmasta kuin todellisesta ymmärryksestä pienituloisten arjen haasteisiin, varsinkin edelleen kasvavan inflaation ja korkojen nousun maailmassa. Jos aiemmin on puolustettu heikoimmassa asemassa olevia, niin tähän hallitusohjelmaan sitoutumalla ja valitsemalla sen arvot, KD on myynyt omat arvonsa, lopettaa Rantanen.
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja
Puh:050 545 1123Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Jani Kokko: EU:n on käännettävä solidaarisuus itään – Venäjän jäädytetyt varat käyttöön7.10.2026 16:37:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan EU:n tulevassa monivuotisessa rahoituskehyksessä on mietittävä koheesiorahojen käyttöä uudelleen. Kokon mukaan Venäjän hyökkäyssodan seurauksista merkittävästi kärsineen Suomen asema pitää huomioida paremmin. Samalla Venäjän jäädytettyjä varoja on voitava käyttää.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisäsi jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaheikennyksellä7.10.2026 15:49:45 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 109-53 mietinnön, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitämisestä on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla. Jos tämä ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus poisti tämän oikeuden ja antoi viimesijaisen päätöksen säästövapaan ajankohdasta työnantajalle.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus heikentää jälleen työntekijöiden oikeusturvaa lakkauttamalla työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen7.10.2026 15:00:27 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108–53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Käytännössä kyse on jälleen yhdestä työelämän turvarakenteesta, jota hallitus heikentää ilman oikeita perusteita.
SDP:n Suhonen: Orpon hallitus purkaa työntekijöiden oikeusturvaa pala palalta7.10.2026 14:53:26 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108-53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Kyseessä on ollut hallitusohjelman ulkopuolinen hanke. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen näkee juuri hyväksytyt lakimuutokset jälleen yhtenä Orpon hallituksen keinona heikentää työntekijöiden asemaa.
SDP:n Helena Marttila: Hallituspuoleet ratsastavat härskisti kaksilla rattailla aborttikysymyksessä7.10.2026 11:11:51 EEST | Tiedote
Länsi-Uudenmaan aluevaltuuston kokouksessa (6.10.) nähtiin erikoinen näytelmä, kun peräti viisi puoluetta jätti valtuustoaloitteen aborttimaksujen yhdenmukaistamisesta vastalauseena Orpon hallituksen suunnitelmille eritellä asiakasmaksu raskaudenkeskeytyksen syyn perusteella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme