Vuoden helsinkiläiskirjailijaksi on valittu Niko Hallikainen
23.8.2023 10:31:18 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Helsingin Kirjailijat ry:n palkintoraati perustelee valintaa näin:
"Hallikaisen romaani Suuri märkä salaisuus hyödyntää poikkeuksellisen hienosti itäistä Helsinkiä ja sen materiaalista todellisuutta niin, ettei valinnoissa ole mitään turhaa: kaikki palvelee teemaa ja päähenkilön sisäisen maailman kuvaamista. Näkökulma Helsinkiin on tuore ja samalla tunnistettava.
1990-luvun lopun ja 2000-luvun alun Itä-Helsinki bussilinjoineen ja ostoskeskuksineen on kuin yksi teoksen päähenkilöistä. Lähiöelämää kuvataan nuoren näkökulmasta arvostavasti ja estetisoivasti, kuitenkaan kipeitä puolia kaihtamatta. Koulutovereiden väliset tilanteet jäsentyvät luontevalla tavalla luokkaristiriitojen ja materiaalisen eriarvoisuuden läpi. Lisäksi Suuri märkä salaisuus on kielellisesti virtuoottinen, rytmiltään hypnoottinen, se loitsuaa lukijansa osaksi maailmaansa. Teoksen kieli virtaa villinä, mutta samaan aikaan teos on rakenteellisesti täysin hallittu, lähes matemaattisen tarkasti rakennettu kokonaistaideteos. Suuri märkä salaisuus on rakenteeltaan ja kieleltään suvereeni kasvutarina, jonka kertojaääni tavoittaa niin lapsuuden avuttomuuden kuin sen haaveellisen hurman. Kertojan rakastava suhde televisioon ja elokuviin on erityisen nautinnollista luettavaa. Hallikainen on tunnettu myös esitystaiteilijana ja hän on esittänyt teoksiaan yllättävissä konteksteissa ja venyttänyt taiteen tilan ja sen yleisöjen käsitettä."
Helsingin kirjailijat ry:n vuoden 2023 helsinkiläiskirjailijaraatiin kuuluivat kirjailija Anna-Kaari Hakkarainen, kirjailija Iida Sofia Hirvonen ja kirjailija Heikki Valkama (pj.).
Niko Hallikaisen haastattelupyynnöt ja romaanien arvostelukappaleet: jenni.heiti@otava.fi; p. 044-358 5060
Lisätietoja palkinnosta: Helsingin kirjailijat ry, HeikkI Valkama, p. 045-247 8842.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
Musiikki ja populaarikulttuuri
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Tamperelaisen mahtinaisen tarinan innoittama Kultalangan kehrääjä on Johanna Valkaman uuden historiallisen romaanisarjan upea avausosa12.8.2026 11:06:46 EEST | Tiedote
Historiallisten romaanien taitaja Johanna Valkama tarttuu kirjasarjansa avausosassa tositarinaan Maria Tirkkosesta, vaatimattomasta kulkukauppiaasta, josta tuli valtakunnallisen kangaskaupan kuningatar. Kultalangan kehrääjässä seurataan Marian nuoruusvuosia ja niin liike- kuin rakkauselämänkin ensimmäisiä askelia.
"Koko elämäni on ollut melkoista improvisointia" – Markku Toikan elämäkerta on avoin ja herkullinen teos monipuolisen näyttelijän, muusikon ja stand up -koomikon vaiherikkaasta elämästä12.8.2026 11:03:10 EEST | Tiedote
Markku Toikka – Erikoisten roolien mies kertoo suomalaisen viihdekentän ja näyttämötaiteen moniottelijasta, jonka ura hakee vertaistaan. Mika Wickströmin kirjoittama teos on hersyvä runsaudensarvi Toikan merkittävistä rooleista ja kohtaamisista sekä elämän käännekohdista.
"Koko elämäni on ollut melkoista improvisointia" – Markku Toikan elämäkerta on avoin ja herkullinen teos monipuolisen näyttelijän, muusikon ja stand up -koomikon vaiherikkaasta elämästä12.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Markku Toikka – Erikoisten roolien mies kertoo suomalaisen viihdekentän ja näyttämötaiteen moniottelijasta, jonka ura hakee vertaistaan. Mika Wickströmin kirjoittama teos on hersyvä runsaudensarvi Toikan merkittävistä rooleista ja kohtaamisista sekä elämän käännekohdista.
Tamperelaisen mahtinaisen tarinan innoittama Kultalangan kehrääjä on Johanna Valkaman uuden historiallisen romaanisarjan upea avausosa11.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Historiallisten romaanien taitaja Johanna Valkama tarttuu kirjasarjansa avausosassa tositarinaan Maria Tirkkosesta, vaatimattomasta kulkukauppiaasta, josta tuli valtakunnallisen kangaskaupan kuningatar. Kultalangan kehrääjässä seurataan Marian nuoruusvuosia ja niin liike- kuin rakkauselämänkin ensimmäisiä askelia.
Yksityisetsivä Leo Pilkulle mikään soppa ei ole liian sakea selvitettäväksi – Mukaansatempaava salapoliisisarja alkaa!10.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Meri ja Aleksi Korpelan Leo Pilkku – Neljä hännätöntä rottaa vie lukijat Rämeenlinnan hämyisille kujille, joilla nokkela yksityisetsivä ratkoo arvoituksia. Pariskunta tunnetaan erityisesti Peloton Peltohiiri -kuvakirjasarjastaan, jonka viimeinen osa oli lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokkaana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




