Kutsu medialounaalle: Danske Bank julkistaa laajan talousennustepakettinsa – neljä ajankohtaista puheenvuoroa
Kutsumme median edustajat kevyelle lounaalle kuulemaan tutkimusjohtaja Heidi Schaumanin, pääekonomisti Pasi Kuoppamäen, analyytikko Antti Ilvosen ja pääanalyytikko Minna Kuusiston puheenvuorot talouden ajankohtaisista teemoista.
Ohjelma
12.00–12.15 Lounas tarjolla
12.15–12.30 Jokaisella Pohjoismaalla on oma ongelmansa (tutkimusjohtaja Heidi Schauman)
12.30–12.45 Tuoko korkokäänne virtaa Suomen talouteen? (pääekonomisti Pasi Kuoppamäki)
12.45–13.00 Riski kasvun hiipumisesta häilyy yhä läntisten talouksien yllä (analyytikko Antti Ilvonen)
13.00–13.15 Kiinan talouden ongelmat syvenevät (pääanalyytikko Minna Kuusisto)
13.15–13.30 vapaata keskustelua, mahdollisuus haastatteluille
Aika: tiistai 5.9. klo 12.00–13.30
Median edustajat ovat tervetulleita paikan päälle klo 12.00 alkaen. Puheenvuorot alkavat klo 12.15.
Paikka: Scandic Grand Central Helsinki (Vilhonkatu 13)
Paikkoja on rajoitetusti. Olisi hienoa, jos voisit ilmoittautua 1.9. klo 12 mennessä sähköpostitse lehdistöpäällikkö Topi Kanniaiselle osoitteeseen Topi.Kanniainen@danskebank.fi.
Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä, tuletko paikan päälle vai osallistutko Teamsin kautta. Teams-linkki lähetetään ilmoittautuneille ennen tilaisuutta. Jos tulet paikan päälle, mainitsethan mahdollisista erityisruokavalioista.
Nordic Outlook -raportti ja Suomen talousennustetta käsittelevä tiedote toimitetaan medialle 5.9. aamulla.
Lämpimästi tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Topi KanniainenLehdistöpäällikkö
Puh:050 591 1904Topi.Kanniainen@danskebank.fiTietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa, ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Danske Bankilta täysin uusi tapa sijoittaa osakkeisiin28.10.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Danske Bank tekee osakesäästämisestä helppoa tarjoamalla asiakkailleen ensimmäisenä pankkina Suomessa mahdollisuuden automaattiseen kuukausisäästämiseen osakesäästötilille. Säännöllinen osakesijoittaminen on nyt mahdollista pienelläkin summalla ja houkuttelevan pienillä kustannuksilla.
Tutkimus: Suomalaiset kokevat osakesijoittamisen vaikeaksi ja riskialttiiksi23.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bankin tuoreen sijoittamista ja säästämistä koskevan tutkimuksen mukaan suomalaiset suosivat erityisesti tilisäästämistä. Rahan puute, osakkeiden valinnan vaikeus sekä haluttomuus seurata markkinoita ovat yleisimpiä syitä olla sijoittamatta osakkeisiin. Osakesijoitusintoa rokottavat myös kulut.
Suomalaisnaisten taloudellinen mielenrauha parani – laahaa silti miesten perässä7.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten naisten taloudellinen mielenrauha on vahvistunut, selviää Danske Bankin YouGovilla teettämästä Taloudellinen mielenrauha 2025-tutkimuksesta. Miesten taloudelliseen mielenrauhaan on vielä kuitenkin matkaa.
Ozan Yanar nimitetty Suomen taloutta seuraavaksi ekonomistiksi Danske Bankiin1.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Ozan Yanar aloittaa senioriekonomistina Danske Bankin Suomen makrotalouden analyysitiimissä 1.10.2025. Hän vastaa Suomen makrotalouden seurannasta ja Suomen talousennusteista.
Yhdeksän johtavaa eurooppalaista pankkia yhdistää voimansa vakaavaluutan liikkeeseenlaskussa25.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Yhdeksän johtavaa eurooppalaista pankkia (ING, Banca Sella, KBC, Danske Bank, DekaBank, UniCredit, SEB, CaixaBank ja Raiffeisen Bank International) ovat yhdistäneet voimansa lanseeratakseen EU:n kryptovara-asetuksen (MiCAR) mukaisen euromääräisen vakaavaluutan. Tavoitteena on luoda lohkoketjuteknologiaan perustuva eurooppalainen maksuvälinestandardi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
