Hyvinkään lämmitys sähköistyy - Caruna toimittaa Hyvinkään Lämpövoimalle 20 MVA:n suurjänniteliittymän
23.8.2023 13:00:00 EEST | Caruna Networks Oy | Tiedote
Uusi sähkökattila tuo jatkossa lisää hiilineutraalia kaukolämpöä hyvinkääläisille. Hyvinkään Lämpövoima Oy sähköistää kaukolämmöntuotantoaan uudella sähkökattilalla, jota varten Caruna toimittaa suurjänniteliittymän. Liittymän rakennustyöt alkavat tämän vuoden aikana.
Hyvinkään Lämpövoiman tavoitteena on 100 % hiilineutraali lämmöntuotanto vuoteen 2026 mennessä. Tällä hetkellä Hyvinkää lämpenee jo 90 % hukka- ja biolämmöillä. Uuden sähkökattilan myötä tavoitteessa päästään pian eteenpäin. Lämpökeskuksella lämpö tehdään polttamisen sijaan sähkökattilalla eli eräänlaisella suurella vedenkeittimellä, joka asennetaan aiemmin puretun maakaasukattilan tilalle.
Hyvinkään Lämpövoiman tuotantopäällikkö Otto Kingelinin mukaan sähkökattila auttaa edistämään myös Hyvinkään kaupungin hiilineutraalisuustavoitteita.
“Sähkökattilainvestoinnilla fossiilisten polttoaineiden osuus tulee pienenemään hyvin pieneksi, ja fossiilisten osuus lämmöntuotannossa on tämän jälkeen Hyvinkäällä enää vain noin kolme prosenttia. Sähkökattila korvaa öljyn, maakaasun ja pelletin käyttöä kaupunkilaisten lämmityksessä”, Kingelin sanoo.
Investoinnit mahdollistavat uudenlaisen teknologian - ensimmäinen lämpökuoppa Suomessa
“Caruna investoi ja vahvistaa jakeluverkkoaan vuosittain. Hyvinkään hanke on esimerkki investointien merkityksestä, ja niiden mahdollistamisesta myös tulevaisuudessa. Sähkön tuotantotapojen murros tarjoaa uusia mahdollisuuksia suomalaiselle teollisuudelle hyödyntää edullista puhdasta energiaa. Näitä uusia ratkaisuja toivottavasti nähdään myös muilla teollisuudenaloilla tulevaisuudessa”, sanoo Carunan asiakkuusjohtaja Kosti Rautiainen.
Hyvinkään Lämpövoima on myös suunnittelemassa investointia täysin uudenlaiseen lämmön varastointiteknologiaan. Yhtiössä suunnitellaan ensimmäisenä Suomessa lämmön kausivarastointia suureen käytöstä poistettuun sorakuoppaan. Lämmön kausivarastoa voidaan ladata sähkökattilalla silloin, kun sähkö on edullista ja vastaavasti purkaa lämpöä kausivarastosta kaukolämpöverkkoon talvikaudella korvaamaan fossiilisia polttoaineita. Varastoa voidaan ladata myös teollisilla hukkalämmöillä.
Yhteyshenkilöt
Carunan mediapuhelinCarunan mediapuhelinCarunan viestintä ja markkinointi
Vastaamme mielellämme mediakyselyihin sähköpostitse caruna.info@caruna.fi. Mediapuhelin palvelee kiireellisissä pyynnöissä arkisin klo 9-15.
Kosti RautiainenAsiakkuusjohtajaCaruna
Puh:+358503748172kosti.rautiainen@caruna.fiCaruna lyhyesti
Caruna on suomalainen sähköverkkoyhtiö. Turvaamme luotettavan sähkönjakelun asiakkaille – myös sähkönkulutuksen kasvaessa ja siirtyessämme fossiilisesta uusiutuvaan energiaan.
Investoimalla sähköverkkoon varmistamme, että asiakkaamme voivat käyttää kotimaista, uusiutuvaa energiaa sekä toimia sähkön pientuottajina. Tuomme sähkön yli 720 000 asiakkaallemme Etelä-, Lounais- ja Länsi-Suomessa, Joensuussa sekä Koillismaalla vastaten 20 % Suomen sähkönjakelusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Caruna Networks Oy
Pienet datakattilaratkaisut tulevat – uusi sopimus datakattilan verkkoliitynnästä24.2.2026 10:10:00 EET | Tiedote
Caruna on allekirjoittanut sopimuksen E-Heatin kanssa datakattilan keskijänniteliittymäsopimuksesta Ilmajoelle. Kyseessä on 3 megawatin datakattilalaitos, jonka tuottamaa hukkalämpöä hyödynnetään tulevaisuudessa Kurikan Energian kaukolämmön tuotannossa.
Caruna ja Cactos kehittävät akkujen avulla paikallista joustoa19.2.2026 11:00:00 EET | Artikkeli
Caruna ja Cactos ovat yhteistyössä toteuttaneet ensimmäiset paikalliset joustot jakeluverkon sähkönkäytön tarpeisiin Carunan toimistorakennuksen Cactos-akkujärjestelmän avulla.
12 kunnassa tehtiin huippukulutusennätys – lämmityksen sähköistyminen merkittävä tekijä tehonousun taustalla9.2.2026 12:36:15 EET | Tiedote
Alkuvuosi 2026 on ollut sähkönkäytön kannalta poikkeuksellinen: Carunan verkkoalueella mitattiin huippukulutusennätyksiä 12 kunnassa, ja samanaikaisesti sekä Espoon että Keski‑Uudenmaan alueilla kulutus nousi ennätystasolle.
Hannes-myrsky vei asentajat ja metsurit maastoon useiksi päiviksi – lähes 3 000 vikakohdetta7.1.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Hannes‑myrsky aiheutti joulun välipäivinä poikkeuksellisen laajoja sähköverkon vaurioita eri puolilla Suomea. Voimakkaat puuskatuulet ja linjoille kaatuneet puut aiheuttivat sen, että kokonaisuudessaan 80 000 Carunan asiakasta koki sähkökatkon myrskyn aikana. Hannes-myrsky on vaikutuksiltaan pahin myrsky kymmeneen vuoteen.
Sähköautojen määrä kasvaa Carunan verkkoalueilla – Espoo erottuu selvästi joukosta12.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Traficomin tilastojen mukaan ladattavia autoja on Carunan verkkoalueilla jo 87 000, ja kuluvan vuoden aikana on lisää tullut noin 13 000 sähköautoa. Sähköautojen määrä kasvaa vauhdilla: tänä vuonna sähköautoja on tullut lisää noin 20 prosenttia. Espoo erottuu selvästi suurimpana sähköautoilukuntana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme