Suomi on etätyön yleisyydessä Euroopan toinen – tai toisella mittarilla viides
25.8.2023 09:50:00 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Suomessa tehtiin vuonna 2022 Euroopan maista viidenneksi eniten etätyötä, kun mitataan, kuinka moni työllisistä työskentelee kotona ainakin silloin tällöin. Toisaalta Suomi oli Irlannin jälkeen toisena, jos katsotaan yli puolet ajasta etätyötä tekevien osuutta, kirjoittaa Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Taskinen Tieto&trendit-artikkelissaan. Tiedot perustuvat kansainvälisen työvoimatutkimuksen tietoihin.
Alankomaat oli selvä ykkönen ainakin joskus etätöitä tekevien osuudessa: siellä luku oli 53 % työllisistä vuonna 2022. Ruotsi oli kakkosena 45 %:n osuudella, kun Suomen osuus oli 40 %. Jos taas katsotaan niitä työllisiä, jotka tekivät yli puolet työajastaan etätyötä, Irlanti oli Euroopan kärkimaa 25 %:n osuudella ja Suomi seuraavana 24 %:n lukemalla.
”Tuloksista huomataan, että Alankomaissa ja varsinkin Norjassa etätöitä on tehty selvästi vähemmän säännöllisesti kuin esimerkiksi Suomessa. Suomen osuus ylittää EU:n keskiarvon yli 2,5-kertaisesti”, Taskinen kirjoittaa yli puolet työajastaan etänä tekevien joukosta.
Etätyö yleistyi ympäri Eurooppaa selvästi koronakriisin alussa. Suomi eroaa etenkin niistä maista, joissa etätyö on selvästi keskiarvoa yleisempää, vuoden 2022 kehityksessä: etätyötä ainakin joskus tekevien osuus väheni Suomessa vain 1,6 prosenttiyksikköä vuodesta 2021, kun EU:n keskiarvo oli 3,3 prosenttiyksikköä.
”Esimerkiksi Norjassa ja Ruotsissa säännöllisesti kotona työskentelevistä lähes 10 prosenttiyksikköä palasi niin sanotusti toimistolle, jos sellaiseksi säännöllisen kotona työn vähenemistä voidaan kutsua”, Taskinen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pertti TaskinenYliaktuaari
Puh:029 551 2690pertti.taskinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Konkurssien määrä laski hieman toukokuussa, mutta työpaikkavaikutukset kasvoivat12.6.2026 08:01:48 EEST | Tiedote
Konkurssiin haettiin toukokuussa kaikkiaan 320 yritystä, mikä oli 46 vähemmän kuin vuotta aiemmin. Konkurssien henkilöstövaikutukset olivat kuitenkin selvästi viime vuoden toukokuuta suuremmat.
Suurperheiden äitien työllisyysaste on muita matalampi10.6.2026 08:02:21 EEST | Tiedote
Vuonna 2025 useampilapsisten perheiden äitien työllisyysaste oli matala verrattuna yksi- ja kaksilapsisiin perheisiin. Myös äidin syntyperä vaikuttaa työmarkkina-asemaan: suomalaistaustaisten äitien työllisyysaste on korkeampi kuin ulkomaalaistaustaisten äitien.
Pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä nousi ennätykseen vuonna 20259.6.2026 08:02:55 EEST | Tiedote
Viranomaisten tietoon viime vuonna tulleissa pari- ja lähisuhdeväkivaltarikoksissa oli kaikkiaan 15 500 uhria, mikä oli viidenneksen enemmän kuin vuonna 2024.
Vieraskieliset perheet yleistyneet – ukrainalaisia perheitä jo lähes 7 0001.6.2026 08:04:20 EEST | Tiedote
Suomessa 8 % kaikista perheistä oli vuonna 2025 sellaisia, joissa ainoa vanhempi tai molemmat puolisot olivat vieraskielisiä. Osuus on sama kuin vuotta aiemmin. Pitkällä aikavälillä kasvu on kuitenkin ollut reipasta. Vuonna 1995 vieraskielisiä perheitä oli vain 1 % kaikista perheistä.
Suomen talous ampaisi laajaan kasvuun tammi-maaliskuussa – yhtenä syynä puolustusinvestoinnit29.5.2026 08:02:40 EEST | Tiedote
Suomen bruttokansantuotteen volyymi kasvoi tammi-maaliskuussa 0,9 % edellisen vuosineljänneksen tasolta. Kysyntää kasvattivat investointien, viennin sekä yksityisen kulutuksen kasvu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme