Suomi on etätyön yleisyydessä Euroopan toinen – tai toisella mittarilla viides
25.8.2023 09:50:00 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Suomessa tehtiin vuonna 2022 Euroopan maista viidenneksi eniten etätyötä, kun mitataan, kuinka moni työllisistä työskentelee kotona ainakin silloin tällöin. Toisaalta Suomi oli Irlannin jälkeen toisena, jos katsotaan yli puolet ajasta etätyötä tekevien osuutta, kirjoittaa Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Taskinen Tieto&trendit-artikkelissaan. Tiedot perustuvat kansainvälisen työvoimatutkimuksen tietoihin.
Alankomaat oli selvä ykkönen ainakin joskus etätöitä tekevien osuudessa: siellä luku oli 53 % työllisistä vuonna 2022. Ruotsi oli kakkosena 45 %:n osuudella, kun Suomen osuus oli 40 %. Jos taas katsotaan niitä työllisiä, jotka tekivät yli puolet työajastaan etätyötä, Irlanti oli Euroopan kärkimaa 25 %:n osuudella ja Suomi seuraavana 24 %:n lukemalla.
”Tuloksista huomataan, että Alankomaissa ja varsinkin Norjassa etätöitä on tehty selvästi vähemmän säännöllisesti kuin esimerkiksi Suomessa. Suomen osuus ylittää EU:n keskiarvon yli 2,5-kertaisesti”, Taskinen kirjoittaa yli puolet työajastaan etänä tekevien joukosta.
Etätyö yleistyi ympäri Eurooppaa selvästi koronakriisin alussa. Suomi eroaa etenkin niistä maista, joissa etätyö on selvästi keskiarvoa yleisempää, vuoden 2022 kehityksessä: etätyötä ainakin joskus tekevien osuus väheni Suomessa vain 1,6 prosenttiyksikköä vuodesta 2021, kun EU:n keskiarvo oli 3,3 prosenttiyksikköä.
”Esimerkiksi Norjassa ja Ruotsissa säännöllisesti kotona työskentelevistä lähes 10 prosenttiyksikköä palasi niin sanotusti toimistolle, jos sellaiseksi säännöllisen kotona työn vähenemistä voidaan kutsua”, Taskinen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pertti TaskinenYliaktuaari
Puh:029 551 2690pertti.taskinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskevat yhä – pääkaupunkiseutu vaisuna, Rovaniemi nousussa28.7.2026 08:02:14 EEST | Tiedote
Vanhojen osakeasuntojen hinnat olivat kesäkuussa 3,9 % alempana kuin vuotta aiemmin. Myös edelliseen kuukauteen verrattuna hinnat laskivat 0,7 %.
Heinäkuu ei kohentanut kuluttajien talousnäkemyksiä – luottamus heikointa Pohjois-Suomessa27.7.2026 08:02:57 EEST | Tiedote
Heinäkuussa 2026 odotukset sekä omasta että Suomen taloudesta vuoden kuluttua paranivat hieman. Ostoaikeet ja odotukset työllisyyskehityksestä pysyivät heikkoina.
Syntyvyyden elpyminen jatkui alkuvuonna23.7.2026 08:02:13 EEST | Tiedote
Syntyvyyden myönteinen kehitys jatkui tammi-kesäkuussa 2026. Muuttovoitto ulkomailta ylläpiti väestönkasvua.
Työttömyyden kasvu hidastui kesäkuussa21.7.2026 08:02:22 EEST | Tiedote
15–74-vuotiaita työllisiä oli kesäkuussa 15 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin ja työttömiä 3 000 enemmän. Työttömien määrän kasvu hidastui edellisistä kuukausista.
Näin yksiöiden vuokrat ovat muuttuneet opiskelijakaupungeissa – ääripäät löytyvät Lappeenrannasta ja Vaasasta16.7.2026 08:01:02 EEST | Tiedote
Elokuussa yliopistokaupunkeihin kohdistuu uusien opiskelijoiden muuttoaalto. Yksiötä etsivälle Helsinki on edelleen kallein vaihtoehto, kun taas vuokrien nousu on ollut suurinta Vaasassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme