Vaihtuvat kontekstit aiheuttavat autismikirjon ihmisille vaikeuksia
7.9.2023 10:39:22 EEST | Kustannusosakeyhtiö Aula & Co | Tiedote
Miksi autismikirjon ihmiset toimivat niin kuin toimivat? Belgialaisen Peter Vermeulenin moderni klassikko Autismi ja kontekstisokeus avaa selkeästi ja viihdyttävästi autismikirjon ihmisten tapaa katsoa maailmaa. Aula & Co julkaisee kirjan suomeksi ensimmäistä kertaa e-kirjana.

Mitä tarkoittaa, kun ihminen nostaa käden ilmaan? Toteat varmaan, että riippuu kontekstista. Käden nostaminen voi tarkoittaa puheenvuoron pyytämistä luokassa, tervehtimistä tai silmien varjostamista aurinkoisella kelillä. Suurin osa meistä osaa luovia merkitysten viidakossa tulkitsemalla konteksteja. Tapa on niin automaattinen ja ilmeinen, ettemme usein edes pysähdy ajattelemaan, miten helppoa se on.
Autismikirjon ihmisille erilaiset ympäristöt ja vaihtuvat kontekstit tuottavat kuitenkin vaikeuksia. He eivät välttämättä osaa heti sanoa, miksi toinen ihminen on nostanut kätensä, koska he eivät osaa lukea tilanteen kontekstia. Tietokirjailija ja kouluttaja Peter Vermeulen kutsuu tätä kontekstisokeudeksi.
Vermeulenin kirja Autismi ja kontekstisokeus käy läpi konkreettisten esimerkkien avulla, miten kontekstisokeus näkyy autismikirjon ihmisten arjessa ja elämässä.
Peter Vermeulen on belgialainen kouluttaja ja tietokirjailija, joka on vieraillut myös suomessa. Autismi ja kontekstisokeus on hänen tunnetuin teoksensa, jonka Aula & Co julkaisee e-kirjana. Kirjan on suomentanut Veera Halonen.
Kirjan tiedot:
Peter Vermeulen
Autismi ja kontekstisokeus
Suomentanut Veera Halonen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Esko JuholaAula & Co
PDF-vedokset ja haastattelupyynnöt: esko.juhola@aulakustannus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo. Nuoren kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, Ison-Britannian tunnetuimman nykykirjailijan Matt Haigin teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja.
Aula & Co:n omistaa nykyään Storytel Books mutta on itsenäinen yhtiö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Ukrainalainen ex-sotilas ja kirjailija Illarion Pavljuk Helsingin kirjamessuille – Senaatintori-lavalla Ilmari Käihkön kanssa la 23.10.23.9.2026 09:17:00 EEST | Tiedote
Illarion Pavljukin teos Näen että teitä kiinnostaa pimeys on Kalevala-eepoksesta – romaanin joen nimikin on Tuoni. Puolustusministeriössä työskentelevä Pavljuk on saanut valtiolta matkustusluvan Suomeen. Pavljuk esiintyy perjantaina 23.10. Rosebudissa ja lauantaina 24.10. Helsingin kirjamessujen Senaatintori-lavalla Ilmari Käihkön haastateltavana.
Ennakkotiedote: pappi ja kirjailija Vehka Kurjenmiekka kirjoittaa feelgoodia, jossa käsitellään myös hyväksikäyttöä15.9.2026 16:02:19 EEST | Tiedote
Millaista on kirjoittaa feelgoodia, jossa käsitellään traumoja ja hyväksikäyttöä? Pappi ja kirjailija Vehka Kurjenmiekan maailma on kuin Gilmoren tyttöjä ja Bridget Jonesia yhdistettynä tummiin puoliin. Kirja julkaistaan 24.9. Rosebud-kirjakaupassa ja on esillä myös muun muassa 26.9. Idän kirjamessuilla sekä Helsingin kirjamessuilla. Kurjenmiekka on myös jälleen ehdolla Kuvastaja-palkinnon saajaksi.
Uusi teoria Lockerbien lento-onnettomuudesta Jan Stocklassan uutuuskirjassa7.9.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Jan Stocklassa, joka oli jo kerran vannonut jättävänsä salaliittoteoriat taakseen, esittää uutuuskirjassaan Mies joka putosi taivaalta uuden teorian Lockerbien vuoden 1988 suuronnettomuuden syistä. 34 vuotta iskun jälkeenkin moni suostui puhumaan.
Ennakkotiedote: Mary Kubican trillerillä yli 800 000 Goodreads-arviota28.8.2026 10:55:00 EEST | Tiedote
Mary Kubican trilleri Paikallinen nainen kadonnut on saanut lähes 850 000 arviota, enemmän kuin vaikkapa menestysromaani Nainen hytissä 10.
Kazuo Ishiguron tyttären romaani on animehenkinen sensaatio26.8.2026 12:59:49 EEST | Tiedote
Naomi Ishiguron Sadekatveen orvot aloittaa odotetun fantasiatrilogian. Kirja otti vaikutteita japanilaisesta kulttuurista, isän, Nobel-voittaja Kazuo Ishiguron kulttuuriperinnöstä. Se kertoo myyttisestä saaristosta täynnä lohikäärmeitä, aurinkohenkiä, teknologiaa, hakkereita ja kuplateetä. Kirja julkaistaan suomeksi samanlaisena upeana syrjävärjättynä erikoispainoksena kuin alkuteos, mutta sen rinnalle on otettu edullisempi pehmeäkantinen painos. Sille on jo merkittävä määrä ennakkotilauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

