Kaarikarkeloissa nostetaan lähiöiden ja asumisen yhteisöllisyyttä
24.8.2023 15:19:38 EEST | Tampereen yliopisto | Tiedote

Kohmankaaren elinkaarikortteli valmistui Tampereen Tesomalle vuonna 2020. Kortteli yhdistää eri asumismuotoja ja ikäpolvia ja pyrkii edistämään asukkaiden yhteisöllisyyttä. Korttelin rakennuksissa ja pihalla on useita yhteiskäyttöisiä tiloja, ja yhdessä rakennuksista toimii ikääntyneiden palvelutalo.
Lauantaina 26.8. elinkaarikorttelissa järjestetään kaikille avoin ja ilmainen Kaarikarkelot-yhteisötapahtuma. Pääjärjestäjinä on Tampereen yliopiston tutkijoita.
– Meitä kiinnostaa tutkijoina, miten yhteisöllisyys muodostuu uudenlaisissa asumisen konsepteissa. Kysymys on tärkeä erityisesti ikääntyvien asukkaiden osalta, sanoo tapahtuman järjestäjänä toimiva tutkijatohtori Virve Repo.
Kaarikarkeloiden tavoite on edistää keskustelua ja kohtaamisia korttelin asukkaiden, naapuruston, eri toimijoiden ja Tampereen yliopiston tutkijoiden välillä.
Ohjelmaan kuuluu musiikkiesityksiä, työpajoja ja infopisteitä. Iltapäivällä järjestetään paneelikeskustelu lähiöiden ja asumisen yhteisöllisyydestä.
– Haluamme järjestää Kaarikarkelot yhdessä asukkaiden ja paikallisten toimijoiden kanssa, ja samalla saamme tietoa monisukupolvisen yhteisöllisyyden mahdollisuuksista ja haasteista. Mutta ennen kaikkea kyse on mukavista korttelijuhlista, jonne kaikki ovat tervetulleita, toteaa toinen järjestäjistä, tutkijatohtori Riina Lundman.
Tapahtuma on saanut toiminta-avustuksen Tampereen yliopiston Sustainable Transformation of Urban Environments -profilaatioalalta (STUE). Avustuksen tarkoituksena on vahvistaa yhteistyötä tutkimusyhteisön ja yhteiskunnan välillä.
Kaarikarkelot Tesoman elinkaarikorttelissa (osoite Kohmankaari 9) lauantaina 26.8. klo 10-16. Vapaa pääsy. Ei pysäköintiä.
Media on tervetullut lauantaina tapahtumaan paikan päälle. Tutkijat ja elinkaarikortteli kertovat mielellään lisää, joten ota yhteyttä!
Yhteyshenkilöt
Tutkijoiden yhteystiedot:
Riina Lundman, tutkijatohtori, Tampereen yliopisto, riina.lundman@tuni.fi, p. 040 733 8262
Virve Repo, tutkijatohtori, Tampereen yliopisto, virve.repo@tuni.fi, p. 050 479 6283
Lisätietoja Tesoman elinkaarikorttelista:
Ruut Veitsenterä, myyntijohtaja, Avain Asunnot, ruut.vesentera@avainyhtiot.fi, p. 040 173 6771
Marita Polvi-Lohikoski, myyntipäällikkö, Avain Asunnot, marita.polvi-lohikoski@avainyhtiot.fi, p. 040 480 7595
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000.
Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Mobiilipeli aktivoi kaupunkilaiset suojelemaan uhanalaista perhosta Tampereella8.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Nekalassa toteutettu INNATURE-luontopeli on päättynyt. Kesän aikana kaupunkilaiset etsivät ja kuvasivat Crowdsorsa-mobiilipelin avulla metsäapilaa, joka on erittäin uhanalaisen mäkihiilikoin ravintokasvi. Pelaajat tekivät alueelta yhteensä noin 85 havaintoa apilan kasvupaikoista. He osallistuivat peliin vapaaehtoisesti ilman rahallista palkkiota.
Tutkimus: Naisvihamieliset verkkoyhteisöt vaikuttavat tarinoiden avulla7.9.2026 11:10:04 EEST | Tiedote
Naisvihamielinen miesten verkosto eli manosfääri pyrkii vaikuttamaan käsityksiin sukupuolesta, tasa-arvosta ja yhteiskunnasta taitavasti rakennettujen verkkotarinoiden avulla. Tampereen yliopistossa tarkastettava Matias Nurmisen väitöstutkimus osoittaa, että tunteisiin vetoavat ja verkossa tehokkaasti leviävät kertomukset vahvistavat yhteisöjen ryhmäidentiteettiä sekä voivat normalisoida antifeministisiä ja naisvihamielisiä asenteita.
Kiertotalous voi jäädä viherpesuksi rakentamisessa – väitöstutkimus paljastaa sääntelyn pullonkaulat3.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Rakennetun ympäristön kiertotalouden tavoitteet ovat kunnianhimoisia, mutta nykyinen sääntely ja paikalliset toimintamallit eivät tue riittävästi innovaatioita. Tuomo Joensuun väitöstutkimus Tampereen yliopistosta osoittaa, että kiertotalouteen siirtyminen vaatii merkittäviä uudistuksia rakentamisen ohjauksessa, ympäristövaikutusten arvioinnissa ja kaupunkikehityksen käytännöissä.
Työkoneen kuljettajasta valvojaksi – MIXER-hanke kehittää ihmisen ja koneen välistä vuorovaikutusta1.9.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston tutkijat selvittävät yhdessä tutkimus- ja yrityskumppaneiden kanssa, miten liikkuvat työkoneet ja niiden kuljettajat työskentelevät yhdessä lähitulevaisuudessa. Työkoneiden nopea automaatiokehitys edellyttää uudenlaisia ratkaisuja ihmisen ja koneen väliseen vuorovaikutukseen.
Uutuusteos syventää ymmärrystä huono-osaisuudesta ja hyvinvoinnin edellytyksistä Suomessa31.8.2026 13:25:48 EEST | Tiedote
Tuore kokoomateos Huono-osaisin Suomi osoittaa, että vaikka Suomi on edelleen yksi maailman tasa-arvoisimmista maista ja yhteiskunta mahdollisti huono-osaisille koronapandemian aikana suhteellisen hyvän selviytymisen, erot koko väestöön suhteutettuina ovat säilyneet ja osin kasvaneetkin viime vuosina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
