SDP:n Nasima Razmyar: Mikäli yhdenvertaisuus ja tasa-arvo ovat niin tärkeitä teemoja hallitukselle, miksei se näy hallitusohjelmassa?
24.8.2023 15:50:06 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen on kertonut hallituksen syrjinnän vastaisesta toimintaohjelmasta odotettavan ”vaikuttavaa ja kunnianhimoista”. Kansanedustaja Razmyar painottaa, että hallituksen yhdenvertaisuuspuheelta vie pohjan hallitusohjelman kunnianhimottomuus asian suhteen.

Hallitus on toistuvasti, myös eduskuntaryhmän puheenjohtaja Marttisen suulla, painottanut sitoutuneensa hallitusohjelmassaan yhdenvertaisuuteen sekä syrjimättömään kohteluun. Pääministeri Orpo kertoi viime viikon tiedotustilaisuudessa hallituksensa tekevän ”kaikkensa rasismin ja syrjinnän kitkemiseksi” sekä ”enemmän kuin mikään hallitus tätä ennen”.
- Hallitus on hallitusohjelmassaan sitoutunut kansalaisten tasa-arvoiseen ja yhdenvertaiseen kohteluun eli tehnyt länsimaalaiselta oikeusvaltiolta oletetun minimin. Yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja syrjimättömyyttä koskevasta tiedonannon valmistelusta kuitenkin kerrottiin vasta, kun ministereiden kirjoitukset nousivat julkiseen keskusteluun, sanoo Razmyar.
Razmyar ihmettelee, että mikäli kyseiset teemat ovat niin tärkeitä hallitukselle, miksei hallitusohjelmassa ole kunnianhimoa saati konkretiaa yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja rasismin vastaisen työn edistämiseen.
- Orpon hallitusohjelman sisällysluettelossa ei ole yhdenvertaisuutta tai tasa-arvoa mainittuna kertaakaan toisin kuin esimerkiksi Rinteen/Marinin hallitusohjelmassa. Lähes ennätyspitkissä hallitusneuvotteluissa ei selkeästikään pidetty aihetta tarpeeksi tärkeänä, jotta siitä kannattaisi tarkemmin linjata lähes ennätyspitkässä hallitusohjelmassa. Teema nousi hallituksen huulille vasta, kun hallituksen ministerinsalkut alkoivat olemaan vaarassa. Hallitus pyrkii tiedonannollaan lakaisemaan oman saamattomuutensa ja ministerien aikaisemmat kirjoitukset maton alle. Syntyy ennemmin kuva kansalaisten sumutuksesta kuin rasismin vastaisesta työstä, päättää Razmyar.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarKansanedustaja
nasima.razmyar@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kim Berg: Ruotsin eläkeratkaisu nostaa Suomen kansaneläkkeen maksamisen ulkomaille uudelleen arvioitavaksi5.10.2026 08:34:00 EEST | Tiedote
Ruotsalainen tuomioistuin on katsonut, että Ruotsi tulkitsi EU-oikeutta väärin lopettaessaan takuueläkkeen maksamisen ulkomaille. Göteborgin kamarioikeus määräsi Ruotsin maksamaan Espanjassa asuvalle eläkeläiselle takuueläkettä takautuvasti kolmelta vuodelta. Suomessa vastaava kysymys on parhaillaan vakuutusoikeuden käsiteltävänä.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Kokoomus lupaa taas kuuta taivaalta – faktat kertovat toista4.10.2026 13:22:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo lupaa suomalaisille jälleen talouskasvua, työllisyyttä ja miljardien säästöjä. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalon mukaan kokoomuksen puheita kannattaa verrata siihen, mitä faktat kertovat.
SDP:n Suhonen: Kokoomuksen väite kolmikannan hylkäämisestä on härskiyden huippu – Pääministeri on kerta toisensa jälkeen kieltäytynyt palaamasta kolmikantaan4.10.2026 13:05:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen syyttää SDP:tä sosiaalisessa mediassa siitä, ettei puolue enää luottaisi kolmikantaan. Väite on SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan härskiyden huippu.
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorten äärioikeistolainen radikalisoituminen on pysäytettävä4.10.2026 10:02:10 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen on vakavasti huolissaan siitä, että nuoret radikalisoituvat äärioikeistolaiseen väkivaltaiseen ajatteluun.
SDP:n Aki Lindén: Hyvinvointialueiden yhdistämisen aika ei ole nyt4.10.2026 09:17:56 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén torjuu ajatuksen hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä ensi vaalikaudella. Lindénin mukaan alueiden yhdistämiseen ei ole tässä vaiheessa perusteita. Parlamentaarisessa valmistelussa enemmistö eduskuntapuolueista on suhtautunut nihkeästi hyvinvointialueiden yhdistämisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme