SDP:n Nasima Razmyar: Mikäli yhdenvertaisuus ja tasa-arvo ovat niin tärkeitä teemoja hallitukselle, miksei se näy hallitusohjelmassa?
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen on kertonut hallituksen syrjinnän vastaisesta toimintaohjelmasta odotettavan ”vaikuttavaa ja kunnianhimoista”. Kansanedustaja Razmyar painottaa, että hallituksen yhdenvertaisuuspuheelta vie pohjan hallitusohjelman kunnianhimottomuus asian suhteen.

Hallitus on toistuvasti, myös eduskuntaryhmän puheenjohtaja Marttisen suulla, painottanut sitoutuneensa hallitusohjelmassaan yhdenvertaisuuteen sekä syrjimättömään kohteluun. Pääministeri Orpo kertoi viime viikon tiedotustilaisuudessa hallituksensa tekevän ”kaikkensa rasismin ja syrjinnän kitkemiseksi” sekä ”enemmän kuin mikään hallitus tätä ennen”.
- Hallitus on hallitusohjelmassaan sitoutunut kansalaisten tasa-arvoiseen ja yhdenvertaiseen kohteluun eli tehnyt länsimaalaiselta oikeusvaltiolta oletetun minimin. Yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja syrjimättömyyttä koskevasta tiedonannon valmistelusta kuitenkin kerrottiin vasta, kun ministereiden kirjoitukset nousivat julkiseen keskusteluun, sanoo Razmyar.
Razmyar ihmettelee, että mikäli kyseiset teemat ovat niin tärkeitä hallitukselle, miksei hallitusohjelmassa ole kunnianhimoa saati konkretiaa yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja rasismin vastaisen työn edistämiseen.
- Orpon hallitusohjelman sisällysluettelossa ei ole yhdenvertaisuutta tai tasa-arvoa mainittuna kertaakaan toisin kuin esimerkiksi Rinteen/Marinin hallitusohjelmassa. Lähes ennätyspitkissä hallitusneuvotteluissa ei selkeästikään pidetty aihetta tarpeeksi tärkeänä, jotta siitä kannattaisi tarkemmin linjata lähes ennätyspitkässä hallitusohjelmassa. Teema nousi hallituksen huulille vasta, kun hallituksen ministerinsalkut alkoivat olemaan vaarassa. Hallitus pyrkii tiedonannollaan lakaisemaan oman saamattomuutensa ja ministerien aikaisemmat kirjoitukset maton alle. Syntyy ennemmin kuva kansalaisten sumutuksesta kuin rasismin vastaisesta työstä, päättää Razmyar.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarKansanedustaja
nasima.razmyar@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme