SDP EDUSKUNTA

SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard sättii hallitusta kehnosta päihdepolitiikasta “Käyttöhuoneet pitäisi saada lakiin”

25.8.2023 07:32:04 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhardin mielestä suurimpia esteitä onnistuneelle päihdepolitiikalle ovat ennakkoluuloiset asenteet sekä resurssien puute. Gebhardin mukaan osa onnistunutta huumepolitiikkaa olisi käyttöhuoneiden salliminen Suomessa. Gebhard on jättänyt aiheesta hallitukselle kirjallisen kysymyksen.

Käyttöhuoneiden hyödyistä on paljon puoltavaa tutkimustietoa ja onnistuneita käytännön kokemuksia monista Euroopan maista. Esimerkiksi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) näkee tarpeen valvottujen huumeidenkäyttötilojen laillistamiselle kokeiluluontoisesti, ja pitää niitä yhtenä keinona huumekuolemien vähentämiseksi. Yliannostuskuolemien vähentämisen lisäksi käyttöhuoneissa ihmisiä voidaan testata tartuntatautien varalta sekä tarjota kontakti päihdehoitoon sekä sosiaali- ja terveydenhuoltoon.

“On surkeaa, että hallitusohjelmassa ei ymmärrä tarvetta käyttöhuoneille, vaan huumekuolemien vähentämisestä on vain ympäripyöreitä kirjauksia. Kyse on kirjaimellisesti ihmishengistä. Siksi odotteluun ei olisi enää varaa, vaan THL:n toimenpide-ehdotuksiin huumekuolemien vähentämiseksi olisi syytä tarttua,” Gebhard painottaa.

Huumekuolemien määrä on kasvanut viimeisen kymmenen vuoden aikana 27 prosenttia ja Suomessa käytetään enemmän huumeita kuin muissa Pohjoismaissa. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on listannut 7 suositusta huumekuolemien ehkäisemiseksi, joista yksi keskeisimmistä lainsäädännön muutoksia vaativista toimenpide-ehdotuksista koskee valvottujen huumeiden käyttötilojen mahdollistamista.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on listannut 7 suositusta huumekuolemien ehkäisemiseksi, joista yksi keskeisimmistä lainsäädännön muutoksia vaativista toimenpide-ehdotuksista koskee valvottujen huumeiden käyttötilojen mahdollistamista.

“Viime vaalikaudella sosiaali- ja terveysministeriössä tehtiin selvitys siitä, millaisia lakimuutoksia käyttöhuoneet vaatisivat. Selvitykset luovat hyvän pohjan sille, että lakimuutos tehtäisiin. Olen pettynyt, ettei hallitusohjelmassa ole toimia asian viemiseksi eteenpäin, vaikka ihmisten tilanne on akuutti,” Gebhard summaa.

“Onnistunut huumepolitiikka olisi paitsi inhimillisesti oikein, myös taloudellisesti järkevää, sillä huumeidenkäytöstä johtuvat vakavat terveysvaikutukset ovat kalliita hoitaa,” Gebhard lisää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Johannes Koskisen käyttämä ryhmäpuheenvuoro Garden Helsinki - keskustelussa21.7.2026 12:33:17 EEST | Tiedote

Ryhmäpuheenvuoro 21.7.2026, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies On poikkeuksellista, että eduskunta joudutaan kutsumaan koolle keskellä kesää. Me sosialidemokraatit jaamme käsityksen siitä, että nyt on kyse vakavista kysymyksistä ja pidämme eduskunnan koolle kutsumista oikeana ratkaisuna. Kiitän hallitusta siitä, että se on tuonut eduskuntaan tämän tiedonannon koskien Garden Helsinki -hankkeeseen liittyvää päätöksentekoa ja osin myös tehokkaasti katunut. Tiedonannon antaminen kävi välttämättömäksi monien asiaan liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Pitkin kesää on tippunut julkisuuteen kiusallista uutta tietoa Garden Helsinki -hankkeesta, miten sitä on viety eteenpäin poliittisessa koneistossa ja miten sille on poliittisten suhteiden avulla lobattu julkista rahoitusta. Tai junailtu ja runtattu, kuten hankkeen puuhamiehet itse ovat asiaa kuvanneet. Oikeuskansleri on lähettänyt asiaa koskien pääministerille selvityspyynnön esittäen siinä joukon erittäin tärkeitä kysymyksiä. Näihin kysymyksi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye