SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard sättii hallitusta kehnosta päihdepolitiikasta “Käyttöhuoneet pitäisi saada lakiin”
25.8.2023 07:32:04 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhardin mielestä suurimpia esteitä onnistuneelle päihdepolitiikalle ovat ennakkoluuloiset asenteet sekä resurssien puute. Gebhardin mukaan osa onnistunutta huumepolitiikkaa olisi käyttöhuoneiden salliminen Suomessa. Gebhard on jättänyt aiheesta hallitukselle kirjallisen kysymyksen.

Käyttöhuoneiden hyödyistä on paljon puoltavaa tutkimustietoa ja onnistuneita käytännön kokemuksia monista Euroopan maista. Esimerkiksi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) näkee tarpeen valvottujen huumeidenkäyttötilojen laillistamiselle kokeiluluontoisesti, ja pitää niitä yhtenä keinona huumekuolemien vähentämiseksi. Yliannostuskuolemien vähentämisen lisäksi käyttöhuoneissa ihmisiä voidaan testata tartuntatautien varalta sekä tarjota kontakti päihdehoitoon sekä sosiaali- ja terveydenhuoltoon.
“On surkeaa, että hallitusohjelmassa ei ymmärrä tarvetta käyttöhuoneille, vaan huumekuolemien vähentämisestä on vain ympäripyöreitä kirjauksia. Kyse on kirjaimellisesti ihmishengistä. Siksi odotteluun ei olisi enää varaa, vaan THL:n toimenpide-ehdotuksiin huumekuolemien vähentämiseksi olisi syytä tarttua,” Gebhard painottaa.
Huumekuolemien määrä on kasvanut viimeisen kymmenen vuoden aikana 27 prosenttia ja Suomessa käytetään enemmän huumeita kuin muissa Pohjoismaissa. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on listannut 7 suositusta huumekuolemien ehkäisemiseksi, joista yksi keskeisimmistä lainsäädännön muutoksia vaativista toimenpide-ehdotuksista koskee valvottujen huumeiden käyttötilojen mahdollistamista.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on listannut 7 suositusta huumekuolemien ehkäisemiseksi, joista yksi keskeisimmistä lainsäädännön muutoksia vaativista toimenpide-ehdotuksista koskee valvottujen huumeiden käyttötilojen mahdollistamista.
“Viime vaalikaudella sosiaali- ja terveysministeriössä tehtiin selvitys siitä, millaisia lakimuutoksia käyttöhuoneet vaatisivat. Selvitykset luovat hyvän pohjan sille, että lakimuutos tehtäisiin. Olen pettynyt, ettei hallitusohjelmassa ole toimia asian viemiseksi eteenpäin, vaikka ihmisten tilanne on akuutti,” Gebhard summaa.
“Onnistunut huumepolitiikka olisi paitsi inhimillisesti oikein, myös taloudellisesti järkevää, sillä huumeidenkäytöstä johtuvat vakavat terveysvaikutukset ovat kalliita hoitaa,” Gebhard lisää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elisa GebhardKansanedustaja
Puh:09 432 3092elisa.gebhard@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Niina Malm: Hoitajien palkkojen nousu on hoitajien aivan omaa ansiota29.8.2026 14:06:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sumutus on jo täysin härskiä, sanoo kansanedustaja Niina Malm (sd). – Voisi edes yrittää pysyä faktoissa, mutta ilmeisesti vaalipaniikki alkaa olla sillä tasolla, että tämäkin pyyntö on mahdotonta täyttää, hän jatkaa.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Päivärinnan väite jättää olennaisen päivämäärän kertomatta29.8.2026 13:38:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta väittää tuoreessa kirjoituksessaan, että SDP:n varoitukset naisvaltaisten alojen palkkakuopasta ovat osoittautuneet vääriksi. Todisteena hän käyttää sairaanhoitajien palkkojen 20,9 prosentin nousua vuosina 2022–2025. Johtopäätös on kuitenkin harhaanjohtava. Päivärinnan esittämä palkkakehitys perustuu ennen kaikkea vuonna 2022 tehtyyn palkkaratkaisuun – ei hallituksen vientivetoiseen palkkamalliin, huomauttaa Hanna Laine-Nousimaa (sd).
SDP:n Paula Werning: Rydman panee järjestöt lihoiksi – tätäkö on hallituksen työllisyyspolitiikka?29.8.2026 09:10:14 EEST | Tiedote
Hallituksen sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistamat leikkaukset näkyvät nyt irtisanomisina, lomautuksina ja toiminnan alasajona. Hyvinvointiala Halin ja SOSTEn kyselyn mukaan jo 1 399 ihmistä on päätettyjen tai suunniteltujen lomautusten ja irtisanomisten piirissä. Lähes 30 prosenttia järjestöistä on jo päättänyt henkilöstövähennyksistä ja 57 prosenttia suunnittelee niitä. SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania (ps.) kantamaan vastuun leikkausten seurauksista.
SDP:n Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden hoivamaksuesityksen ikärasistisena: Onko reilua: Hoivaa nyt ja lasku jälkipolvelle?28.8.2026 15:13:21 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Suvi Pulkkisen ehdotuksen, jossa ikäihmisten omaisuus otettaisiin huomioon hoivan rahoituksessa siten, että kustannuksia perittäisiin siitä myöhemmin. Kiljusen mukaan julkisten palveluiden pitää perustua ihmisen tarpeeseen ja maksukykyyn.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Itä-Suomen elinvoima on turvallisuuskysymys28.8.2026 14:20:06 EEST | Tiedote
Etelä-Savolainen kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) vaatii, että Suomi puolustaa Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasemaa EU:n tulevissa rahoitusneuvotteluissa. NSPA-rahoitus on Mikkosen mukaan Itä-Suomelle tärkeä kasvun, elinvoiman ja turvallisuuden väline – eikä alueelle tarkoitettuja rahoja pidä avata koko Suomen yhteiseen kilpailuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme