Fördrivningen av vitkindade gäss med hjälp av hund utvidgas till stränderna
25.8.2023 14:45:00 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Pressmeddelande

Under våren 2022 fick Vasa stad möjlighet att fördriva vitkindade gäss med hjälp av hund i parkerna vid Metviken och på Sandö. Då fick schäfern Lissu ta ledningen. Lissus ägare Jarmo Latvala arbetar som serviceansvarig för småbåtshamnarna vid Vasa stad.
– De vitkindade gässen förorenar stora områden med avföring. I sommar har det funnits mer gäss än tidigare, så vi frågade NTM-centralen om fördrivningen med hjälp av hund också kunde göras på badstränder, berättar Latvala.
Hunden får arbeta på badstränder
Det är tillåtet att fördriva vitkindade gäss utan särskilt tillstånd på sådana områden där det inte har upptäckts någon häckning. Således räknas inte Storvikens, Vikingas, Smulterös, Paradisöns, Gustavsborgs och Abborröns badstränder som kritiska områden för livscykeln för de vitkindade gässen, som häckar i skärgården utanför Vasa. Enligt naturskyddsenheten vid NTM-centralen har de vuxna fåglarna alternativa matplatser i närområdet, ifall de vitkindade gässen styrs bort från badstränderna.
– Vi fördriver gässen med Lissu på så sätt att vi rör oss på områdena, vilket får gässen att känna sig obekväma och flyga någon annanstans. Samtidigt får hunden Lissu motion och har något meningsfullt att göra. Normalt är det förbjudet för hundarna att komma till badstranden, men i undantagsfall såsom med arbetsuppgifter är det tillåtet, förtydligar Latvala.
Lissus arbete som gässansvarig pågår tills de vitkindade gässen flyger söderut.
Nyckelord
Kontakter
Jarmo Latvala, serviceansvarig, tfn 040 761 5572, jarmo.latvala@vasa.fi
Bilder

Länkar
Om
I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Ungdomarna i Vasa väljer nytt ungdomsfullmäktige i november6.11.2026 09:21:39 EET | Pressmeddelande
Valet av Vasa ungdomsfullmäktige ordnas 10–12.11.2026. Sammanlagt 32 unga Vasabor ställde upp som kandidater i valet.
Vaasan nuoret valitsevat uuden nuorisovaltuuston marraskuussa6.11.2026 09:19:29 EET | Tiedote
Vaasan nuorisovaltuuston vaalit järjestetään 10.–12.11.2026. Vaaleihin ilmoittautui ehdokkaiksi yhteensä 32 vaasalaista nuorta.
Barnens rättigheter firas med ljusparad och flaggning i Vasa5.11.2026 14:01:00 EET | Pressmeddelande
I Vasa ordnas en ljusparad med barn och unga för att uppmärksamma FN:s barnkonventionsdag fredag 20.11. Staden flaggar bland annat vid stadshuset och Styrelsegården.
Lapsen oikeuksia juhlitaan Vaasassa valokulkueella ja liputuksella5.11.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Vaasassa järjestetään YK:n lapsen oikeuksien päivän kunniaksi lasten ja nuorten valokulkue perjantaina 20.11. Kaupunki myös liputtaa 20.11. kaupungintalolla ja hallintotalolla.
Cykelparkeringen förbättras i Vasa5.11.2026 12:22:33 EET | Pressmeddelande
Vasa stad förbättrar cykelparkeringen vid cirka hundra objekt under 2026–2028. Målet är att skapa närmare 1 400 nya och säkra parkeringsplatser som kan användas året runt på olika håll i staden. Projektet har fått statsunderstöd av Traficom från investeringsprogrammet för gång och cykling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
