SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purran esitys ei tasapainota taloutta tai seuraa talouden kehitystä
Valtiovarainministeri Riikka Purra esitteli perjantaina ensimmäisen budjettiesityksensä. Tarkempi esitys saadaan vasta maanantaina, mutta Purran tiedostustilaisuuden ja valtiovarainministeriön tiedotteen pohjalta nähdään jo, millaisen raamin perussuomalainen valtiovarainministeri on tuleville vuosille rakentanut.

- Purran tiedotustilaisuudessa tiedotustilaisuudessa tuli selvästi hänen itsensäkin korostama asia, jota olemme SDP:ssä pitkään yrittäneet tuoda esiin. Suurista leikkauksista huolimatta velkaantuminen ei ole loppumassa, se ei käytännössä edes pienene. Pienituloisilta leikkaaminen ja työmarkkinoiden rikkominen ovat paitsi epäoikeudenmukaisia, myös tehottomia tapoja tasapainottaa julkista taloutta, Mäkynen sanoo.
Viimeisin toteutunut valtionhallinnon alijäämä oli vuonna 2022 eli viime vuonna 4,3 miljardia euroa. Riikka Purran ensimmäisessä budjetissa vuodelle 2024 menot ovat 10,1 miljardia euroa. Marinin hallituksen viimeiseen eli vuoden 2023 budjettiin verrattuna Purran esityksen alijäämä on 3,7 miljardia euroa suurempi.
- Riikka Purra esittelee budjettiesityksensä, jossa hänen vaalilupaustensa pettäminen vahvistuu. ”Pienituloisilta leikkaaminen ei meille käy” on nyt muuttunut muotoon ”pienituloisilta leikkaaminen käy meille, vaikka ei taloutta tasapainottaisikaan”. Esimerkiksi hallituksen ”perhepaketista” puhuessaan Purra unohtaa toistuvasti mainita, että tehdessään pienen korotuksen kaikkien monilapsisten perheiden lapsilisään, leikataan pienituloisilta useita sosiaaliturvan lapsikorotuksia. Mäkynen ihmettelee.
Kiirehtiessään leikkauksia ihmisten toimeentuloon ja heikennyksiä työntekijöiden asemaan hallitus sulkee silmänsä parhaillaan tapahtuvalta talouskehitykseltä. Tuoreiden lukujen valossa teollisuuden uudet tilaukset ovat laskussa ja rakennusalalla esimerkiksi uusien hankkeiden aloitukset ovat pohjalukemissa, jopa finanssikriisiä heikommalla tasolla. Taustalla on korkojen nousu, joka vaikuttaa niin asunnon ostajiin kuin rakentajiin.
- Purran tiedotustilaisuudessa ei otettu edessä olevaan taloussuhdanteeseen mitään kantaa. Vielä olisi mahdollista reagoida ja välttää esimerkiksi asuntorakentamisen pysähtyminen ja sen myötä tapahtuva työllisyyden heikkeneminen. Tämä tulisi halvemmaksi, kuin työttömyys ja kulutuksen romahtaminen. Toimialojen tukemisen sijaan hallitus on pahentamassa tilannetta esimerkiksi suurilla leikkauksilla asumistukeen. Esimekiksi ekonomistit Markus Lahtinen ja Tiina Helenius ovat perustelleet tarvetta lykätä suuria leikkauksia edessä olevan taantuman vuoksi. Hallituksen on budjettiriihessä herättävä ja reagoitava heikentyvään taloussuhdanteeseen, Mäkynen vaatii.
Korjattu alkuperäisestä tiedotteesta toisen kappaleen "alijäämä" muotoon "menot"
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Ennakkokutsu medialle: SDP:n puoluevaltuuston kokous Espoossa 15.11.–16.11.20.10.2025 14:45:42 EEST | Kutsu
SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräinen syyskokous järjestetään Espoon Dipolissa Aalto-yliopiston päärakennuksessa 15.–16.11.2025.
Antti Lindtman osallistuu Euroopan Sosialidemokraattisen puolueiden kongressiin Amsterdamissa17.10.2025 12:08:33 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja muuta SDP:n johtoa osallistuu Euroopan Sosialidemokraattisen puolueen (ESP) kongressiin 17.–18.10.2025. Kongressin teemana on edistyksellisten voimien liikehdintä Euroopassa ja maailmalla.
SDP:n Nasima Razmyar: Laadukas opetus myös ammatillisessa koulutuksessa on jokaisen nuoren oikeus13.10.2025 13:59:17 EEST | Tiedote
Jokaiselle nuorelle on turvattava laadukas opetus ja riittävä määrä lähiopetusta myös ammatillisessa koulutuksessa, vaatii SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n ryhmäpuhe teollisuuspoliittisen selonteon palautekeskustelussa8.10.2025 16:10:01 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuheenvuoro palautekeskustelussa valtioneuvoston selonteosta teollisuuspolitiikasta 8.10.2025. Puhujana kansanedustaja Matias Mäkynen. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Ilona Sorri SDP:n poliittisen valmistelun asiantuntijaksi7.10.2025 11:34:55 EEST | Tiedote
SDP:n poliittisen valmistelun asiantuntijaksi on valittu Ilona Sorri. Hän aloittaa tehtävässään tammikuussa 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme