SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purran esitys ei tasapainota taloutta tai seuraa talouden kehitystä
Valtiovarainministeri Riikka Purra esitteli perjantaina ensimmäisen budjettiesityksensä. Tarkempi esitys saadaan vasta maanantaina, mutta Purran tiedostustilaisuuden ja valtiovarainministeriön tiedotteen pohjalta nähdään jo, millaisen raamin perussuomalainen valtiovarainministeri on tuleville vuosille rakentanut.

- Purran tiedotustilaisuudessa tiedotustilaisuudessa tuli selvästi hänen itsensäkin korostama asia, jota olemme SDP:ssä pitkään yrittäneet tuoda esiin. Suurista leikkauksista huolimatta velkaantuminen ei ole loppumassa, se ei käytännössä edes pienene. Pienituloisilta leikkaaminen ja työmarkkinoiden rikkominen ovat paitsi epäoikeudenmukaisia, myös tehottomia tapoja tasapainottaa julkista taloutta, Mäkynen sanoo.
Viimeisin toteutunut valtionhallinnon alijäämä oli vuonna 2022 eli viime vuonna 4,3 miljardia euroa. Riikka Purran ensimmäisessä budjetissa vuodelle 2024 menot ovat 10,1 miljardia euroa. Marinin hallituksen viimeiseen eli vuoden 2023 budjettiin verrattuna Purran esityksen alijäämä on 3,7 miljardia euroa suurempi.
- Riikka Purra esittelee budjettiesityksensä, jossa hänen vaalilupaustensa pettäminen vahvistuu. ”Pienituloisilta leikkaaminen ei meille käy” on nyt muuttunut muotoon ”pienituloisilta leikkaaminen käy meille, vaikka ei taloutta tasapainottaisikaan”. Esimerkiksi hallituksen ”perhepaketista” puhuessaan Purra unohtaa toistuvasti mainita, että tehdessään pienen korotuksen kaikkien monilapsisten perheiden lapsilisään, leikataan pienituloisilta useita sosiaaliturvan lapsikorotuksia. Mäkynen ihmettelee.
Kiirehtiessään leikkauksia ihmisten toimeentuloon ja heikennyksiä työntekijöiden asemaan hallitus sulkee silmänsä parhaillaan tapahtuvalta talouskehitykseltä. Tuoreiden lukujen valossa teollisuuden uudet tilaukset ovat laskussa ja rakennusalalla esimerkiksi uusien hankkeiden aloitukset ovat pohjalukemissa, jopa finanssikriisiä heikommalla tasolla. Taustalla on korkojen nousu, joka vaikuttaa niin asunnon ostajiin kuin rakentajiin.
- Purran tiedotustilaisuudessa ei otettu edessä olevaan taloussuhdanteeseen mitään kantaa. Vielä olisi mahdollista reagoida ja välttää esimerkiksi asuntorakentamisen pysähtyminen ja sen myötä tapahtuva työllisyyden heikkeneminen. Tämä tulisi halvemmaksi, kuin työttömyys ja kulutuksen romahtaminen. Toimialojen tukemisen sijaan hallitus on pahentamassa tilannetta esimerkiksi suurilla leikkauksilla asumistukeen. Esimekiksi ekonomistit Markus Lahtinen ja Tiina Helenius ovat perustelleet tarvetta lykätä suuria leikkauksia edessä olevan taantuman vuoksi. Hallituksen on budjettiriihessä herättävä ja reagoitava heikentyvään taloussuhdanteeseen, Mäkynen vaatii.
Korjattu alkuperäisestä tiedotteesta toisen kappaleen "alijäämä" muotoon "menot"
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm kritisoi suojaosien poistoa: työttömyysturvasta tuli byrokratialoukku ja työttömien ahkeruutta rangaistaan19.12.2025 11:41:53 EET | Tiedote
Kelan mukaan työttömien osa-aikatulot ovat pienentyneet työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistamisen jälkeen. Hallitus vaikeuttaa jo valmiiksi haastavassa tilanteessa olevien työttömien tilannetta ja heikentää heidän mahdollisuuksiaan työkokemuksen kerryttämiseen ja taloustilanteensa kohentamiseen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu PES Leaders Meetingiin Brysselissä17.12.2025 13:54:31 EET | Tiedote
Euroopan sosialidemokraattisten johtajien tapaaminen torstaina 18. joulukuuta pohjustaa EU-huippukokousta, joka käsittelee muun muassa Venäjältä jäädytettyjen varojen käyttöä, Ukrainan tilannetta laajemmin sekä EU:n monivuotista rahoituskehystä. Lindtman tapaa Brysselissä PES:n kokouksen lisäksi muun muassa Euroopan parlamentin puhemiehen Roberta Metsolan.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Orpon hallituksen toimintakyky on perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä16.12.2025 14:36:34 EET | Tiedote
Perussuomalaisten on turha väittää, että muut pitävät yllä tämänkertaista rasismikohua. On myös selvää, että pääministerin uskottavuus ja koko hallituksen toimintakyky on nyt täysin perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä ja sen päätöksen varassa, koituuko rasistisista somekuvista seuraamuksia, SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar sanoo.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Pääministeri Orpo vetäytyy vastuusta yhdenvertaisuustiedonannon taakse14.12.2025 15:51:25 EET | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar on pettynyt pääministeri Petteri Orpon (kok.) hitaaseen ja hampaattomaan reagointiin perussuomalaisten uusimpaan rasismikohuun. – Yhdenvertaisuustiedonanto on pelkkä irvikuva, jos pääministeri Orpo katsoo, että riittää, kun poikkeamiin siitä reagoidaan, vaikka niitä ei voida estää, Razmyar toteaa.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purra nosti kädet pystyyn suomalaisten suurimpien huolien edessä14.12.2025 11:27:02 EET | Tiedote
Riikka Purra puhui sunnuntaina perussuomalaisten puoluevaltuustolle. Puheen aluksi Purra uhriutui oman talouspolitiikkansa haaksirikon edessä ja kertoi, että vain lisää samaa epäonnistunutta talouspolitiikkaa on luvassa. Tämän jälkeen Purra kertoi, ettei hallitus tule tekemään isoja muutoksia kuntien ja hyvinvointialueiden rahoitukseen, vaikka näkee niille tarpeen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen ihmettelee, että hallitus on nostanut kädet pystyyn ja jättää hyvinvointialueet ja kunnat epävarmuuteen loppukaudeksi, vaikka hallituksella on koko ensi vuosi aikaa esittää korjauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme