Luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen kehitetään uudenlaista työkalua – palvelualusta mahdollistaa jatkossa luontoarvojen kaupan
25.8.2023 15:17:17 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK:n hanke pyrkii kehittämään työkaluja luontoarvojen arvottamiseen. Erityisesti vapaaehtoiselle luontoarvojen arvottamiselle on kysyntää, mutta toimiva markkinapaikka on puuttunut.

Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitran rahoittama hanke nimeltään "Luontoarvomarkkinoilla vauhtia monimuotoisuuden edistämiseen" käynnistyy virallisesti Suomen Luonnon Päivänä, 26. elokuuta.
Hankkeen tavoitteena on kehittää innovatiivinen menetelmä, joka hyödyntää vapaaehtoisuuteen perustuvia luontoarvomarkkinoita ilmaston, ympäristön ja vesien tilan parantamiseksi. Lisäksi hanke pyrkii kehittämään tapoja aitojen luontoarvojen arvottamiseen ja niiden kaupankäyntiin joukkoistamisen ja avoimen markkinapaikan avulla.
Markkinapaikkana toimii Luontoarvot.fi -palvelu. Palvelun tavoitteena on tuoda markkinarahoitusta monimuotoisuuden turvaamiseen, tarjota metsänomistajille vaihtoehtoisia tulolähteitä metsistään ja toimia rohkaisuna kaikille tekoihin luonnon monimuotoisuuden hyväksi.
Hankkeen taustalla on halu luoda uudenlainen lähestymistapa ympäristön ja luonnon monimuotoisuuden suojeluun, yhdistämällä taloudelliset kannustimet ekologisiin tavoitteisiin. Vapaaehtoisuuteen perustuvat luontoarvomarkkinat tarjoavat yksilöille ja organisaatioille mahdollisuuden osallistua aktiivisesti ilmaston, ympäristön ja vesien tilan parantamiseen, samalla saaden vastineeksi taloudellista hyötyä ja muita kannustimia.
”Erityisesti hanke korostaa Suomen Luonnon Päivän merkitystä. Luontoarvomarkkinoiden avaaminen juuri tänä päivänä heijastaa sitoutumistamme ympäristönsuojeluun ja luonnon monimuotoisuuden vaalimiseen. Luonnon köyhtymisen estäminen on asia, johon hankkeen työkalulla erityisesti tähdätään”, hankkeen projektipäällikkö Janne Tyynismaa kommentoi.
”Hanke on mielenkiintoinen ja tukee Sitran työtä tehdä luonnon tarjoaminen palveluiden arvo näkyväksi. Hankkeen avulla on mahdollista edistää markkinapohjaisia ratkaisuja sekä löytää uusia tapoja rahoittaa työtä luonnon monimuotoisuuden hyväksi”, toteaa johtava asiantuntija Tatu Torniainen Sitrasta.
Hankkeessa pyritään myös kehittämään mittareita ja arviointimenetelmiä, jotka mahdollistavat luontoarvojen aitouden arvottamisen. Joukkoistamisen ja avoimen markkinapaikan avulla pyritään luomaan dynaaminen alusta, jossa yksilöt ja organisaatiot voivat vaihtaa ja kaupata näitä arvoja reilusti ja tehokkaasti.
Hankkeen taustalla toimii monipuolinen ryhmä asiantuntijoita, tutkijoita ja ympäristövaikuttajia, jotka ovat sitoutuneet kestävään kehitykseen ja ympäristönsuojeluun. Hankkeen on tarkoitus tuoda yhteen erilaisia näkökulmia ja osaamista yhteisen päämäärän saavuttamiseksi.
Lisätietoja hankkeesta ja sen etenemisestä julkaistaan osoitteessa www.mtk.fi/luontoarvot. Hankkeen taustalla toimii monipuolinen ryhmä asiantuntijoita, tutkijoita ja ympäristövaikuttajia, jotka ovat sitoutuneet kestävään kehitykseen ja ympäristönsuojeluun.
Yhteystiedot:
Janne Tyynismaa
projektipäällikkö
p. +358 50 342 8193
Tatu Tornianen
johtava asiantuntija, talouden kestävyysratkaisut
p. +358 294 618 608
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK ja Sahateollisuus: Puurakentamisen edistämiselle ei ole ylitsepääsemättömiä esteitä – julkisessa rakentamisessa valtava potentiaali27.10.2026 13:24:43 EET | Tiedote
Suomella on kaikki edellytykset lisätä puurakentamista etenkin julkisissa rakennuksissa ja kerrostaloissa. MTK:n ja Sahateollisuuden mukaan kasvu vahvistaisi kotimaista arvonlisää ja rakennuskannan hiilivarastoa. Ensi vaalikaudella puurakentamista tulee vauhdittaa tekemällä rakentamisesta ilmastoystävällisempää asetusten kautta sekä asettamalla julkiseen rakentamiseen 35 % tavoite puun käytölle.
Luomubarometri: Luomutuottajat uskovat tulevaisuuteen, mutta kolmannes myy luomua tavanomaisena27.10.2026 10:38:31 EET | Tiedote
Suomalaiset luomutuottajat ovat vahvasti sitoutuneita: lähes yhdeksällä kymmenestä koko tila on luomussa, ja vain harva harkitsee luomutuotannosta luopumista. Luomubarometri 2026 osoittaa kuitenkin, että lähes kolmannes tuottajista myy ainakin osan luomutuotteistaan tavanomaisina, koska kysyntää ei ole tarpeeksi tai luomun lisäarvo ei välity hintaan. Kasvun jarruina ovat heikko kannattavuus, kasvava byrokratia ja vaikeudet saada tuotteet luomumarkkinoille.
MTK vaatii ruokaketjulta neuvotteluja: poikkeuksellinen kustannusnousu on huomioitava sopimuksissa23.10.2026 11:21:11 EEST | Tiedote
Maatalouden tuotantokustannukset ovat nousseet voimakkaasti ja nopeasti. MTK vaatii elintarvikeketjun yrityksiä avaamaan sopimusneuvottelut, kun viljelijät tai muut heikommassa neuvotteluasemassa olevat tavarantoimittajat sitä pyytävät. Kesäkuussa voimaan tulleen elintarvikemarkkinalain 3 a pykälän neuvottelumekanismin on MTK:n mukaan toimittava käytännössä ja johdettava aitoihin neuvotteluihin.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu tänään kello 9:00 alkaen – suora lähetys Metsäpäiviltä23.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta kello 9:00 alkaen. Keskustelu on seurattavissa suorana MTK:n YouTube-kanavalla.
Kurpitsa on paljon muutakin kuin halloween-koriste – kotimainen sato yllättää monipuolisuudellaan22.10.2026 14:29:29 EEST | Tiedote
Kotimaisten kurpitsojen sesonki on parhaimmillaan juuri ennen halloweenia ja pyhäinpäivää, joita vietetään tänä vuonna samana päivänä lauantaina 31.10. Suomessa kurpitsaa viljellään noin 40 hehtaarilla, ja viljelyala on pysynyt viime vuosina melko vakaana. Syksyn värikäs sesonkiherkku tunnetaan halloween-koristeena ja pikkelssinä, mutta se taipuu myös keittoihin, pastoihin ja leivonnaisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme