Minna Leinosen sävellyskonsertissa eturivin taiteilijoita ja kantaa ottava kantaesitys
28.8.2023 07:10:00 EEST | Tampere-talo Oy | Tiedote
Tampere-talon syksyssä soi nykymusiikki. Suomen eturivin taiteilijat yhdistävät voimansa ja esittelevät säveltäjä Minna Leinosen monipuolista tuotantoa lauantaina 16. syyskuuta. Pienen salin lavalle nousevat nykymusiikkiyhtyeet TampereRaw, defunensemble sekä eri instrumenttien solistit. Sävellyskonsertissa kuullaan fossiilivapaasta elämästä ammentavan Maa, jonka jätämme -teoksen maailman kantaesitys.

Tampere-talon klassisen musiikin syksyn kohokohtiin kuuluu nykysäveltäjä Minna Leinosen (s. 1977) Hello from the Planet Earth -sävellyskonsertti Pienessä salissa lauantaina 16. syyskuuta. Monitaiteinen konsertti sisältää Leinosen musiikin lisäksi Touko Hujasen valokuvia, Heta Kuchkan videoita sekä Jussi Suonikon ja Timo Kurkikankaan äänisuunnittelua.
Leinosen musiikkia esittävät nykymusiikkiyhtyeet TampereRaw ja defunensemble sekä eri instrumenttien solistit, kuten gambisti Mikko Perkola, saksofonistit Kalle Oittinen ja Johannes Sorsamo, huilisti Malla Vivolin ja sellisti Markus Hohti. TampereRaw-yhtyettä johtaa Jutta Seppinen. Elävän musiikin lisäksi konsertissa kuullaan Anders Pohjolan elektroniikkaa sekä Pirkanmaan musiikkiopiston Tactus-lapsikuoron laulua nauhalta. Kuoroa johtaa Emmi Kleemola.
Pirkanmaan ammattikorkeakoulussa ja Sibelius-Akatemiassa sävellystä opiskellut Leinonen viimeistelee tällä hetkellä tohtoriopintojaan. Sävellyskonsertin teokset ovat osa Leinosen Taideyliopiston Sibelius-Akatemian DocMus-osastolle tekemää taiteellista tohtorintutkintoa, jossa hän tutkii nuotinnuksen kommunikaatiota yhteistyössä muusikoiden kanssa. Tampereella asuvan säveltäjän ekososiaalisuutta heijastavat teokset käsittelevät usein ihmisen suhdetta luontoon ja muuttuvaan ympäristöön.
”Sävellykseni saavat innoituksen arjessa kohtaamistani asioista, kuten ympäristöstä, luonnonilmiöistä tai kulttuuriperinnöstä. Sukupolvet jatkuvat, ja jossain puun elämän kaarros jatkuu taimesta ikipuuksi. Sävellyskonsertissa lähestyn luontoon liittyviä ilmiöitä monitaiteisin keinoin. Tunnen oloni etuoikeutetuksi, koska saan tehdä yhteistyötä aikamme mielenkiintoisimpien taiteilijoiden ja muusikoiden kanssa”, Leinonen kuvailee.
Avaruusambienttia ja hätähuuto ilmastonmuutosta vastaan
Tampere-talon konsertissa kuullaan maailman kantaesityksenä huilisti Malla Vivolinin tilaama teos Maa, jonka jätämme, jossa lapset toivovat vapauden löytyvän rauhanomaisin keinoin, mutta maa on luotava uudelleen. Avaruusambientista lapsikuoroon liikkuva teos kohdistaa katseensa omavaraisopiston fossiilivapaaseen elämään, jossa sukupolvet etsivät yhteyttä toisiinsa ja muuttuvaan maapalloon.
From Me to View -teoksessa helsinkiläisen defunensemblen muusikot vievät kuulijan lempimaisemiinsa aarniometsästä meren ulapalle, kalliolaiseen kuppilaan, lapsuuden muistoihin ja huvipuistoon, ja palauttavat maisemalle musiikin, joka nousi maisemasta. Konsertin päättää TampereRaw-yhtyeen tulkitsema Sirri, jota säveltäjä kuvailee hätähuudoksi ilmastonmuutosta vastaan. Merisirri on joidenkin tutkimusten mukaan ensimmäinen lintulaji Suomessa, joka kuolee sukupuuttoon ilmastonmuutoksen vuoksi. Teoksen gambasolistina esiintyy Mikko Perkola.
Leinosen teoksia ovat aiemmin esittäneet mm. Tampere Filharmonia, Helsingin kaupunginorkesteri, Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri, Radion sinfoniaorkesteri, Oulu Sinfonia ja BBC Philharmonic. Hänen liikeoopperansa Alma! oli ehdokkaana Pohjoismaisen neuvoston musiikkipalkinnon ja Teosto-palkinnon saajaksi vuonna 2022. Leinonen opettaa sävellystä sekä toimii Tampere Filharmonian Faunien iltapäivä -konserttisarjan juontajana ja Rondo-lehden kolumnistina.
Hello from the Planet Earth -konsertin liput ovat myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa. Konsertti kuullaan Tampere-talon lisäksi viikkoa myöhemmin lauantaina 23. syyskuuta Helsingin Musiikkitalossa. Konsertteja ovat mukana mahdollistamassa Tampere-talo, Taideyliopiston Sibelius-Akatemia, Suomen Säveltäjät, Musiikin edistämissäätiö, Taiteen edistämiskeskus ja Pirkanmaan musiikkiopisto.
Hello from the Planet Earth
Minna Leinosen sävellyskonsertti
La 16.9.2023 klo 19
Tampere-talo, Pieni sali
Liput 32 €
Eläkeläiset 28 €
Opiskelijat, lapset ja nuoret (16-v. asti) 20 €
Konsertti kestää n. 2 tuntia sisältäen yhden väliajan.
Lisätiedot
Minna Leinonen
Puh. +358 44 515 4441
minleino@gmail.com
www.minnaleinonen.com
Hanna Kilpinen
Tuottaja, klassinen musiikki
Tampere-talo Oy
Puh. +358 50 4769 009
hanna.kilpinen@tampere-talo.fi
Median liput
Elsa Vähänen
Viestinnän asiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. +358 40 5512 739
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere -tapahtumatoimistomme tuottaa yritystapahtumia ja kongressi- ja kokouspalveluita.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2022 Tampere-talon liikevaihto oli 14,7 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme 675 000 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas, ja työntekijöitä on 52. Hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Iskelmä Gaala palkitsi Suvi Teräsniskan vuoden artistina ja Komiat vuoden yhtyeenä20.2.2026 21:45:45 EET | Tiedote
Iskelmä Gaalaa juhlittiin Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta. Suvi Teräsniska on vuoden artisti ja Teräsniskan Rikki mutta riittävä vuoden iskelmä. Komiat ja Portion Boys palkittiin kahdella palkinnolla. Ensi vuoden Iskelmä Gaala järjestetään perjantaina 5. helmikuuta 2027. Tapahtuman ennakkoliput ovat nyt myynnissä.
Mediakutsu: Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlavuoden julkistustilaisuus ja seminaari20.2.2026 10:35:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera viettää 80. juhlavuottaan. Merkkivuoden pääteos on Don Carlos, joka saa ensi-iltansa Tampere-talossa keskiviikkona 4. maaliskuuta 2026. Tampere-talossa tapahtuu monenlaista ensi-iltapäivänä, ja haluammekin nyt kutsua sinut, arvoisa median edustaja, mukaan juhlintaan.
Tampereen Kirjafestarit avasi ohjelma- ja näyttelyhaun – marraskuussa mukana myös Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit18.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Kirjafestarit avaa ohjelmahaun vuodelle 2026. Marraskuussa Tampere-talossa järjestettävä tapahtuma kokoaa jälleen kolme kokonaisuutta yhdellä lipulla: Kirjafestarit, Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit.
Komiat keräsi eniten Iskelmä Gaala -ehdokkuuksia2.2.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Yli 20 000 ihmistä antoi äänensä Iskelmän vuosiäänestyksessä. Äänestyksen perusteella palkitaan vuoden parhaat esiintyjät, kappaleet ja albumit Iskelmä Gaalassa Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta. Gaalassa esiintyvä Komiat-yhtye on ehdolla viidessä kategoriassa. Seuraavaksi eniten ehdokkuuksia saivat JVG, Bess, Haloo Helsinki! ja Portion Boys. Median akkreditointi tapahtumaan on avoinna.
Talo Events tekee vastuullisuudesta tietoisen valinnan tapahtumajärjestäjille Tampere-talossa2.2.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Talo Events lanseeraa Tampere-talossa järjestettäviin tilaisuuksiin uudet vastuullisuuspaketit, jotka tekevät vastuullisuudesta tietoisesti valittavan ja tavoitteellisen osan tapahtuman suunnittelua ja toteutusta. Kyseessä on uudenlainen tapa jäsentää vastuullisuutta tapahtuma-alalla – osana toimintaa, ei irrallisena lisänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

