Vihreiden Virta ja Harjanne: Hallituksen politiikka syventää köyhyyttä, mutta velkaantuminen jatkuu
25.8.2023 19:33:46 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne ihmettelevät, mihin valtiovarainministeri Riikka Purran huoli valtiontalouden velasta unohtui. Tänään julkaistussa budjettiesityksessä ei taiteta velkaantumista, mutta esitellään liuta erilaisia verohelpotuksia, jotka heikentävät julkista taloutta, mutta eivät vahvista taloutta ja kasvua. Vihreät ei pidä tällaista talouspolitiikkaa vastuullisena.
– VM:n budjettiesitys osoittaa, ettei se velanotosta pääseminen olekaan ihan niin helppo rasti kuin mitä kaikella möykällä on nykyisten hallituspuolueiden riveistä annettu ymmärtää. Ja sitten sitä vieläpä vaikeutetaan pöhköllä bensapopulismilla, Harjanne huomauttaa.
– Budjettiesityksestä näkyy, että hallituksella ei ole rohkeutta uudistaa taloutta tavalla, joka turvaisi kaikkein heikoimmista huolehtimisen myös tulevaisuudessa. Sen sijaan kevennetään fossiilisten verotusta ja leikataan samalla Suomen ja maailman köyhimmiltä. Tämän olisi voinut hoitaa reilumminkin, Sofia Virta ihmettelee.
Hallituksen kaavailemat leikkaukset osuvat koulutukseen, vammaisten palveluihin, köyhiin lapsiperheisiin sekä kaikkiin jo valmiiksi heikoimmassa asemassa oleviin.
Vihreiden tavoitteena on inhimillinen ja aidosti välittävä Suomi, joka uudistaa taloutta kestävästi.
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiSofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Essayah kävelee Orpon yli saimaannorpan kustannuksella – missä on pääministerin johtajuus?25.2.2026 15:15:27 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii pääministeri Petteri Orpoa ratkaisemaan hallituksen sisäisen ristiriidan ja pidentämään saimaannorpan verkkokalastuskiellon vähintään heinäkuun loppuun asti. Virran mukaan Orpon on korkea aika osoittaa, että hän pystyy johtamaan hallitustaan ja toteuttamaan hallitusohjelmansa luontolupaukset.
Tynkkynen Vihreiden ryhmäpuheenvuorossa: hallituksen kautta leimaa ennen kaikkea kohtuuttomuus25.2.2026 13:19:00 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen arvosteli valtiopäivien avauskeskustelussa Orpon hallitusta kohtuuttomuudesta. Hallitus sai raskaan taakan, mutta päätti sysätä sen köyhimpien, hauraimpien ja haavoittuvimpien kannettavaksi.
Vihreiden Hyrkkö: Taloutta on vahvistettava, jotta meillä on hyvinvointivaltio huomennakin25.2.2026 08:42:27 EET | Tiedote
Eduskuntaryhmien enemmistö on sopinut finanssipoliittisista tavoitteista tuleville vaalikausille. Vihreitä ovat parlamentaarisessa työryhmässä edustaneet eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ja varajäsenenä kansanedustaja Atte Harjanne.
Vihreiden Bella Forsgren: Hallituksen yleistukiuudistus jätti tuhannet ikääntyvät ansaan — hallituksen on korjattava tilanne24.2.2026 14:11:57 EET | Tiedote
Tuhannet ikääntyvät ihmiset menettävät toukokuussa satoja euroja kuukaudessa, kun hallituksen uusi yleistuki alkaa leikata osittaista varhennettua vanhuuseläkettä (OVE) nostavien työttömien perustason tukea. Aiemmin OVE ei vaikuttanut työmarkkinatukeen.
Vihreiden Hopsu: Hallituksen pitää tarttua työttömyyden hoitoon, jokaisen aktiivinen osallistuminen pitää mahdollistaa24.2.2026 13:45:24 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu totesi työllisyysvälikysymystä käsitelleessä ryhmäpuheessaan hallituksen työllisyyspolitiikan epäonnistuneen ja hallituksen vältelleen vastuunkantoa. Vihreiden vaihtoehto keskittyy uusien työpaikkojen syntyyn, kuntien mahdollisuuteen hoitaa työllisyystehtävää ja jokaisen toimeliaisuuden edistämiseen yksilön tilanteen tarvitsemilla joustoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme