Osuuskauppa PeeÄssä

Aleksi Vuorinne PeeÄssälle majoitus- ja ravitsemiskaupan sekä liikennekaupan toimialajohtajaksi

Jaa

Osuuskauppa PeeÄssän uudeksi toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on valittu  Aleksi Vuorinne. Aleksi siirtyy PeeÄssälle Etelä-Karjalan Osuuskaupasta, jossa hän toimii tällä hetkellä majoitus- ja ravitsemiskaupan toimialajohtajana.

  • Toimialajohtajan tehtävä kiinnosti laajasti sekä S-ryhmän sisällä että ulkopuolella ja valintaa päästiin tekemään jopa yli 40 potentiaalisen ehdokkaan joukosta. On ilo saada Aleksi vahvistamaan PeeÄssän joukkuetta juuri nyt, kun lähdemme yhteiselle matkalle kohti parhaan elämän edelläkävijyyttä, kertoo PeeÄssän toimitusjohtaja Mikko Junttila.

Aleksilla on pitkä ravintola-alan kokemus. Aleksi aloitti uransa kaupparyhmässä vuonna 2008 Sokotelilla ja on sen jälkeen toiminut osuuskaupoissa eri tehtävissä. Hän aloittaa PeeÄssällä viimeistään maaliskuussa 2024.

-    PeeÄssä on upea osuuskauppa, ja olen todella iloinen ja innoissani päästessäni mukaan viemään tarinaa eteenpäin yhdessä uusien työkavereideni kanssa. PeeÄssän toimipaikkaverkosto on erinomaisessa kunnossa ja varsinkin uudet hotelli-investoinnit vahvistavat koko alueen matkailun vetovoimaa. Myös perheeni uutena asuinpaikkana Pohjois-Savo on mieluinen. Olen viettänyt lapsuuteni ja nuoruuteni Kuopiossa ja koen nyt palaavani juurilleni. Vaimoni Jonna on taas kotoisin naapurikaupungista Joensuusta, joka on sekin jatkossa mukavan matkan päässä, kuvaa PeeÄssän tuleva toimialajohtaja Aleksi Vuorinne.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Osuuskauppa PeeÄssä

Olemme yli 124 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä

PeeÄssä investoi liikenteen palveluihin Kuopiossa ja Pyhäjärvellä7.11.2025 12:52:32 EET | Tiedote

Osuuskauppa PeeÄssä investoi liikenteen palveluihin Kuopion ABC Pitkälahdessa ja ABC Pyhäjärvellä. Molemmille asemille rakennetaan lisää sähköautojen latausta ja lisäksi Pitkälahteen rakennetaan kaksi uutta autopesulaa. Pitkälahden ja Pyhäjärven sähköautojen latauskapasiteetti kasvatetaan molemmilla asemilla kahteen megawattiin. Tällä hetkellä sähköautojen suurteholatauspaikkoja on molemmissa kohteissa kuusi ja jatkossa sähköautoilevia asiakkaita palvelevat 20 latauspaikan kentät. Sähköautolataus on tärkeä osa asiakasomistajiemme palvelutarjoamaa ja sen kysyntä kasvaa nopeasti, varsinkin liikenteen solmukohdissa ja vilkkaiden pääteiden varsilla. Vastaamme nyt kasvaneeseen kysyntään lisäämällä merkittävästi Pitkälahden ja Pyhäjärven kapasiteettia. Suunnitteilla on myös lisää investointeja sähköautolatausverkkoomme, kertoo PeeÄssän toimialajohtaja Aleksi Vuorinne. Sähköautolatauksen lisäksi PeeÄssä investoi Pitkälahden autopesupalveluihin. Nykyiset kaksi pesukonetta vaihdetaan uusiin ja

PeeÄssä rakentaa S-marketin Neulamäkeen3.10.2025 12:08:18 EEST | Tiedote

Osuuskauppa PeeÄssä rakentaa vuosi sitten Kuopion Neulamäestä ostamansa kiinteistön paikalle S-marketin ensi vuoden aikana. Kuopion kaupungin vuokratontilla olevan nykyisen kiinteistön tilalle rakennetaan paremmin asiakkaita ja henkilöstöä palveleva, nykyaikainen myymäläkiinteistö, joka tarjoaa asiakkailleen edullisemman ostoskorin ja laajemman valikoiman. Haluamme siirtyä nykyisestä, torin toisella laidalla olevasta vuokrakiinteistöstä omaan kiinteistöön. Uuden oman kiinteistön myötä pystymme paremmin kehittämään asiakasaomistajien palveluita alueella, kertoo vähittäiskaupan toimialajohtaja Jouni Ruotsalainen. Rakennustyöt aloitetaan helmikuussa ja myymälä on tarkoitus avata joulukauppaan 2026. Sale palvelee entisellä paikallaan S-marketin avaamiseen saakka. Uusi S-market tulee työllistämään noin 15 henkilöä.

PeeÄssän sulkee Varkauden Rosson2.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote

Osuuskauppa PeeÄssä sulkee Varkauden Rosson. Syynä sulkemiselle on ravintolan kannattamattomuus. Henkilökunnan kanssa on käyty muutosneuvottelut ja heille pyritään löytämään töitä PeeÄssän muista toimipaikoista. Ravintolapalveluita on Varkaudessa kehitetty aiemmin muun muassa laajentamalla kesällä Varkaudessa ABC-liikenneaseman aukioloaikoja ympärivuorokautiseksi. Myös Prisman ravintolamaailma palvelee asiakasomistajia päivittäin laajoilla aukioloajoilla. Varkauden Rosson liiketilalle mietitään jatkokäyttöä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye