Konseptit ilmiöiksi: Bisnes & Kulttuuri -seminaari Tampereella tarjoaa inspiraatiota ja verkostoja
29.8.2023 11:43:37 EEST | Tampere-talo Oy | Kutsu
Tervetuloa jo perinteeksi muodostuneeseen kulttuurin ja yritysmaailman yhteistyötä rakentavaan Bisnes & Kulttuuri -seminaariin maanantaina 9.10.2023 klo 12–16.15.

Tampereen kaupunki, Tampere-talo, Kulttuurikummit ry ja Tampereen kauppakamari ovat järjestäneet perinteikästä Bisnes & Kulttuuri -seminaaria jo vuosia. Tänä vuonna seminaarin teema on Ilmiöittämisen vallankumous – konseptit valokeilaan, johon pureudumme onnistuneiden case-esimerkkien kautta.
Seminaarin tavoitteena on syventää yhteyksiä bisnes- ja kulttuurialojen välillä, tuottaa hedelmällisiä keskusteluja ja verkostoja sekä tarjota motivoivia menestystarinoita ja innovatiivisia kehitysideoita. Tilaisuuden avaa Tampereen kaupungin pormestari Kalervo Kummola ja tilaisuuden moderoi tunnettu toimittaja ja juontaja Salla Paajanen.
Teemaa valottamassa ja kipinää keskusteluihin tuomassa ovat huippupuhujat
Niko Nordström, Warner Music Finland, Ilmiöittäminen musiikin maailmassa, case Käärijä ja muut yhtiön artistit
Suomen Euroviisu-edustaja Käärijä valloitti kappaleellaan "Cha Cha Cha" yleisöt niin Suomessa kuin ympäri maailmaa. Nyt menestykseen noussut artisti suuntaa Euroopan kiertueelle. Miten musiikkimaailmassa rakennetaan ilmiöiksi nousseita menestystarinoita? Warner Music Finlandin toimitusjohtaja Niko Nordström avaa ilmiöittämistä case Käärijän ja muiden yhtiön artistien kautta.
Kristiina Hietasaari, Visit Finland, The Happiest Country in the World -ilmiö
Suomi on valittu kuutena vuotena peräkkäin maailman onnellisimmaksi maaksi. Sijoitus perustuu YK:n Sustainable Development Solutions -verkoston vuosittain julkaisemaan World Happiness Report’iin. Mikä Suomesta ja suomalaisista tekee muita onnellisemman kansan ja kuinka tätä saavutusta voi hyödyntää maakuvamarkkinoinnissa? Visit Finland vastaa Suomen matkailun markkinoinnista maailmalla ja on jo vuosien ajan toteuttanut toimenpiteitä ”koe suomalainen onnellisuus ja löydä sisäinen rauhasi” -markkinointikonseptin alla.
Petri Jokiranta, Subzero Film Entertainment, Sisulla maailmalle − kuinka ilmiöittäminen auttaa kilpailemaan Hollywood-elokuvien kanssa
Elokuvatuottaja Petri Jokiranta valottaa Sisu-elokuvan kotimaisen ja kansainvälisen menestyksen syitä, tarjoten katsauksen siihen, miten suomalainen brändi voi saavuttaa kiinnostavuutta globaaleilla markkinoilla ja kilpailla maailmanlaajuisten elokuvien rinnalla.
Pöytäryhmissä keskustelua johdattelevat tuttuun tapaan Pirkanmaan alueen merkittävät yritys- ja julkishallinnon johtajat. Inspiroivaan tapahtumaan osallistuminen on maksutonta, mutta vaatii ennakkoilmoittautumisen. Ennen tapahtumaa voi halutessaan osallistua omakustanteiselle verkostoitumislounaalle.
Aikataulu
11.30 Lounas ravintola Tuhtossa (omakustanteinen)
12.00 Tilaisuuden avaus, Tampereen kaupungin pormestari Kalervo Kummola
12.05 Kulttuurikummit ry:n syystervehdys
12.15 Johtaja Kristiina Hietasaari, Visit Finland, The Happiest Country in the World -ilmiö
Pöytäkeskustelut, keskusteluiden purku
13.25 Toimitusjohtaja Niko Nordström, Warner Music Finland, Ilmiöittäminen musiikin maailmassa, case Käärijä ja muut yhtiön artistit
Pöytäkeskustelut, keskusteluiden purku
14.40 Iltapäiväkahvi
15.00 Tuottaja Petri Jokiranta, Subzero Film Entertainment, Sisulla maailmalle, kuinka ilmiöittäminen auttaa kilpailemaan Hollywood-elokuvien kanssa
Pöytäkeskustelut, keskusteluiden purku, johtopäätökset ja tilaisuuden päätös n. 16.15
Ilmoittaudu mukaan viimeistään keskiviikkona 4.10.2023. Tilaisuus on maksuton. 150 ensimmäistä mahtuu mukaan.
Ilmoittautuminen: https://ssl.eventilla.com/bisneskulttuuri2023
Lue lisää tapahtumasta: https://www.tampere-talo.fi/tapahtuma/bisnes-kulttuuri-2023-seminaari/
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Tampereen kauppakamari, Tampereen kaupunki, Tampere-talo ja Kulttuurikummit ry.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva KivikkolaMarkkinoinnin asiantuntijaTampere-talo Oy
Kokoukset, kongressit ja yritystilaisuudet
Tiia VälimäkiMarkkinointi- ja viestintäjohtajaTampere-talo Oy
Puh:+358 40 6477164tiia.valimaki@tampere-talo.fiTietoja julkaisijasta
Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere -tapahtumatoimistomme tuottaa yritystapahtumia ja kongressi- ja kokouspalveluita.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2022 Tampere-talon liikevaihto oli 14,7 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme 675 000 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas, ja työntekijöitä on 52. Hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Mediakutsu: Game On -videopelinäyttely avautuu Tampere-talossa18.6.2026 07:15:00 EEST | Kutsu
Tänä kesänä Tampere-talon kävijät voivat uppoutua videopelien maailmaan toiminnallisessa Game On -kesänäyttelyssä. Näyttely on avoinna Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 27.6.–9.8.2026. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon perjantaina 26. kesäkuuta klo 12.
Kjell Westö, Rosa Liksom, Tommi Kinnunen, Juhani Karila, Riikka Pulkkinen, Sirpa Kähkönen ja Jarkko Martikainen marraskuussa Tampereen Kirjafestareille – luvassa jälleen kolme suurta kulttuuritapahtumaa samalla lipulla17.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
28.–29. marraskuuta järjestettävän Tampereen Kirjafestarit 2026 -tapahtuman ohjelma on pääpiirteissään valmis. Kirjallinen ohjelma sisältää tuttuun tapaan kaikkien kirjallisuusgenrejen kirjailijahaastatteluja, paneeleja, asiantuntijapuheenvuoroja ja kirjallisuuspalkintojen, kuten Aamulehden Tulenkantaja-palkinnon jakotilaisuuksia. Kotimainen kirjasyksy 2026 tulee olemaan kaunokirjallisuuden juhlaa, sillä esimerkiksi suosikkikirjailijat Kjell Westö, Rosa Liksom, Tommi Kinnunen, Riikka Pulkkinen, Juhani Karila, Sirpa Kähkönen, Johanna Annola, Katja Kettu ja Olli Jalonen julkaisevat tänä vuonna uudet, odotetut teoksensa. Heidät tavataan myös marraskuun lopulla Tampereella.
Puistokonsertissa soivat oopperakirjallisuuden helmet – Tampere Filharmonian johdossa Matthew Halls ja solistina Tuomas Katajala5.6.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia ja Tampere-talo järjestävät yhteistyössä Tampereen Energian kanssa perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 8. elokuuta 2026. Tampere Filharmoniaa johtaa orkesterin ylikapellimestari Matthew Halls, ja solistina laulaa tenori Tuomas Katajala. Puistokonsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Muumijuhlaa vietetään toista kertaa Tampere-talossa – mukana lukuhetkiä, musiikkia, animaatioita ja herkuttelua3.6.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo juhlistaa muumeja Tove Janssonin syntymäpäiväviikonloppuna lauantaina 8. elokuuta 2026. Maksuton koko perheen Muumi – Suuri juhlapäivä -tapahtuma tarjoaa muumien ystäville ohjelmaa hahmotapaamisista työpajoihin ja tanssiaisista animaatiomaratoniin. Viime vuonna ensimmäistä kertaa järjestetty tapahtuma keräsi Tampere-taloon noin 8 000 kävijää.
Hector, KAJ, Anssi Kela, Zucchero ja monet muut – Tampere-talon syksyssä kotimaisia suosikkeja ja kansainvälisiä tähtivierailuja20.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo on julkaissut uutta ohjelmistoa syksylle. Lavoilla nähdään monipuolinen kattaus kansainvälisiä tähtivierailuja, kotimaisia suosikkiartisteja ja koko perheen elämyksiä. Syksyn kohokohtiin kuuluvat Hectorin 60-vuotisjuhlakonsertti, Anssi Kelan esikoisalbumin 25-vuotiskeikka, italialaisen bluesrokkari Zuccheron konsertti sekä KAJ:n ensiesiintyminen Tampere-talossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme