Gigantti

”Haluamme tarjota komeat kesäjuhlat asiakkaillemme” - Gigantin Espoon ja Tampereen myymälöissä vietetään avajaisia 13.–19.6.

Jaa

Gigantin kesäkausi käynnistyy kahden myymälän avajaisviikolla maanantaina 13.6. Espoon Suomenojan ja Tampereen Lielahden myymälöiden koukkuina toimivat markkinoiden halutuimmat pelikonsolit ja hurjat ajankohtaistarjoukset. Uuden konseptin myymälät tarjoavat asiakkaille entistä viihtyisämmät ympäristöt, sujuvamman ostokokemuksen ja monipuolisemmat valikoimat. ”Halusimme luoda avajaisviikoista kunnon kesätapahtumat – tarjolla on myös kisailuja ja tarjoilua viihtyisissä puitteissa, sekä taatusti alan parasta palvelua”, kuvailee Gigantin markkinointijohtaja Sami Särkelä.

Uudistuneiden Gigantti-myymälöiden avajaisviikot tarjoavat muhkeita alennuksia, kisailua, tuotelahjoja sekä kesäherkkuja. (Gigantti Oy - Petri Saarelainen)
Uudistuneiden Gigantti-myymälöiden avajaisviikot tarjoavat muhkeita alennuksia, kisailua, tuotelahjoja sekä kesäherkkuja. (Gigantti Oy - Petri Saarelainen)

Gigantti panostaa myymälöihinsä ja uudistaa niitä monikanavaisen ostamisen aikaan. Uusimmat ylpeyden aiheet ovat läntisen pääkaupunkiseudun sekä Pirkanmaan lippulaivat, Suomenoja ja Lielahti. Kummatkin avaavat ovensa asiakkaille maanantaina kello 8.00 – Espoon myymälä uudistuneena ja Tampereen myymälä myös uudessa sijainnissaan. Kummatkin tulevat edustamaan kaikista uusinta, niin sanottua Gigantin 3.0 konseptia, jossa myymälä- ja verkkomyyntikokemus yhdistyy entistä saumattomammin.

”Asiakas voi hoitaa kaikki asiansa saman myyjän kanssa ja ohjata kokemustaan asiakastilinsä kautta yhä kattavammin. Toisaalta meillä voi asioida myös verkon kautta – etämyyjät palvelevat videoyhteyden välityksellä, ja tuotteet tulevat kätevästi kotiovelle, tai myymälässä joko noutopisteeseen tai drive-in-tyyliin suoraan auton viereen parkkipaikalle”, kuvailee Suomenojan tavaratalopäällikkö Tommi Romppanen.

Avajaiset ovat paitsi asiakkaiden, myös Gigantin henkilökunnan juhlaa, ja sekä pääkaupunkiseudulla että Pirkanmaalla odotellaan jo ovien avaamista kuumeisesti.

”Olemme ylpeitä päästessämme tarjoamaan alueen asiakkaille täysin uutta ja viihtyisää. Tarjoukset on viritetty huippuunsa ja asiantunteva henkilökunta haluaa päästä näyttämään taitonsa. Tuore palvelulupauksemme on ’kaikkeen löytyy ratkaisu’, mikä haastaa hyvään sävyyn myös meitä - autamme kaikessa aina tuotteista huoltoon ja kierrätykseen”, kertoo Lielahden tavaratalopäällikkö Petri Travanti.

Gigantti tarjoaa asiakkailleen paljon erikoisosaamista: esimerkiksi suosittujen gaming-tuotteiden, Epoq-keittiömaailman ja yritysmyynnin asiantuntijuutta löytyy runsaasti kummastakin myymälästä. Avajaisviikolla 13.–19.6 erityiseduilla huomioidaan myös Gigantin klubiasiakkaat tai sellaiseksi liittyvät.

”Halusimme luoda Espoon ja Tampereen avajaisista kunnon kesätapahtumat. Yksi hitti tullee olemaan erittäin haluttu PlayStation 5, joita kummassakin myymälässä myydään maanantaina 13.6. nopeimmille 50 kappaleen erät. Lisäksi tuntuvat iPhone-tarjoukset ja muhkeat, - 30–75 % alennukset kodinkoneista, televisioista ja pienelektroniikasta kiinnostavat varmasti. Pitkin avajaisviikkoja on tarjolla pelaamisen teemapäivää, 3 Kaveria -jäätelötarjoilua ja Red Bull Racing -formulasimulaattoriajoa sekä lätkälämäyskisaa, jossa palkintona on NHL Global Series -lippupaketteja”, paljastaa Gigantin markkinointijohtaja Sami Särkelä.

Kaikki tarjoukset ja tapahtuma-aikataulut löytyvät Suomenojan ja Lielahden kampanjasivuilta.

Lisätiedot, Gigantti Oy:

Suomenojan myymälä, Espoo / tavaratalopäällikkö Tommi Romppanen
Email. tommi.romppanen(a)gigantti.fi, p. 040 826 0230

Lielahden myymälä, Tampere / tavaratalopäällikkö Petri Travanti
Email. petri.travanti(a)gigantti.fi, p. 040 826 0250

Gigantti / markkinointijohtaja Sami Särkelä
Email. sami.sarkela(a)gigantti.fi, p. 040 555 3744

Yhteyshenkilöt

Gigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.

Meillä on Suomessa 42 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 500 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.

Liikevaihtomme tilikaudella 2022/2023 oli 525 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.

Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gigantti

Gigantin muutosneuvottelut päätökseen26.6.2025 16:00:22 EEST | Tiedote

Gigantti Oy:n huhtikuussa 2025 käynnistämät muutosneuvottelut on saatu päätökseen. Neuvottelujen tavoitteena oli selkeyttää ja uudistaa yhtiön johtamis- ja toimintamalleja sekä sopeuttaa toimintoja vastaamaan muuttunutta markkinatilannetta ja taloudellisia realiteetteja. Muutosneuvotteluiden merkittävimmät muutokset liittyvät pääkonttorin organisaatiorakenteen keventämiseen, tavaratalojen johtamismallin suoraviivaistamiseen ja tukitoimintojen uudelleenjärjestelyyn. Muutosneuvottelujen lopputuloksena organisaatiosta väheni 34 roolia, joiden lisäksi uusia rooleja tuli 10. Gigantti Redin myymälään liittyvien muutoksien lopulliset päätökset tullaan tekemään heinäkuun loppuun mennessä. Toteutettavien muutoksien tarkoituksena on tukea Gigantin pitkän aikavälin kilpailukykyä ja toiminnan tehokkuutta nopeasti muuttuvassa markkinassa.

Gigantin Vuoden Myymälät 2025 ovat Kuopio ja Porvoo - tiimihenki, tinkimättömyys ja kehityshalu ratkaisivat16.6.2025 17:16:46 EEST | Tiedote

Gigantti jatkoi pitkää palkitsemisperinnettään julkistamalla jälleen tilikautensa parhaat myymälät. Vuoden Myymälä -tunnustuksen sai Kuopio ja Vuoden Franchise-Myymälän tittelin Porvoo. Molemmissa yhdistyvät valintaraadin mukaan vahva suoriutuminen, jatkuva kehittäminen ja poikkeuksellinen työyhteisön henki. Palkinnot jaettiin Elkjøp-konsernin kansainvälisen Campus-tapahtumassa yhteydessä Oslossa 12.6.2025.

Gigantin toukokuun myydyimmät puhelimet TOP 10 – suomalaiset ovat yhä valmiimpia vaihtamaan eri merkkien välillä, älykellot kiinnostavat kesätreenaajia1.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Gigantin toukokuun puhelinmyynnissä korostui Apple-tuotteiden vahva suosio – myydyimpien listalla on peräti neljä eri iPhone-mallia. Listalta kuvastuu paitsi kuluttajien uteliaisuus uuteen, myös suomalaisten motivaatio ostopäätöksiin hinta-laatusuhteen perusteella. Kesälomakauden lähestyessä älykellot kiinnostavat yhä enemmän, ja niitä hankitaan yhä lajispesifimpään treenaukseen, kuten golfiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye