HSY:n Blominmäen jätevedenpuhdistamo tekee huipputulosta Itämeren hyväksi

Tehokas jätevedenpuhdistus onkin jokapäiväinen teko, jolla suojelemme rannikkovesiämme ja koko Itämerta. Jos jätevesi päätyisi sellaisenaan mereen, sen sisältämät runsaat fosfori- ja typpiravinteet rehevöittäisivät voimakkaasti rannikkovesiämme. Rehevöityminen köyhdyttää meriluonnon monimuotoisuutta ja tuottaa myrkyllistä sinilevää.
Itämeripäivänä 31.8. juhlistetaan uutta puhdistamoa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vastaanotti puhdistamourakan 12.7.2023. Pitkän rakentamishankkeen ensimmäiset suunnitelmat tehtiin vuonna 2005, sijoituspaikaksi valikoitui Blominmäki vuonna 2008 ja ensimmäinen louhintaurakka alkoi 2014. Sen jälkeen eri urakoita on ollut käynnissä lukuisia. Tänään Itämeripäivänä on kutsuttu keskeisiä sidosryhmiä Blominmäkeen juhlistamaan uuden puhdistamon käyttöönottoa.
- Tällä hetkellä puhdistamo tekee huipputulosta. Sekä typen- että fosforinpoisto ovat kesällä olleet erittäin hyvällä tasolla, ja puhdistustulos on kirkkaasti ympäristölupamääräyksiä parempi, kertoi HSY:n toimitusjohtaja Tommi Fred tervetulopuheessaan puhdistamon avajaisissa. Olemme päässeet usein jopa fostorin 98 prosentin poistotulokseen ja 95 prosenttiin typen osalta, hän jatkoi.
Blominmäen jätevedenpuhdistamo käsittelee 400 000 asukkaan jätevedet Espoosta ja Kauniaisista, Kirkkonummelta, Siuntiosta sekä Länsi-Vantaalta. Uusi puhdistamo korvasi Suomenojan jätevedenpuhdistamon vaiheittain marraskuusta 2022 alkaen, ja tammikuusta 2023 lähtien kaikki jätevedet on puhdistettu Blominmäessä.
Blominmäessä voidaan puhdistaa jätevesiä ainakin sata vuotta, sillä jätevedenpuhdistamoa voidaan laajentaa jopa miljoonan asukkaan tarpeisiin. Samalla jätevedet saadaan puhdistettua yhä paremmin. Puhdistustavoitteet ovat selvästi tiukemmat kuin EU:n vaatimukset tai HELCOMin (Itämeren suojelukomissio) suositukset.
Faktalaatikko:
- Kallion sisään louhitun puhdistamon pinta-ala on 10 hehtaaria
- Uusia viemäritunneleita rakennettiin noin 20 kilometriä
- Puhdistamon ja viemäritunneleiden rakennuskustannukset olivat noin 530 miljoonaa euroa.
- Puhdistaa yli 96 prosenttia fosforista ja orgaanisesta aineksesta sekä yli 90 prosenttia typestä tavoitellen jopa 98-prosentin poistotulosta.
- Puhdistamo on lämmön suhteen omavarainen ja tuottaa sähköstään noin 70 prosenttia itse. Lisäksi Fortum tuottaa kaukolämpöä puhdistetusta jätevedestä.
- Blominmäen jätevedenpuhdistamo voitti vuoden 2022 RIL-Palkinnon.
- Blominmäen lisäksi pääkaupunkiseudun jätevesiä puhdistetaan Viikinmäen jätevedenpuhdistamossa, joka on Pohjoismaiden suurin puhdistamo. Siellä käsitellään noin 900 000 asukkaan jätevedet.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fred TommiToimitusjohtaja
Puh:050 348 4841tommi.fred@hsy.fiKuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY seuraa Järvenpään ilmanlaatua vuonna 202615.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloitti ilmanlaadun mittaukset Järvenpään keskusta-alueella tammikuussa 2026. Mittausasema kerää tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn vaikutuksista ilmanlaatuun.
HSY seuraa pääkaupunkiseudun ilmanlaatua uusissa kohteissa vuonna 202615.1.2026 09:10:00 EET | Tiedote
HSY:llä on pääkaupunkiseudulla 11 ilmanlaadun mittausasemaa. Näistä neljän aseman paikka vaihtui vuodenvaihteessa. Vuonna 2026 neljän uuden aseman paikat ovat Helsingissä Herttoniemessä, Espoossa Tapiolassa sekä Vantaalla Ilolassa ja Långmossebergenissä. Mittaukset kertovat tieliikenteen, puunpolton, lentokentän ja jätevoimalan vaikutuksista ilmanlaatuun.
Lunta ja pakkasta – näin varmistat jätehuollon sujuvuuden9.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Lumi ja pakkanen tuottavat jälleen harmia jäteastioiden tyhjennykselle. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaakin asukkaita ja kiinteistönhoitajia huolehtimaan pihaväylien ja jätetilojen esteettömyydestä ja tarvittaessa hiekoituksesta. Biojäte tulee pakata hyvin, jotta se ei jäädy kiinni keräysastiaan.
Katse kaivonkansiin – uutta ilmettä kaduille ja teille vesihuollon 150 vuoden kunniaksi8.1.2026 07:58:25 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa vuonna 2026 vesilaitosten 150-vuotista taivalta Suomessa muun muassa asentamalla vuoden aikana HSY:n kaivonkansistoja juhlavuoden ilmeellä. Normaalisti HSY:n pisaralogoisia viemärikaivojen kansia asennetaan tai vaihdetaan pääkaupunkiseudulla tuhansia vuosittain.
HSY aloittaa joulukuusien keräyksen 7.1.202622.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen aidot joulukuuset maksutta kiinteistöiltä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Myös ruukussa kasvavan kuusen voi laittaa kuusikeräykseen. Lisäksi aitoja kuusia vastaanotetaan Sortti-asemilla, jonne yksittäisen kuusen toimittaminen on tammi–helmikuun ajan veloituksetonta. Tekokuuset tulee sen sijaan laittaa sekajätteeseen tai viedä Sortti-asemalle. Tekokuusista veloitetaan Sortti-asemilla sekajätehinnaston mukaisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
