Avain

Lastenkirjasarjan uusimmassa osassa Listamestari lähtee kesäteatterileirille!

Jaa
Kulissit kaatuvat, Listamestari! on Helsingin Etu-Töölöön sijoittuvan kirjasarjan kolmas osa. Tällä kertaa sukelletaan teatterin maailmaan.
Kansi: Olga Pärn. Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen: Kulissit kaatuvat, Listamesari!
Kansi: Olga Pärn. Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen: Kulissit kaatuvat, Listamesari!

Kesäloma on alkanut. Elias ja Elma ovat lähdössä kesäteatterileirille Eliaksen tädin Mirkku-Pirkun luo Villa Rötisköön. Leiri käynnistyy kuitenkin eripuraisissa merkeissä, sillä osallistujien kesken tulee riitaa roolituksesta. Homma menee lopullisesti umpisolmuun, kun Mirkku-Pirkun keksijäystävän Hermannin rakentamat aurinkopaneelit kärähtävät ja aiheuttavat Villa Rötisköön savuvahingon. Kesäteatterileiri täytyy keskeyttää. Kesä on pilalla! Vai onko? Ja miksi ihmeessä Eliaksen takapihalle ilmestyy leijuva terassi? 

Tiina Kristoffersson työskentelee kirja-alalla. Hänen kynästään on syntynyt kirjoja sekä lapsille että aikuisille. Vesa-Matti Toivonen on kirjoittanut useita lastenromaaneja. Vesa ja Tiina ovat sisarukset, jotka kirjoittavat yhdessä Listamestari-sarjaa.

teos: Kulissit kaatuvat, Listamestari!
tekijät: Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen
kuvitus ja kansi: Olga Pärn
ISBN: 9789523044814
kustantaja: Avain
julkaisupäivä: 31.8.2023

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet


Avain, Suomen kirjastopalvelu Oy,
viestintäjohtaja Vilja Kujanpää,
puh. 040 755 3319,
vilja.kujanpaa@avain.net


arvostelukappaleet: info@avain.net

Kuvat

Kansi: Olga Pärn. Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen: Kulissit kaatuvat, Listamesari!
Kansi: Olga Pärn. Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen: Kulissit kaatuvat, Listamesari!
Lataa
Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen. Kuva: Toivo Heinimäki.
Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen. Kuva: Toivo Heinimäki.
Lataa
Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen. Kuva: Toivo Heinimäki.
Tiina Kristoffersson & Vesa-Matti Toivonen. Kuva: Toivo Heinimäki.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Avain
Avain
Työpajankatu 13 A
00580 Helsinki

09 5840 440https://avain.net/

Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.

Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Avain

Kirjailija Sirkka Knuutila ja Rosmariini-tonttu odottavat jo joulua2.12.2025 09:10:00 EET | Blogi

Sirkka Knuutila kirjoittaa Kustantamon kuuluumisia -blogissa lastenkirjojensa sankarista Rosmariini-tontusta ja heitä yhdistävästä piirteestä. "Olen luonteeltani tavattoman malttamaton. Usein olen kuullut piikikkään huomautuksen, että tuo se ei ainakaan ole ollut siinä jonossa, jossa kärsivällisyyttä jaettiin. Erityisen usein kuulin tuota lapsena, varsinkin odottaessani joulua. Joulu oli perheessämme suuri ja iloinen juhla, johon liittyi paljon ihanaa salaperäisyyttä, kujeilua, touhua ja tohotusta. Jotain olen säilönyt sydämeeni tuosta kaikesta, sillä edelleen odotan joulua innokkaasti ja haluan luoda kotiimme lämminhenkisen, perheen ja ystävät yhteen kokoavan valon juhlan keskelle talven pimeyttä."

Avaimen kevään 2026 kustannusohjelma on julkistettu3.11.2025 09:15:00 EET | Tiedote

Avaimen kevään 2026 kustannusohjelma tarjoaa kaikenlaisille lukijoille valikoiman laatukirjallisuutta. Kirjallisuuden dosentin Pekka Vartiaisen loistokas romaani Murhakertomuksen anatomia vie kuohuvaan sotien väliseen 1920-luvun Berliiniin. Susanna Makaroffin esikoisromaanissa Piiri pieni pyörii ratkotaan menneisyyden syntejä espoolaisessa taloyhtiössä Liane Moriartyn hengessä. Tietokirjallisuudessa on tarjolla muun muassa taiteilijakoteja, true crimea Pohjanmaalta ja tekoälyn algoritmeja. Pirkko Soinisen intiimissä matka- ja esseekirjassa Siellä missä sydän on. Kylässä taiteilijakodeissa vieraillaan suomalaisissa taiteilijakodeissa. Niko Jutilan Paha Pohjanmaa. Henkirikoksia lakeuksilta 1900–1950 on historiallista true crimea Suomesta. Jarno Alastalo pohtii kirjassaan Musta laatikko. Tekoälyttömyyden ajan alku maailmaa, jossa algoritmit ja tekoäly muokkaavat tunteitamme, valintojamme ja yhteisöjämme. Selkolukijoille ilmestyy ilmestyy kaunoa ja tietoa. Esa Juntusen suosittu Vaurastu vi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye